STMicroelectronics

STMicroelectronics Bruttokate

Bruttokate yhtiöstä STMicroelectronics (STMPA.PA) 13.10.2026 päivämäärällä on 33,89 %. Edellisenä vuonna Bruttokate oli 39,34 % — muutos −13,85 % (matalampi).

Bruttokate

33,89 %

YoY

−13,85%

Viimeksi päivitetty:

Bruttokate yhtiöstä STMicroelectronics on 2025 33,89 % . Bruttokate yhtiöstä STMicroelectronics oli 2024 39,34 % . Se laskee −13,85% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

STMicroelectronicsn myyntikate 33,9 % on laskenut verrattuna 41,7 %:iin muutama vuosi sitten.

STMicroelectronics Bruttokate historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
Päivämäärä
Bruttokate
1.1.2018
36,92 USD
1.1.2019
38,68 USD
1.1.2020
37,08 USD
1.1.2021
41,74 USD
1.1.2022
47,34 USD
1.1.2023
47,94 USD
1.1.2024
39,34 USD
1.1.2025
33,89 USD
STMicroelectronics Bruttokate historia
VUOSIBruttokateYoY
33,89 %−13,85%
39,34 %−17,94%
47,94 %+1,27%
47,34 %+13,43%
41,74 %+12,56%
37,08 %−4,13%
38,68 %+4,76%
36,92 %+1,57%
36,35 %+13,05%
32,15 %+11,44%
28,85 %+2,56%
28,13 %+8 598,33%
0,32 %−1,30%
0,33 %−10,74%
0,37 %−5,40%
0,39 %+25,76%
0,31 %−14,69%
0,36 %+2,31%
0,35 %−1,11%
0,36 %—
Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

STMicroelectronics Osakeanalyysi

Mitä STMicroelectronics tekee? STMicroelectronics on johtava puolijohde- ja digitaalitekniikan alan yritys. Se perustettiin vuonna 1987 SGS Microelettronican ja Thomson Semiconducteursin yhteistyönä. Molemmilla yrityksillä on pitkä historia elektroniikassa ja puolijohteissa, ja ne ovat tuoneet merkittäviä innovaatioita aiemmin. SGS kehitti puolijohdeteknologiaa 1950-luvulla ja oli yksi ensimmäisistä yrityksistä, jotka käyttivät piitä pohjamateriaalina. Thomson Semiconducteurs puolestaan valmisti Euroopan ensimmäiset transistorit 1960-luvulla ja kehitti ensimmäiset mikroprosessorit 1970-luvulla. Nykyään STMicroelectronics on Genevessä, Sveitsissä pääkonttoriaan pitävä globaali toimija. Sen liiketoimintamalli perustuu puolijohteiden ja digitaalisten komponenttien tuotantoon erilaisiin sovelluksiin. Yritys tekee yhteistyötä asiakkaiden ja kumppaneiden kanssa eri aloilta, kuten automobiilialalta, lääketieteellisestä teknologiasta ja kulutuselektroniikasta. STMicroelectronicsilla on neljä pääliiketoiminta-aluetta: 1. Automotive & Discrete Group: Erikoistunut automobiilialan puolijohteiden sekä diskreettien puolijohteiden, kuten diodien ja transistorien, valmistukseen. 2. Analog & MEMS Group: Erikoistunut analogisten puolijohteiden ja MEMS-pohjaisten tuotteiden valmistukseen. MEMS viittaa mikrosähkömekaanisiin järjestelmiin (Micro-Electro-Mechanical-Systems), joka on teknologia miniaturisoitujen mekaanisten ja elektronisten komponenttien tuottamiseen sirulle. 3. Microcontrollers & Digital ICs Group: Erikoistunut mikrosäätimien ja digitaalisten integroitujen piirien valmistukseen. Mikrosäätimet ovat pieniä tietokoneita, joita käytetään arkipäiväisissä laitteissa, kuten auton avaimissa, jääkaapeissa ja teollisuuden ohjausjärjestelmissä. Painopiste on energiatehokkuuden ja turvallisuuden innovaatioissa. 4. Digital & Power Group: Erikoistunut digitaalisten puolijohteiden ja tehoelektroniikan valmistukseen. Tämä sisältää virtalähteiden komponentteja sekä kulutuselektroniikkaan ja telekommunikaatioon liittyviä osia. STMicroelectronicsin tuotevalikoima käsittää laajan kirjo tuotteita, kuten sensorijärjestelmiä älykkäisiin katuvaloihin, sirukortteja elektronisiin turvajärjestelmiin ja IoT-yhteyksmoduuleja. Yleisesti ottaen STMicroelectronicsilla on yli 45 000 työntekijää maailmanlaajuisesti, ja se operoi lukuisia tutkimus- ja kehityskeskuksia. Yritys panostaa vahvasti innovaatioihin ja kestävyyteen. Esimerkiksi sen tavoitteena on käyttää 100 % uusiutuvaa energiaa toiminnassaan vuoteen 2027 mennessä, ja se on jo toteuttanut useita toimenpiteitä CO2-päästöjen vähentämiseksi. Yhteenvetona STMicroelectronics on merkittävä toimija digitaalisen tekniikan ja puolijohteiden alalla. Laajan tuotevalikoiman ja vahvan painotuksen innovaatioihin ja kestävyyden ansiosta yritys on hyvässä asemassa vaikuttamaan tärkeässä roolissa digitaaliseen ja automobiiliin teollisuuteen sekä muihin sektoreihin. STMicroelectronics on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset STMicroelectronics osakkeesta

Yhtiön STMicroelectronics Bruttokate on 33,89 % vuonna 2025.

Bruttokate yhtiöstä STMicroelectronics muuttui arvosta 39,34 % arvoon 33,89 %, mikä edustaa −13,85 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Bruttokate STMicroelectronics:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Bruttokate mittaa prosenttiosuuden liikevaihdosta, joka jää jäljelle valmistuskustannusten jälkeen. Korkeammat bruttokatteet viittaavat tehokkaampaan tuotantoon ja vahvempaan hinnoitteluvoimaan.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Bruttokate:n STMicroelectronics alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen Bruttokate:n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja Bruttokate:lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

Katteprosentit — STMicroelectronics

Kaikki tunnusluvut — STMicroelectronics