SIG Group Co

SIG Group Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä SIG Group Co (4386.T) 5.11.2026 päivämäärällä on 27,26 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 24,11 % — muutos 13,10 % (korkeampi).

ROCE

27,26 %

YoY

13,10%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 SIG Group Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 27,26 %, mikä on kasvua 13,10% verrattuna 24,11 % edellisen vuoden ROCEen.

SIG Group Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
27,49 JPY
1.1.2020
27,89 JPY
1.1.2021
21,02 JPY
1.1.2022
22,27 JPY
1.1.2023
20,86 JPY
1.1.2024
17,25 JPY
1.1.2025
24,11 JPY
1.1.2026
27,26 JPY
SIG Group Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
27,26 %+13,10%
24,11 %+39,75%
17,25 %−17,31%
20,86 %−6,31%
22,27 %+5,94%
21,02 %−24,64%
27,89 %+1,43%
27,49 %−34,28%
41,84 %−6,26%
44,63 %+42,29%
31,37 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

SIG Group Co Osakeanalyysi

Mitä SIG Group Co tekee? SIG Group Co., Ltd. tuottaa tuloja järjestelmäkehityspalveluilla, jotka liittyvät tietojärjestelmiin, laitosten ohjaus- ja valvontajärjestelmiin sekä valmistuskalustoon tarkoitettuihin upotettuihin järjestelmiin julkishallinnon, rahoitusalan ja palvelusektorin parissa. Yritys tarjoaa myös IT-infrasturaratkaisuja, jotka kattavat palvelinten ja tallennuslaitteiden kokoonpanot, verkkojen, tietokantojen ja varmuuskopiointien suunnittelun, rakentamisen ja hallinnoinnin. Turvallisuuspalveluihin kuuluvat turvallisuustuotteiden toimittaminen, haavoittuvuusanalyysit, läpäisytestaukset sekä turvallisuusjärjestelmien suunnittelu, rakentaminen, ylläpito ja käyttö. Asiakkaina ovat pääasiassa organisaatiot julkishallinnon, rahoituksen ja palvelualojen sektorilta, jotka tarvitsevat integroituja IT-ratkaisuja ja turvallisuusmääräyksiä. Infrastruktuuri- ja turvallisuuspalveluiden liiketoimintalinja keskittyy IT-infrastruktuuriratkaisuihin, kuten palvelinten ja tallennuslaitteiden kokoonpanoihin, sekä verkkojen, tietokantojen ja varmuuskopiointijärjestelmien hallintaan. Turvallisuuspalvelut sisältävät turvallisuustuotteita, haavoittuvuuksien etsintää, läpäisytestauksia ja turvallisuusjärjestelmien jatkuvaa ylläpitoa. Nämä palvelut on räätälöity asiakkaille, jotka tarvitsevat kattavaa IT- ja turvallisuustukea toimintaansa. Järjestelmäkehitystoiminta kohdistuu julkishallinnon, rahoituksen ja palvelusektorin yrityksiin tarjoten mukautettuja ohjelmistoratkaisuja laitoshallintajärjestelmiin ja valmistuskalustoon upotettuihin järjestelmiin. IT-infrastruktuuriratkaisut palvelevat asiakkaita, jotka tarvitsevat vankkoja palvelin-, tallenne- ja verkkorakenteita. Turvallisuuspalvelut vastaavat kasvavaan tarpeeseen haavoittuvuusarvioinneille ja turvalliselle järjestelmien käytölle, palvellen asiakkaita, jotka painottavat datansuojausta ja järjestelmien luotettavuutta. SIG Group Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä SIG Group Co

Yrityksen SIG Group Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen SIG Group Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen SIG Group Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen SIG Group Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset SIG Group Co osakkeesta

Yhtiön SIG Group Co ROCE (Return on Capital Employed) on 27,26 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä SIG Group Co muuttui arvosta 24,11 % arvoon 27,26 %, mikä edustaa 13,10 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) SIG Group Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n SIG Group Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — SIG Group Co

Kaikki tunnusluvut — SIG Group Co