Renhe Pharmacy Co

Renhe Pharmacy Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Renhe Pharmacy Co (000650.SZ) 16.10.2026 päivämäärällä on 10,34 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 11,39 % — muutos −9,20 % (matalampi).

ROCE

10,34 %

YoY

−9,20%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Renhe Pharmacy Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 10,34 %, mikä on kasvua −9,20% verrattuna 11,39 % edellisen vuoden ROCEen.

Renhe Pharmacy Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
19,23 CNY
1.1.2019
18,98 CNY
1.1.2020
15,71 CNY
1.1.2021
17,50 CNY
1.1.2022
14,84 CNY
1.1.2023
13,50 CNY
1.1.2024
11,39 CNY
1.1.2025
10,34 CNY
Renhe Pharmacy Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
10,34 %−9,20%
11,39 %−15,68%
13,50 %−9,03%
14,84 %−15,15%
17,50 %+11,33%
15,71 %−17,22%
18,98 %−1,28%
19,23 %+17,18%
16,41 %−4,43%
17,17 %−20,28%
21,54 %+12,12%
19,21 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Renhe Pharmacy Co Osakeanalyysi

Mitä Renhe Pharmacy Co tekee? Renhe Pharmacy Co Ltd is a pharmaceutical company based in Nanchang, China, operating within the Health Care sector. The company, listed on the Shenzhen Stock Exchange under ticker 000650.SZ, has been publicly traded since its IPO on December 10, 1996. Renhe Pharmacy employs 6,062 full-time staff and focuses on the manufacturing and distribution of pharmaceutical products. Its product portfolio includes various dosage forms such as capsules, granules, tablets, powders, injections, suppositories, and ointments. The company operates primarily within China, distributing its products domestically. Renhe Pharmacy is engaged in both the industrial manufacturing of pharmaceuticals and the retail and wholesale distribution of health-related products. The firm's headquarters are located in Nanchang, Jiangxi Province, and it maintains a website at https://www.renheyaoye.com/photography, though the content of the site is not detailed here. The company's activities are centered around the production and sale of pharmaceuticals, with no indication of international operations or significant acquisitions beyond the information provided. The business model emphasizes domestic market presence, serving both medical institutions and consumers through its product range. Renhe Pharmacy Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Renhe Pharmacy Co

Yrityksen Renhe Pharmacy Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Renhe Pharmacy Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Renhe Pharmacy Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Renhe Pharmacy Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Renhe Pharmacy Co osakkeesta

Yhtiön Renhe Pharmacy Co ROCE (Return on Capital Employed) on 10,34 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Renhe Pharmacy Co muuttui arvosta 11,39 % arvoon 10,34 %, mikä edustaa −9,20 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Renhe Pharmacy Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Renhe Pharmacy Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Renhe Pharmacy Co

Kaikki tunnusluvut — Renhe Pharmacy Co