RN2 Technologies Co

RN2 Technologies Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä RN2 Technologies Co (148250.KQ) 5.11.2026 päivämäärällä on −8,71 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −7,54 % — muutos 15,56 % (matalampi).

ROCE

−8,71 %

YoY

15,56%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 RN2 Technologies Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli −8,71 %, mikä on kasvua 15,56% verrattuna −7,54 % edellisen vuoden ROCEen.

RN2 Technologies Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
6,98 KRW
1.1.2019
7,41 KRW
1.1.2020
11,27 KRW
1.1.2021
4,61 KRW
1.1.2022
10,70 KRW
1.1.2023
−1,91 KRW
1.1.2024
−7,54 KRW
1.1.2025
−8,71 KRW
RN2 Technologies Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
−8,71 %+15,56%
−7,54 %+295,12%
−1,91 %−117,84%
10,70 %+131,97%
4,61 %−59,08%
11,27 %+52,09%
7,41 %+6,15%
6,98 %+109,54%
3,33 %−34,99%
5,12 %−66,72%
15,40 %−28,97%
21,67 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

RN2 Technologies Co Osakeanalyysi

Mitä RN2 Technologies Co tekee? RN2 Technologies Co., Ltd. tuottaa liikevaihtoa kolmen liiketoimintasegmentin kautta: komponentit, substraatti ja materiaali. Komponenttisegmentti myy kytkimiä, viiveviivoja ja terminointilaitteita telekommunikaatioalalle. Substraattisegmentti tarjoaa LTCC-substraatteja ja valmisvalmistuspalveluja (foundry) lääketieteellisen kuvantamisen laitteisiin ja valmistuslaitteiden kehitykseen. Materiaalisegmentti tuottaa LTCC-jauheita korkean ja matalan dielektrisen vakion sovelluksiin kommunikaatiolaitteissa. Kotimaan- ja kansainväliset markkinat ovat kaikkien segmenttien ensisijaisia myyntikanavia. Yrityksen tuotteet kohdistuvat telekommunikaatioinfrastruktuurin tarjoajiin, lääketieteellisten laitteiden valmistajiin ja elektroniikan kehittäjiin. Telekommunikaatioalan asiakkaat hankkivat kytkimiä ja terminointilaitteita verkkolaitteistoihin. Lääketieteellisten laitteiden yritykset käyttävät LTCC-substraatteja kuvantamisjärjestelmissä. Elektroniikkayritykset hankkivat LTCC-jauheita komponenttien valmistukseen. Kaikki segmentit palvelevat sekä paikallisia Korean asiakkaita että globaaleja asiakkaita. RN2 Technologiesin tulovirrat ovat suoraan sidoksissa televerkkojen komponenttimyyntiin, lääketieteelliseen kuvantamiseen tarkoitettuihin substraattipalveluihin ja kommunikaatiolaitteiden tuotannon materiaalitoimituksiin. Yrityksen tuotevalikoima vastaa teollisuuden tarpeita telekommunikaatiossa, terveydenhuoltoteknologiassa ja elektroniikan valmistuksessa. Liiketoimintakuvauksessa ei mainita muita segmenttejä tai tulonlähteitä. RN2 Technologies Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä RN2 Technologies Co

Yrityksen RN2 Technologies Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen RN2 Technologies Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen RN2 Technologies Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen RN2 Technologies Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset RN2 Technologies Co osakkeesta

Yhtiön RN2 Technologies Co ROCE (Return on Capital Employed) on −8,71 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä RN2 Technologies Co muuttui arvosta −7,54 % arvoon −8,71 %, mikä edustaa 15,56 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) RN2 Technologies Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n RN2 Technologies Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — RN2 Technologies Co

Kaikki tunnusluvut — RN2 Technologies Co