RMC Switchgears

RMC Switchgears ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä RMC Switchgears (540358.BO) 3.11.2026 päivämäärällä on 47,27 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 56,91 % — muutos −16,93 % (matalampi).

ROCE

47,27 %

YoY

−16,93%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 RMC Switchgears:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 47,27 %, mikä on kasvua −16,93% verrattuna 56,91 % edellisen vuoden ROCEen.

RMC Switchgears ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
30,35 INR
1.1.2019
38,94 INR
1.1.2020
20,87 INR
1.1.2021
14,63 INR
1.1.2022
9,62 INR
1.1.2023
51,29 INR
1.1.2024
56,91 INR
1.1.2025
47,27 INR
RMC Switchgears ROCE historia
VUOSIROCEYoY
47,27 %−16,93%
56,91 %+10,95%
51,29 %+433,38%
9,62 %−34,27%
14,63 %−29,89%
20,87 %−46,42%
38,94 %+28,32%
30,35 %+2,87%
29,50 %−43,42%
52,15 %+43,97%
36,22 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

RMC Switchgears Osakeanalyysi

Mitä RMC Switchgears tekee? RMC Switchgears Ltd. tuottaa tuloja sähkökeskusten suunnittelusta ja rakentamisesta sähköverkon jakelu- ja siirtotarkoituksiin. Yritys suunnittelee, valmistaa ja myy elektronisia älykkäiden energiamittarien koteloita, jakelulaatikoita, paneleita sekä sähköturvallisuuslaitteita. Se tarjoaa kattavia ratkaisuja, jotka sisältävät suunnittelu-, hankinta- ja rakennuspalvelut (EPC). Yrityksen tuotevalikoimaan kuuluvat mm. mittarilaatikot, jakelulaatikot, kytkentälaatikot, FRP-hiat, SMC/FRP-kuvioitu levyt, SMC/FRP-levyt, kaapelitelineet, syöttöpilarit, pylväskatkojen valaisinkotelot, FRP-V-ristipalkit ja kerrosjohtimet. Nämä tuotteet myydään asiakkaille sähköverkon jakelu- ja siirtosektorilla eri puolilla maata. Yrityksen pääasiakkaita ovat tahot, jotka osallistuvat sähköverkon jakelu- ja siirtoinfrastruktuurihankkeisiin. RMC Switchgears Ltd. keskittyy toimittamaan kattavia ratkaisuja energiamittareiden asennukseen, mukaan lukien olemassa olevien mittareiden siirtäminen sisätiloista ulkotiloihin. Tuotevalikoimaan kuuluu erikoissähkökalusteita, kuten FRP-hiakoita ja SMC/FRP-levyjä, joita käytetään energiamittarikoteloissa ja jakelujärjestelmissä. Yrityksen palvelut ulottuvat myös energiansiirtolinjoihin ja sähköasemiin tukemalla laajemman sähköalan tarpeita. RMC Switchgears Ltd. palvelee sähköverkon jakelu- ja siirtosektoria tarjoamalla sekä fyysisiä tuotteita että rakennuspalveluita. Yrityksen tarjontaan kuuluvat energiamittareiden mittarilaatikot, jakelulaatikot ja muut sähköturvallisuuslaitteet. Se hoitaa myös uusien energiamittareiden kiinnitystä ja olemassa olevien mittareiden siirtoa, vastaten alueellisiin erityisvaatimuksiin. Yrityksen tuotevalikoima tukee koko sähköinfrastruktuurihankkeen elinkaarta suunnittelusta asennukseen. RMC Switchgears on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä RMC Switchgears

Yrityksen RMC Switchgears sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen RMC Switchgears ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen RMC Switchgears ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen RMC Switchgears ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset RMC Switchgears osakkeesta

Yhtiön RMC Switchgears ROCE (Return on Capital Employed) on 47,27 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä RMC Switchgears muuttui arvosta 56,91 % arvoon 47,27 %, mikä edustaa −16,93 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) RMC Switchgears:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n RMC Switchgears alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — RMC Switchgears

Kaikki tunnusluvut — RMC Switchgears