Prominence Energy

Prominence Energy ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Prominence Energy (PRM.AX) 5.11.2026 päivämäärällä on −19,22 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −72,07 % — muutos −73,33 % (korkeampi).

ROCE

−19,22 %

YoY

−73,33%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Prominence Energy:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli −19,22 %, mikä on kasvua −73,33% verrattuna −72,07 % edellisen vuoden ROCEen.

Prominence Energy ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
47,21 AUD
1.1.2020
42,19 AUD
1.1.2021
−25,58 AUD
1.1.2022
−128,69 AUD
1.1.2023
−13,03 AUD
1.1.2024
−67,55 AUD
1.1.2025
−72,07 AUD
1.1.2026
−19,22 AUD
Prominence Energy ROCE historia
VUOSIROCEYoY
−19,22 %−73,33%
−72,07 %+6,69%
−67,55 %+418,31%
−13,03 %−89,87%
−128,69 %+403,05%
−25,58 %−160,64%
42,19 %−10,65%
47,21 %−99,91%
51 710,65 %−73,60%
195 866,30 %+19 207,44%
1 014,46 %−285,98%
−545,46 %+858,34%
−56,92 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Prominence Energy Osakeanalyysi

Mitä Prominence Energy tekee? Prominence Energy NL on yritys, joka erikoistuu energian etsimiseen, tuotantoon ja myyntiin. Yritys on listattu Australian pörssiin ja sen kotipaikka on Perth Länsi-Australiassa. Se keskittyy erilaisiin energialajeihin, kuten maakaasuun, öljyyn ja kivihiileen, korostaen samalla kestävyyttä ja ympäristöystävällisyyttä. Prominence Energy NL noudattaa pystysuoraan integroitua liiketoimintamallia, jossa se kontrolloi kaikkia vaiheita etsinnästä energian myyntiin varmistaakseen laadun ja kestävyyden. Se kattaa koko energiantuotannon elinkaaren, mukaan lukien etsinnät, tuotanto ja myynti. Yritys sitoutuu kehittämään uusia menetelmiä ja teknologioita energian etsintään, parantamaan varantojen hyödyntämistä ja käyttämään hydraulista murtamista (frackingia). Tuotantovaiheessa kestävyydelle annetaan etusija ympäristövaurioiden minimoimiseksi. Prominence Energy NL tarjoaa laajan valikoiman energiatuotteita, jotka on räätälöity vastaamaan yksittäisten asiakkaiden tarpeita, ja pyrkii luomaan pitkäaikaisia kumppansuhteita. Yritys keskittyy varmistamaan korkealaatuiset tuotteet, jotka täyttävät alan ympäristöstandardit, ja tutkii myös vaihtoehtoisia energialähteitä hyödyntäen innovatiivisia teknologioita ympäristön suojelemiseksi. Prominence Energy NL:n tavoitteet keskittyvät kestävyyteen, ympäristönsuojeluun ja uusiutuvan energian edistämiseen. Yritys ymmärtää, että muutokset energiasektorilla vaativat aikaa, ja sijoittaa jatkuvasti tutkimukseen ja kehitykseen. Kokonaisuudessaan Prominence Energy NL on erikoistunut energianyhtiö, jolla on pystysuoraan integroitu liiketoimintamalli, joka priorisoi ympäristönsuojelun ja kestävyyden, tarjoaa korkealaatuisia ja ympäristöystävällisiä energiatuotteita sekä pyrkii edistämään uusiutuvia energiaratkaisuja alalla. Prominence Energy on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Prominence Energy

Yrityksen Prominence Energy sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Prominence Energy ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Prominence Energy ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Prominence Energy ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Prominence Energy osakkeesta

Yhtiön Prominence Energy ROCE (Return on Capital Employed) on −19,22 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Prominence Energy muuttui arvosta −72,07 % arvoon −19,22 %, mikä edustaa −73,33 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Prominence Energy:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Prominence Energy alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Prominence Energy

Kaikki tunnusluvut — Prominence Energy