Prim

Prim Bruttotulos

Bruttotulos yhtiöstä Prim (PRM.MC) 4.11.2026 päivämäärällä on 127,01 M EUR. Edellisenä vuonna Bruttotulos oli 112,62 M EUR — muutos 12,78 % (korkeampi).

Bruttotulos

127,01 MEUR

YoY

12,78%

Viimeksi päivitetty:

Bruttotulos yhtiöstä Prim on 2025 127,01 M EUR. Bruttotulos yhtiöstä Prim oli 2024 112,62 M EUR. Se laskee 12,78% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Prim Bruttotulos historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttotulos
Päivämäärä
Bruttotulos
1.1.2018
71,79 M EUR
1.1.2019
77,59 M EUR
1.1.2020
74,46 M EUR
1.1.2021
83,09 M EUR
1.1.2022
94,56 M EUR
1.1.2023
45,30 M EUR
1.1.2024
112,62 M EUR
1.1.2025
127,01 M EUR
Prim Bruttotulos historia
VUOSIBruttotulosYoY
127,01 MEUR+12,78%
112,62 MEUR+148,62%
45,30 MEUR−52,09%
94,56 MEUR+13,81%
83,09 MEUR+11,59%
74,46 MEUR−4,04%
77,59 MEUR+8,08%
71,79 MEUR+12,10%
64,04 MEUR+9,70%
58,38 MEUR+8,98%
53,57 MEUR+1,63%
52,71 MEUR+8,40%
48,62 MEUR−4,22%
50,77 MEUR−5,80%
53,89 MEUR−4,49%
56,42 MEUR+0,51%
56,14 MEUR−0,42%
56,37 MEUR+8,01%
52,20 MEUR+8,83%
47,96 MEUR—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Prim Liikevaihto

Prim osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2021
168,51 M EUR
17,34 M EUR
17,42 M EUR
1.1.2022
197,25 M EUR
9,35 M EUR
8,39 M EUR
1.1.2023
216,51 M EUR
16,55 M EUR
12,67 M EUR
1.1.2024
233,15 M EUR
15,61 M EUR
10,92 M EUR
1.1.2025
251,82 M EUR
22,48 M EUR
16,68 M EUR
1.1.2026 (e)
271,96 M EUR
23,52 M EUR
19,80 M EUR
1.1.2027 (e)
293,72 M EUR
25,40 M EUR
22,58 M EUR
1.1.2028 (e)
317,22 M EUR
27,43 M EUR
26,07 M EUR

Prim Katteprosentit

Prim osakkeen marginaalit

Prim Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin Prim osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus Prim liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2021
49,31 %
10,29 %
10,34 %
1.1.2022
47,94 %
4,74 %
4,25 %
1.1.2023
20,92 %
7,65 %
5,85 %
1.1.2024
48,30 %
6,70 %
4,68 %
1.1.2025
50,44 %
8,93 %
6,63 %
1.1.2026 (e)
50,44 %
8,65 %
7,28 %
1.1.2027 (e)
50,44 %
8,65 %
7,69 %
1.1.2028 (e)
50,44 %
8,65 %
8,22 %

Prim Osakeanalyysi

Mitä Prim tekee? Prim SA on vuonna 1956 perustettu sveitsiläinen yritys, jonka pääkonttori sijaitsee Lausannessa. Yritys toimii ravintola-alalla ja tarjoaa ravintola- ja catering-palveluita eri sektoreille, kuten ilmailu-, terveydenhuolto-, koulutusalan sekä yrityskäyttöön. Yritys on kasvanut merkittävästi perustamisestaan lähtien ja kuuluu nykyään Select Catering Groupiin, jolla on Sveitsissä 14 toimipistettä. Prim SA tarjoaa laajaa valikoimaa catering-palveluita, mukaan lukien juhlia, liiketapaamisia ja yksityistilaisuuksia. Yrityksen ydintoimiala on sveitsiläinen ilmailuala, ja se operoi ravintoloita ja baareja useilla maan lentoasemilla, kuten Zürichissä, Genevessä, Bernissä ja Baselissa. Sen ravintolabrändit ovat Illy Caffè, La Croissanterie, Montreux Jazz Cafe, Starbucks ja Swiss Chalet. Prim SA panostaa paikallisten tuotteiden edistämiseen sekä kestävään ja ympäristöystävälliseen toimintaan. Yrityksellä on oma tuotantolaitos, jossa valmistetaan ja markkinoidaan erilaisia ruokia, kuten keittoja, pizzoja ja leivonnaisia, jotka toimitetaan myös hotelleihin, kahviloihin ja vähittäiskauppaan. Viime vuosina Prim SA on investoinut innovaatioiden ja digitaalisten ratkaisujen kehittämiseen. Esimerkiksi mobiilisovelluksen kautta asiakkaat voivat tehdä verkkotilauksia, ja digitaalinen menujärjestelmä helpottaa ravintolahenkilökuntaa käsittelemään tilauksia ja maksuja tehokkaammin. Prim SA:n liiketoimintamalli perustuu palkkaamaan sitoutunut, hyvin koulutettu ja motivoitunut henkilöstö, joka tarjoaa erinomaista asiakaspalvelua ja luo gastronomisesti houkuttelevan ympäristön. Teknologian hyödyntäminen ja innovatiivisten tuotteiden käyttöönotto parantavat myös asiakastyytyväisyyttä. Ravintalapalveluiden lisäksi Prim SA operoi omaa säätiötä, joka keskittyy lasten ravitsemus- ja kasvatustarpeisiin. Säätiö osallistuu erilaisiin hankkeisiin, joilla pyritään varmistamaan lapsille parempi pääsy terveelliseen ruokaan ja tasapainoiseen ruokavalioon. Yhteenvetona Prim SA on arvostettu sveitsiläinen ravintola-alan yritys, jolla on erinomainen ja monipuolinen tuotevalikoima sekä laaja catering-palveluiden tarjonta. Yritys korostaa kestävyyttä ja ympäristönsuojelua sekä osallistuu sosiaalisiin hankkeisiin oman säätiönsä kautta. Innovaatioiden ja teknologian avulla yritys pyrkii jatkuvasti parantamaan palvelua ja asiakaskokemusta. Prim on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Prim osakkeesta

Yhtiön Prim Bruttotulos on 127,01 M EUR vuonna 2025.

Bruttotulos yhtiöstä Prim muuttui arvosta 112,62 M EUR arvoon 127,01 M EUR, mikä edustaa 12,78 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Bruttotulos Prim:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Bruttotulos on liikevaihto myytyjen tuotteiden kustannuksista vähennettynä. Se osoittaa, kuinka tehokkaasti yritys käyttää resurssejaan tuotteiden tai palveluiden tuotantoon.

Bruttotulos:n EUR on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Bruttotulos:n Prim historiallisesti ja reaaliajassa.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — Prim

Kaikki tunnusluvut — Prim