Plascar Participacoes Industriais

Plascar Participacoes Industriais EBIT

EBIT yhtiöstä Plascar Participacoes Industriais (PLAS3.SA) 4.11.2026 päivämäärällä on −28,38 M BRL. Edellisenä vuonna EBIT oli 11,09 M BRL — muutos −355,91 % (matalampi).

EBIT

−28,38 MBRL

YoY

−355,91%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Plascar Participacoes Industriais:n EBIT oli −28,38 M BRL, joka on −355,91% nousu edellisen vuoden 11,09 M BRL EBIT-suhteeseen verrattuna.

Plascar Participacoes Industriais EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBIT
Päivämäärä
EBIT
1.1.2018
−126,23 M BRL
1.1.2019
63,81 M BRL
1.1.2020
−91,13 M BRL
1.1.2021
−68,53 M BRL
1.1.2022
−28,98 M BRL
1.1.2023
50,20 M BRL
1.1.2024
11,09 M BRL
1.1.2025
−28,38 M BRL
Plascar Participacoes Industriais EBIT historia
VUOSIEBITYoY
−28,38 MBRL−355,91%
11,09 MBRL−77,91%
50,20 MBRL−273,24%
−28,98 MBRL−57,72%
−68,53 MBRL−24,80%
−91,13 MBRL−242,81%
63,81 MBRL−150,55%
−126,23 MBRL+202,97%
−41,67 MBRL−74,32%
−162,23 MBRL+19,98%
−135,21 MBRL+345,69%
−30,34 MBRL−72,44%
−110,08 MBRL+1 409,53%
−7,29 MBRL−107,53%
96,86 MBRL+81,64%
53,32 MBRL+738,56%
6,36 MBRL+71,91%
3,70 MBRL−87,86%
30,47 MBRL+12,42%
27,10 MBRL—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Plascar Participacoes Industriais Liikevaihto

Plascar Participacoes Industriais osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2018
346,82 M BRL
−126,23 M BRL
−257,25 M BRL
1.1.2019
407,55 M BRL
63,81 M BRL
−6,83 M BRL
1.1.2020
369,19 M BRL
−91,13 M BRL
−117,01 M BRL
1.1.2021
612,68 M BRL
−68,53 M BRL
−122,23 M BRL
1.1.2022
848,19 M BRL
−28,98 M BRL
−97,12 M BRL
1.1.2023
947,13 M BRL
50,20 M BRL
−714 000,00 BRL
1.1.2024
1,13 Mrd. BRL
11,09 M BRL
−110,00 M BRL
1.1.2025
1,15 Mrd. BRL
−28,38 M BRL
−203,95 M BRL

Plascar Participacoes Industriais Katteprosentit

Plascar Participacoes Industriais osakkeen marginaalit

Plascar Participacoes Industriais Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin Plascar Participacoes Industriais osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus Plascar Participacoes Industriais liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2018
3,14 %
−36,40 %
−74,17 %
1.1.2019
7,68 %
15,66 %
−1,67 %
1.1.2020
−1,27 %
−24,68 %
−31,69 %
1.1.2021
7,56 %
−11,19 %
−19,95 %
1.1.2022
14,15 %
−3,42 %
−11,45 %
1.1.2023
12,22 %
5,30 %
−0,08 %
1.1.2024
14,85 %
0,98 %
−9,72 %
1.1.2025
12,71 %
−2,46 %
−17,70 %

Plascar Participacoes Industriais Osakeanalyysi

Mitä Plascar Participacoes Industriais tekee? Plascar Participações Industriais SA saa tulonsa auton osien valmistamisesta ja myynnistä, mukaan lukien puskurit, kojelaudat, ilmaventtiilit, mukitelineet, sivuovet, oven taskut ja matot, pääasiassa ajoneuvojen sisä- ja ulkopuoliseen viimeistelyyn. Yritys tuottaa myös ei-autoalan tuotteita, kuten supermarkettien kärryjä, monikäyttöisiä laatikoita, ekologisia lavetoja ja huonekaluja. Sen tytäryhtiö Plascar Ltda:llä on viisi valmistuslaitosta Jundaiassa, Pindamonhangabassa, Varginhassa, Betimissä ja Camanducaiassa, palvellen sekä auto- että ei-autoalan markkinoita. Auton osien liiketoimintalinja kohdistuu ajoneuvonvalmistajiin ja jälkimarkkinatoimittajiin, kun taas ei-autoalan tuotteita myydään vähittäis- ja teollisuusasiakkaille. Plascar Ltda:n tuotantolaitokset mahdollistavat yrityksen toimittaa sekä kotimaan että kansainväliset markkinat valmiilla tuotteilla hyödyntäen monipuolista tuotevalikoimaansa vastaamaan vaihtelevia asiakastarpeita. Tulovirrat tulevat auton komponenttien ja ei-autoalan tuotteiden suorasta myynnistä, eikä liiketoimintakuvaus mainitse kolmansien osapuolten brändejä tai ulkoisia kumppanuuksia. Yrityksen toiminta rajoittuu sen kuvauksessa tarkemmin määriteltyihin valmistuslaitoksiin ja tuotelinjoihin. Plascar Participacoes Industriais on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

EBIT yksityiskohtaisesti

Analyysi kohteen Plascar Participacoes Industriais EBIT:stä

Kohteen Plascar Participacoes Industriais EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) edustaa yrityksen operatiivista voittoa. Se lasketaan vähentämällä kaikki liiketoiminnan kulut, myytyjen tavaroiden kustannukset (COGS) ja operatiiviset menot, kokonaisliikevaihdosta, mutta jättämällä huomioimatta korot ja verot. Se tarjoaa näkemyksiä yrityksen operatiivisesta kannattavuudesta ottamatta huomioon rahoituksen ja verorakenteiden vaikutuksia.

Vuosi-vuosi -vertailu

Vuotuinen EBIT:n vertailu kohteelle Plascar Participacoes Industriais voi osoittaa suuntauksia yrityksen operatiivisessa tehokkuudessa ja kannattavuudessa. EBIT:n kasvu vuosien mittaan voi viitata parantuneeseen operatiiviseen tehokkuuteen tai liikevaihdon kasvuun, kun taas lasku saattaa herättää huolta kasvaneista operatiivisista kustannuksista tai laskevista liikevaihdoista.

Vaikutukset sijoituksiin

Kohteen Plascar Participacoes Industriais EBIT on tärkeä mittari sijoittajille. Positiivinen EBIT viittaa siihen, että yritys tuottaa tarpeeksi liikevaihtoa kattamaan sen operatiiviset kulut, mikä on olennainen seikka yrityksen taloudellisen terveyden ja vakauden arvioinnissa. Sijoittajat seuraavat EBIT:tä tarkasti arvioidakseen yrityksen kannattavuutta ja potentiaalia tulevalle kasvulle.

EBIT-vaihteluiden tulkinta

Vaihtelut kohteen Plascar Participacoes Industriais EBIT:ssä voivat johtua muutoksista tuloissa, liiketoiminnan kuluissa tai molemmissa. Nouseva EBIT viittaa parantuneeseen operatiiviseen suorituskykyyn tai kasvaneisiin myynteihin, kun taas laskeva EBIT voi viitata nousseisiin operatiivisiin kustannuksiin tai vähentyneisiin tuloihin, mikä saattaa vaatia strategisia säätöjä.

Usein kysytyt kysymykset Plascar Participacoes Industriais osakkeesta

Yhtiön Plascar Participacoes Industriais EBIT on −28,38 M BRL vuonna 2025.

EBIT yhtiöstä Plascar Participacoes Industriais muuttui arvosta 11,09 M BRL arvoon −28,38 M BRL, mikä edustaa −355,91 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EBIT Plascar Participacoes Industriais:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Earnings before interest and taxes", lyhennetty EBIT, jota kutsutaan myös yrityksen käyttötulokseksi. Se on keskeinen luku, jonka avulla voitto voidaan arvioida tietyltä ajanjaksolta, yleensä tilikaudelta. Verot ja korko ei vähennetä EBIT:sta, joten se sopii kansainvälisiin eri yritysten vertailuihin.

Nettotulo
+ Verokulut
+ Korkokulut ja muut rahoituskulut
- Korkotuotot ja muut rahoitustuotot
= EBIT (käyttötulos)

EBIT:n BRL on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata EBIT:n Plascar Participacoes Industriais historiallisesti ja reaaliajassa.

Liikevaihto on tärkeä osakkeen arvioinnissa.

EBIT on lyhenne sanoista "Earnings Before Interest and Tax" (voitto ennen korkoja ja veroja) ja edustaa yrityksen bruttovoittoa ennen veroja ja korkoja vähennetään. EBIT-summaa käytetään usein mittarina yrityksen arviointiin.

Historia

EBIT otettiin alun perin käyttöön 1940-luvulla, kun Yhdysvaltojen veroviranomaiset (IRS) hyväksyivät uuden verolain. Tämä laki vaati yrityksiä laskemaan voittonsa ennen veroja ja lainakorkoja (tai "korkoja ja veroja") vähentämistä. Siitä lähtien EBITia on käytetty yhtenä tärkeimmistä rahoitumindikaattoreista yrityksen arviointiin.

Käyttö

EBITia voidaan käyttää yrityksen arvioimiseen vertaamalla sen rahoitustuloksia vertailuarvoon tai vertailuarvoon. EBITia käytetään myös määrittämään, kuinka paljon yrityksen osakkeenomistajat saavat sen liiketuloksesta.

Laskeminen

EBIT lasketaan vähentämällä yrityksen nettovoitosta verot ja lainakorkot. Tämän summan voidaan laskea eri tavoin, mutta yleisin menetelmä on seuraava:

EBIT = Nettotulos + korot ja verot

Esimerkki:
XYZ Co:n nettotulos = 1 000 000 €
Korot ja verot = 500 000 €
XYZ Co:n EBIT = 1 500 000 €

Soveltaminen

EBIT-arvoa käytetään usein yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen ja arvioimiseen. EBIT-arvoa voidaan myös käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi käyttää sijoituksiin tai osinkeihin.

EBITin käyttö osakesinvestoinneissa

Sijoittajat käyttävät EBITia määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu. Jos yrityksen EBIT-arvo on korkea, se voi osoittaa, että sen osake on yliarvostettu, koska sen tuottama voitto voi olla pienempi kuin voitto, jonka se tuottaisi eri osakkeella.

EBITin edut

EBIT on hyödyllinen mittari yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen. EBITin käytöllä liittyy useita etuja, kuten:
- EBIT eliminoi rahoituksen vaikutuksen yrityksen tuottoon.
- Se on hyödyllinen mittari määritettäessä voittoja, jotka yritys voi jakaa osakkeenomistajille.
- Sitä voidaan käyttää määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu.

EBITin haitat

EBITin käytöllä on myös joitakin haittoja, kuten:
- EBITia ei voida käyttää ainoana mittarina yrityksen arvioimiseen, koska se ei heijasta yrityksen kokonaisvoittoa.
- EBITia voivat vaikuttaa odottamattomat tapahtumat, kuten verojen nousu.
- EBIT ei aina ole luotettava indikaattori yrityksen tulevalle voittojen kehitykselle.

Johtopäätös

EBIT on tärkeä mittari, jota käytetään yrityksen arvioimiseen. Sitä voidaan käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi tuottaa liiketoimintansa tuloksista ja onko osake yli- vai aliarvostettu. EBITilla on kuitenkin myös joitain haittoja, koska se ei heijasta yrityksen kokonaiskannattavuutta ja voi vaikuttaa odottamattomat tapahtumat. Siksi on tärkeää tarkastella EBITia yhdessä muiden rahoitusindikaattoreiden kanssa saadakseen täydellisen kuvan yrityksestä.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — Plascar Participacoes Industriais

Kaikki tunnusluvut — Plascar Participacoes Industriais