Pharming Group

Pharming Group ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Pharming Group (PHAR) 5.11.2026 päivämäärällä on 7,54 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −3,90 % — muutos −293,29 % (korkeampi).

ROCE

7,54 %

YoY

−293,29%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Pharming Group:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 7,54 %, mikä on kasvua −293,29% verrattuna −3,90 % edellisen vuoden ROCEen.

Pharming Group ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
61,52 USD
1.1.2019
58,14 USD
1.1.2020
50,78 USD
1.1.2021
7,03 USD
1.1.2022
8,91 USD
1.1.2023
−2,46 USD
1.1.2024
−3,90 USD
1.1.2025
7,54 USD
Pharming Group ROCE historia
VUOSIROCEYoY
7,54 %−293,29%
−3,90 %+58,38%
−2,46 %−127,64%
8,91 %+26,75%
7,03 %−86,16%
50,78 %−12,65%
58,14 %−5,51%
61,52 %−36,66%
97,14 %−331,21%
−42,01 %−4,34%
−43,92 %−661,22%
7,83 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Pharming Group Osakeanalyysi

Mitä Pharming Group tekee? Pharming Group N.V. saa tulonsa harvinaisten sairauksien proteiinikorvaushoitojen ja tarkkamedisiinin tuotteiden kehittämisestä ja kaupallistamisesta. Yrksen johtava tuote RUCONEST on rekombinanttinen C1-esteraasientsyymijääte, jota käytetään akuutin perinnöllisen angioedeeman (HAE) kohtausten hoitamiseen aikuisilla ja nuorilla potilailla. Yritys markkinoi myös Joenja (leniolisib), suun kautta otettavan pienen molekyylin PI3K-inhibiittorin aktivoituneelle fosfoinositidi 3-kinasi delta -oireyhtymälle. Pharming tekee yhteistyötä Novartiksen kanssa kehitysyhteistyösopimuksen ja lisenssisopimuksen mukaisesti, mikä todennäköisesti tuo tulovirtoja yritykselle. Yritys palvelee harvinaisia sairauksia potevia potilaita Yhdysvalloissa, Euroopassa ja kansainvälisesti tarjoamallaan terapeuttisilla ratkaisuilla. RUCONEST kohdistuu aikuisten ja nuorten potilaiden akuuteihin HAE-kohtauksiin, kun taas Joenja käsittelee aktivoitunutta fosfoinositidi 3-kinasi delta -oireyhtymää. Molemmat tuotteet ovat Pharming Group N.V.:n kaupallisesti markkinoimia tuotteita Yhdysvalloissa, Euroopassa ja kansainvälisesti. Novartiksen kanssa tehty kehitysyhteistyö ja lisenssisopimus tukevat yrityksen tuotekehityspolkua ja tulonkasvatusta. Pharming keskittyy harvinaisten sairauksien hoitoihin hyödyntämällä osaamistaan proteiinikorvaushoidoissa ja tarkkamedisiinin tuotteissa vastatakseen täyttämättömiin lääketieteellisiin tarpeisiin. Pharming Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Pharming Group

Yrityksen Pharming Group sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Pharming Group ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Pharming Group ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Pharming Group ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Pharming Group osakkeesta

Yhtiön Pharming Group ROCE (Return on Capital Employed) on 7,54 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Pharming Group muuttui arvosta −3,90 % arvoon 7,54 %, mikä edustaa −293,29 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Pharming Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Pharming Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Pharming Group

Kaikki tunnusluvut — Pharming Group