Parade Technologies

Parade Technologies ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Parade Technologies (4966.TWO) 3.11.2026 päivämäärällä on 12,27 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 10,97 % — muutos 11,89 % (korkeampi).

ROCE

12,27 %

YoY

11,89%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Parade Technologies:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 12,27 %, mikä on kasvua 11,89% verrattuna 10,97 % edellisen vuoden ROCEen.

Parade Technologies ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
20,08 TWD
1.1.2019
21,30 TWD
1.1.2020
29,04 TWD
1.1.2021
40,31 TWD
1.1.2022
29,70 TWD
1.1.2023
10,03 TWD
1.1.2024
10,97 TWD
1.1.2025
12,27 TWD
Parade Technologies ROCE historia
VUOSIROCEYoY
12,27 %+11,89%
10,97 %+9,30%
10,03 %−66,22%
29,70 %−26,32%
40,31 %+38,79%
29,04 %+36,33%
21,30 %+6,11%
20,08 %−14,55%
23,50 %+18,57%
19,82 %+5,82%
18,73 %−23,21%
24,39 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Parade Technologies Osakeanalyysi

Mitä Parade Technologies tekee? Parade Technologies Ltd. tuottaa tuloja myymällä integroituja piirilevytuotteita, kuten nopeiden liitäntöjen IC-tuotteita, näyttö- ja kosketusintegroitujen järjestelmien IC-tuotteita, TrueTouch-IC-tuotteita sekä automotivi-IC-tuotteita. Nopeiden liitäntöjen IC-tuotteet kattavat PCI Express/SATA-, USB-, DisplayPort- ja HDMI-liitännät sekä protokollamuunninratkaisut. Näyttö- ja kosketusintegroitujen järjestelmien IC-tuotteisiin kuuluvat kosketuksen sisäänrakennettu TCON, kosketuksen sisäänrakennettu lähdeajuri, kosketus- ja porttitasoinen tasain, Embedded DisplayPort -ajanohjaimet, näytön paneelin lähdeajurit, TCON-ratkaisut, joissa on sisäänrakennettu lähdeajuri ja kosketustoiminto, kosketus- ja näytön ohjaimen integraatiotuotteet sekä Display Port -LCD-monitorin ohjaimet. TrueTouch-IC-tuotteet ovat kosketusnäytön ohjaimia, kun taas automotivi-IC-tuotteet sisältävät näytön TCON-ratkaisuja, lähdeajureita, kosketustoimintoa, PCI Express -liitäntää, HDMI-liitäntää ja DisplayPort-liitäntäpohjaisia tuotteita. Yrityksen pääasiakkaita ovat elektroniikkateollisuuden valmistajat, mukaan lukien ne, jotka tuottavat näyttöjä, kosketusnäyttöjä ja automotivijärjestelmiä. Nämä asiakkaat ostavat erikoistuneita IC-tuotteita integroidakseen ne laitteisiinsa hyödyntäen Parade'n teknologiaa nopeaan datansiirtoon, näytön hallintaan ja kosketustoimintoihin. Palvelutargetti segmentteihin kuuluvat kuluttajaelektroniikka, automotivi ja näytöntechnologian markkinat. Parade Technologies Ltd. keskittyy näiden IC-tuotteiden kehittämiseen ja suoraan myyntiin alkuperäisille laitevalmistajille (OEM) ja komponenttoimittajille. Tuotteet on suunniteltu vastaamaan kunkin segmentin erityistarpeita: nopeiden liitäntöjen IC-tuotteet kohdistuvat data-yhteyksiin, näyttö- ja kosketusintegroitujen järjestelmien IC-tuotteet näyttö- ja kosketussovelluksiin, TrueTouch-IC-tuotteet kosketusnäyttöihin ja automotivi-IC-tuotteet ajoneuvon järjestelmiin. Parade Technologies on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Parade Technologies

Yrityksen Parade Technologies sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Parade Technologies ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Parade Technologies ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Parade Technologies ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Parade Technologies osakkeesta

Yhtiön Parade Technologies ROCE (Return on Capital Employed) on 12,27 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Parade Technologies muuttui arvosta 10,97 % arvoon 12,27 %, mikä edustaa 11,89 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Parade Technologies:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Parade Technologies alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Parade Technologies

Kaikki tunnusluvut — Parade Technologies