PB Group

PB Group ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä PB Group (8331.HK) 5.11.2026 päivämäärällä on −11,95 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −8,73 % — muutos 36,95 % (matalampi).

ROCE

−11,95 %

YoY

36,95%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 PB Group:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli −11,95 %, mikä on kasvua 36,95% verrattuna −8,73 % edellisen vuoden ROCEen.

PB Group ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
−80,70 CNY
1.1.2019
5,41 CNY
1.1.2020
4,99 CNY
1.1.2021
1,17 CNY
1.1.2022
−2,10 CNY
1.1.2023
−10,66 CNY
1.1.2024
−8,73 CNY
1.1.2025
−11,95 CNY
PB Group ROCE historia
VUOSIROCEYoY
−11,95 %+36,95%
−8,73 %−18,16%
−10,66 %+407,21%
−2,10 %−279,47%
1,17 %−76,54%
4,99 %−7,82%
5,41 %−106,71%
−80,70 %+33,46%
−60,47 %−18 788,09%
0,32 %−95,97%
8,02 %−62,53%
21,41 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

PB Group Osakeanalyysi

Mitä PB Group tekee? PB Group Ltd tuottaa tuloja bentoniitin louhinnasta sekä porausliukan ja pelletöintisaven valmistuksesta ja myynnistä Kiinan markkinoilla. Yhtiöllä on louhinoikeudet Huanghun bentoniittikaivokseen Wuhussa, Anhun maakunnassa, ja se myy jalostamatonta savea jalostettujen tuotteidensa ohella. Sen pelletöintisavi toimii sidossaineena rautamalmipelletien tuotannossa, kun taas porausliukua käytetään siviili-insinööritöiden suuntausporauksessa. Yritys kohdistaa toimintansa Kiinan kaivos- ja rakennusteollisuuden teollisiin asiakkaisiin. Yhtiön päätuotteita ovat bentoniitin louhinta, porausliukka, pelletöintisavi ja jalostamaton savi, jotka myydään kotimaisille teollisuusasiakkaille. Se toimii brändinimellä PB Group Ltd, aiemmin tunnettu nimellä Hangkan Group Ltd, ja keskittyy Kiinan markkinoihin 93 työntekijän voimin. Liiketoimintamalli perustuu raaka- ja jalostettujen savituotteiden suoramyyntiin valmistajille ja rakennusyhtiöille, jotka tarvitsevat erikoismateriaaleja kaivos- ja insinöörisovelluksiin. PB Group Ltd:n tulovirrat koostuvat bentoniittiperäisten tuotteiden myynnistä, mukaan lukien porausliukka siviili-insinööritöitä varten ja pelletöintisavi rautamalmipelletien tuotantoon. Yhtiön toiminta keskittyy sen louhinoikeuksiin Wuhussa, Anhun maakunnassa, ja sen tavoitteena on toimittaa materiaaleja kiinalaiseen kotimaiseen teollisuuteen; kansainvälisestä myynnistä tai muista kuin mainituista tuotelinjoihin ei ole tietoa. PB Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä PB Group

Yrityksen PB Group sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen PB Group ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen PB Group ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen PB Group ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset PB Group osakkeesta

Yhtiön PB Group ROCE (Return on Capital Employed) on −11,95 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä PB Group muuttui arvosta −8,73 % arvoon −11,95 %, mikä edustaa 36,95 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) PB Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n PB Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — PB Group

Kaikki tunnusluvut — PB Group