Orvis

Orvis ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Orvis (7827.T) 2.11.2026 päivämäärällä on 3,35 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 3,48 % — muutos −3,65 % (matalampi).

ROA

3,35 %

YoY

−3,65%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Orvis:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 3,35 %, mikä on −3,65% kasvu verrattuna 3,48 % ROA:han edellisenä vuonna.

Orvis ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2018
4,79 JPY
1.1.2019
2,74 JPY
1.1.2020
1,36 JPY
1.1.2021
0,68 JPY
1.1.2022
4,16 JPY
1.1.2023
6,21 JPY
1.1.2024
3,48 JPY
1.1.2025
3,35 JPY
Orvis ROA historia
VUOSIROAYoY
3,35 %−3,65%
3,48 %−43,98%
6,21 %+49,23%
4,16 %+513,00%
0,68 %−50,22%
1,36 %−50,14%
2,74 %−42,87%
4,79 %+141,84%
1,98 %−61,93%
5,20 %+34,77%
3,86 %−76,06%
16,12 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Orvis Osakeanalyysi

Mitä Orvis tekee? Orvis Corp tuottaa liikevaihtoa neljän erillisen liiketoimintasegmentin kautta. Puutuotesegmentti myy pakkausmateriaaleja, lavettimateriaaleja, rumpumateriaaleja, puuhiilia ja väliaikaisia rakennusmateriaaleja. Talot ja Ekologisuus -segmentti valmistaa esivalmisteltuja taloja, vuokraa väliaikaisia rakennuksia ja ylläpitää aurinkosähköjärjestelmiä yleisten rakennussopimuksien ohella. Elämä Luo -segmentti saa tuloja golfkenttien ja kuntokeskusten toiminnasta. Kiinteistösegmentti tuottaa liikevaihtoa kiinteistöjen vuokraamisesta ja myynnistä. Jokainen segmentti kohdistaa tuotteensa tietyille asiakasryhmilleen omilla markkinoillaan ilman päällekkäisyyksiä tuotevalikoimissa. Yrityksen tuotteita myydään erilaisille teollisuudenaloille, jotka tarvitsevat pakkausratkaisuja, rakennusmateriaaleja ja väliaikaisia tiloja. Esivalmistellut talot ja aurinkosähköjärjestelmät vetoavat asuin- ja yritysklientteihin, jotka hakevat kestävää rakentamisvaihtoehtoa. Golfkentät ja kuntokeskukset palvelevat paikallisyhteisön jäseniä ja yritysklienttejä. Kiinteistöjen vuokraus ja myynti kohdistuvat kiinteistösijoittajiin ja loppukäyttäjiin paikallisilla markkinoilla. Orvis Corpin tulovirrat on rakennettu sen neljän operatiivisen segmentin ympärille. Puutuotesegmentti keskittyy teollisiin ostajiin, jotka tarvitsevat pakkaus- ja rakennustarvikkeita. Talot ja Ekologisuus -segmentti palvelee asiakkaita, jotka ovat kiinnostuneita ekologisista asuin- ja energiaratkaisuista. Elämä Luo -segmentti palvelee vapaa-ajan ja hyvinvoinnin kuluttajia. Kiinteistösegmentti palvelee kiinteistömäärän markkinatoimijoita sekä lyhyen että pitkän aikavälin tarpeiden osalta. Kaikki segmentit toimivat yrityksen ydintoimialojen sisällä ilman ulkoisia kumppanuuksia. Orvis on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Orvis pääoman tuottoa (ROA)

Orvis pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Orvis ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Orvis ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Orvis ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Orvis osakkeesta

Yhtiön Orvis ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 3,35 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Orvis muuttui arvosta 3,48 % arvoon 3,35 %, mikä edustaa −3,65 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Orvis:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Orvis alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Orvis

Kaikki tunnusluvut — Orvis