Opticis Co

Opticis Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Opticis Co (109080.KQ) 5.11.2026 päivämäärällä on 7,63 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 4,85 % — muutos 57,42 % (korkeampi).

ROCE

7,63 %

YoY

57,42%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Opticis Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 7,63 %, mikä on kasvua 57,42% verrattuna 4,85 % edellisen vuoden ROCEen.

Opticis Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
9,23 KRW
1.1.2019
5,71 KRW
1.1.2020
4,01 KRW
1.1.2021
9,49 KRW
1.1.2022
15,14 KRW
1.1.2023
1,64 KRW
1.1.2024
4,85 KRW
1.1.2025
7,63 KRW
Opticis Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
7,63 %+57,42%
4,85 %+195,36%
1,64 %−89,17%
15,14 %+59,60%
9,49 %+136,69%
4,01 %−29,81%
5,71 %−38,10%
9,23 %+45,23%
6,35 %−2,62%
6,52 %+2,04%
6,39 %−41,63%
10,95 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Opticis Co Osakeanalyysi

Mitä Opticis Co tekee? Opticis Co., Ltd. tuottaa tuloja myymällä kuitupohjaisia digitaalisia linkkituotteita, kuten optisia DVI-laajennuksia, HDMI-laajennuksia, SDI-laajennuksia, DisplayPort-laajennuksia, USB-laajennuksia, optisia FireWire-toistimia, kuituoptisia kaapeleita, DVI-optisia jakajia, matriisirouterointeja, DVI- ja HDMI-jakajia sekä kytkimiä, SDI-muuntimia, kuituoptisia monimuotoisia muuntimia ja HD-mediasoittimia. Yritys kohdistaa kotimaan ja kansainväliset markkinat tuottevalikoimalleen, johon kuuluu myös käsin pidettäviä videotulosignaalin generaattoreita. Myynti suuntautuu asiakkaille, jotka tarvitsevat laajennettuja yhteysratkaisuja digitaalisten visuaalisten ja äänisignaalien siirtämiseen eri näyttö- ja lähetysteknologioiden välillä. Yrityksen tuotelinjat on suunniteltu vastaamaan tiettyjä tarpeita digitaalisen signaalin siirrossa; laajentimet ja muuntajat mahdollistavat korkearesoluutioisten video- ja äänisignaalien siirtämisen kuituoptisten kaapelien yli. Matriisirouteroinnit ja jakajat tarjoavat joustavan signaalien reitityksen ja hallinnan ammattimaisissa ympäristöissä. Yrityksen kotimaan markkina-asema täydentää kansainvälistä jakeluaan palvelemalla asiakkaita sektoreilla, jotka tarvitsevat luotettavia kuituoptisia yhteysratkaisuja digitaalisiin mediatarkoituksiin. Opticis Co., Ltd. keskittyy erikoislaitteiden toimittamiseen digitaalisen signaalin siirtoon, ja sen tuotteita käytetään pääasiassa yrityksissä, jotka tarvitsevat videon ja äänen laajentamista tai muuntamista eri liitäntöjen välillä. Yrityksen valikoima sisältää sekä passiivisia komponentteja, kuten kuituoptisia kaapeleita, että aktiivisia laitteita, kuten matriisirouterointeja ja muuntimia, palvellen ammattikäyttöä ja kaupallisia sovelluksia median ja näyteteknologian alalla. Opticis Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Opticis Co

Yrityksen Opticis Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Opticis Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Opticis Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Opticis Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Opticis Co osakkeesta

Yhtiön Opticis Co ROCE (Return on Capital Employed) on 7,63 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Opticis Co muuttui arvosta 4,85 % arvoon 7,63 %, mikä edustaa 57,42 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Opticis Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Opticis Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Opticis Co

Kaikki tunnusluvut — Opticis Co