Oncolytics Biotech

Oncolytics Biotech ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Oncolytics Biotech (ONCY) 2.11.2026 päivämäärällä on 756,12 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −584,69 % — muutos −229,32 % (korkeampi).

ROCE

756,12 %

YoY

−229,32%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Oncolytics Biotech:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 756,12 %, mikä on kasvua −229,32% verrattuna −584,69 % edellisen vuoden ROCEen.

Oncolytics Biotech ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
−268,95 USD
1.1.2019
19 179,30 USD
1.1.2020
−102,85 USD
1.1.2021
−72,68 USD
1.1.2022
−107,80 USD
1.1.2023
−122,60 USD
1.1.2024
−584,69 USD
1.1.2025
756,12 USD
Oncolytics Biotech ROCE historia
VUOSIROCEYoY
756,12 %−229,32%
−584,69 %+376,93%
−122,60 %+13,73%
−107,80 %+48,33%
−72,68 %−29,34%
−102,85 %−100,54%
19 179,30 %−7 231,07%
−268,95 %+42,77%
−188,38 %+31,67%
−143,08 %+153,66%
−56,41 %−58,59%
−136,21 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Oncolytics Biotech Osakeanalyysi

Mitä Oncolytics Biotech tekee? Oncolytics Biotech Inc. kehittää pelareorepia, laskimoon annettavaa immunoterapeuttista ainetta, joka kohdistuu ruoansulatuskanavan kasvaimiin, metastaattiseen paksusuolensyöpään, peräsuolisyöpään ja metastaattiseen haimasyöpään. Yritys saa tuloja tutkimus- ja kehityssopimuksista, mukaan lukien Roche Holding AG:n kanssa tehty toimitussopimus atezolizumabista, jota käytetään yrityksen rahoittamissa tutkimuksissa. Oncolytics keskittyy kliinisessä vaiheessa oleviin syöpälääkkeisiin ja hyödyntää kumppanuuksia edistääkseen tuotekehitysputkeaan ilman, että sillä on vielä kaupallisia tuotteita. Roche Holding AG toimittaa atezolizumabia Oncolyticsin kanssa tehdyn sopimuksen mukaisesti, mikä mahdollistaa yrityksen suorittaa pelareorepin yhdistelmätutkimuksia immuunitarkkipisteen estäjien kanssa. Tämä yhteistyö tukee Oncolyticsin tutkimustoimintaa syöpäalueella, erityisesti ruoansulatuskanavan kasvainten ja metastaattisten syöpien hoidossa. Yritys on edelleen kliinisessä kehitysvaiheessa eikä sillä ole tällä hetkellä kaupallisia tuotteita. Oncolytics Biotech Inc. toimii kliinisessä vaiheessa olevana biofarmaseuttisena yrityksenä, joka keskittyy tiettyjen syöpätyyppien immunoterapeuttisiin aineisiin. Sen ensisijainen tulonlähde tulee tutkimuskumppanuuksista, kuten Roche-yhteistyöstä, eikä tuotemyynnistä. Yrityksellä ei vielä ole kaupallistettuja hoitomuotoja, vaan se luottaa rahoittaakseen toimintaansa sponsoroituihin tutkimuksiin ja kehityssopimuksiin. Oncolytics Biotech on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Oncolytics Biotech

Yrityksen Oncolytics Biotech sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Oncolytics Biotech ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Oncolytics Biotech ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Oncolytics Biotech ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Oncolytics Biotech osakkeesta

Yhtiön Oncolytics Biotech ROCE (Return on Capital Employed) on 756,12 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Oncolytics Biotech muuttui arvosta −584,69 % arvoon 756,12 %, mikä edustaa −229,32 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Oncolytics Biotech:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Oncolytics Biotech alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Oncolytics Biotech

Kaikki tunnusluvut — Oncolytics Biotech