OVS SpA

OVS SpA ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä OVS SpA (OVS.MI) 5.11.2026 päivämäärällä on 21,10 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 17,46 % — muutos 20,83 % (korkeampi).

ROCE

21,10 %

YoY

20,83%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 OVS SpA:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 21,10 %, mikä on kasvua 20,83% verrattuna 17,46 % edellisen vuoden ROCEen.

OVS SpA ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
9,13 EUR
1.1.2020
14,46 EUR
1.1.2021
−6,57 EUR
1.1.2022
5,40 EUR
1.1.2023
10,26 EUR
1.1.2024
14,50 EUR
1.1.2025
17,46 EUR
1.1.2026
21,10 EUR
OVS SpA ROCE historia
VUOSIROCEYoY
21,10 %+20,83%
17,46 %+20,48%
14,50 %+41,28%
10,26 %+89,94%
5,40 %−182,22%
−6,57 %−145,43%
14,46 %+58,34%
9,13 %+25,79%
7,26 %−47,78%
13,90 %−8,19%
15,14 %+16,43%
13,01 %−39,27%
21,42 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

OVS SpA Osakeanalyysi

Mitä OVS SpA tekee? OVS SpA on italialainen yritys, joka erikoistuu naisten, miesten ja lasten vaatteiden myyntiin. Yritys perustettiin vuonna 1972 Franco Vergan toimesta, ja sen pääkonttori sijaitsee Mestressä, lähellä Venetsiaa. OVS SpA aloitti toimintansa pienyrityksenä, jonka keskipisteenä oli alusvaatteiden ja sukkien myynti, mutta se laajeni myöhemmin kattamaan myös muita vaatetustuotteita, kuten t-paitoja, neuleita, farkkuja ja takkeja. Nykyään OVS SpA on merkittävä vähittäiskauppias Euroopassa, ja sillä on yli 1 000 myymälää Italiassa, Espanjassa, Portugalissa ja muissa maissa. Yritys tarjoaa laajan valikoiman tuotteita, mukaan lukien vaatteita, jalkineita, asusteita sekä kauneus- ja kodin tarvikkeita. OVS SpA:n liiketoimintamalli perustuu korkealaatuisten ja trendikkäiden vaatteiden tarjoamiseen edulliseen hintaan. Yritys yhdistää omia tuotteitaan muiden brändien tuotteisiin tarjotakseen asiakkaille monipuolisen valikoiman. OVS SpA tunnetaan nopeasta sopeutumisesta muotiin ja nykyaikaisten teknologioiden hyödyntämisestä. Yritys katsoo, että globaalit asiakkaat seuraavat samankaltaisia trendejä, ja säätää tarjontaansa tämän mukaisesti. OVS SpA omistaa myös muita liiketoiminta-alueita, kuten "OVS Kids" -lastenvaateliikkeen ja UPIM-tavarataloketjun. Lisäksi yrityksellä on verkkokauppa, joka mahdollistaa helpon ostamisen. Kestävyys on yksi OVS SpA:n painopisteistä, ja se toteuttaa erilaisia hankkeita ja projekteja vastuullisen resurssien käytön edistämiseksi. Yritys tarjoaa kestävyyteen panostavia tuotteita ja pyrkii jatkuvasti vihreämpään toimintaan. Yhteenvetona voidaan todeta, että OVS SpA on menestyksekäs vaatteisiin ja asusteisiin erikoistunut yritys, joka on saavuttanut mainetta korkealaatuisista ja edullisista tuotteistaan ja noussut tärkeäksi toimijaksi eurooppalaisella markkinalla. OVS SpA on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä OVS SpA

Yrityksen OVS SpA sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen OVS SpA ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen OVS SpA ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen OVS SpA ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset OVS SpA osakkeesta

Yhtiön OVS SpA ROCE (Return on Capital Employed) on 21,10 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä OVS SpA muuttui arvosta 17,46 % arvoon 21,10 %, mikä edustaa 20,83 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) OVS SpA:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n OVS SpA alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — OVS SpA

Kaikki tunnusluvut — OVS SpA