Noxopharm

Noxopharm ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Noxopharm (NOX.AX) 5.11.2026 päivämäärällä on 132,88 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −1 398,82 % — muutos −109,50 % (korkeampi).

ROCE

132,88 %

YoY

−109,50%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Noxopharm:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 132,88 %, mikä on kasvua −109,50% verrattuna −1 398,82 % edellisen vuoden ROCEen.

Noxopharm ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
1 079,38 AUD
1.1.2020
−37,14 AUD
1.1.2021
−17,90 AUD
1.1.2022
−99,33 AUD
1.1.2023
−182,90 AUD
1.1.2024
−137,12 AUD
1.1.2025
−1 398,82 AUD
1.1.2026
132,88 AUD
Noxopharm ROCE historia
VUOSIROCEYoY
132,88 %−109,50%
−1 398,82 %+920,13%
−137,12 %−25,03%
−182,90 %+84,13%
−99,33 %+454,86%
−17,90 %−51,79%
−37,14 %−103,44%
1 079,38 %−676,72%
−187,16 %+42,55%
−131,29 %+1 010,38%
−11,82 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Noxopharm Osakeanalyysi

Mitä Noxopharm tekee? Noxopharm Ltd. tuottaa tuloja lääkkeiden tutkimus- ja kehitystoiminnasta, keskittyen syöpä- ja tulehdushoitoihin. Yritys kehittää Veyondaa (Idronoxil), joka on lisähoidona myöhäisvaiheen syöpien hoidossa kemoterapian ja sädehoidon yhteydessä. Se operoi myös kahta teknologia-alustaa: Chromaa syövän vastaisissa sovelluksissa bioaktiivisia ominaisuuksia omaavien syöpälääkeehdokkaiden parissa ja Sofraa tulehdus- ja autoimmuunitautien hoitoihin käyttäen oligonukleotideja, jotka kohdistuvat tiettyihin solureseptoreihin. Yritys suorittaa NOX66-tutkimusta COVID-19-hoitoa varten, mikä voi edistää sen lääkekehitysputki. Noxopharmin ensisijaisia asiakkaita ovat farmaseuttiset yritykset ja tutkimuslaitokset, jotka etsivät innovatiivisia lääkeehdokkaita. Yrityksen tuotteet kohdistuvat lääketieteellisiin aloihin, kuten syöpään, tulehdukseen ja autoimmuunitauteihin, joissa Veyonda ja Chroma keskittyvät syöpähoitoihin ja Sofra käsittelee tulehdussairauksia. Yrityksen lääkekehitysputkessa on useita sen alustoilla kehitettyjä lääkeehdokkaita, joiden tavoitteena on vastata näillä terapeuttisilla alueilla oleviin täyttämättömiin lääketieteellisiin tarpeisiin. Yrityksen tulomalli perustuu lääkeehdokkaiden viemiseen kliinisen kehityksen vaiheiden läpi, kun Veyonda on aktiivisesti kehittämässä lisähoitona. Chroma- ja Sofra-alustat tarjoavat pohjan lääkeputken laajentamiselle, kun taas COVID-19:n NOX66-tutkimus edustaa lisätutkimuskohdetta. Noxopharmin liiketoimintastrategia keskittyy teknologia-alustojen hyödyntämiseen syöpä- ja tulehdussairauksien hoitojen kasvavan valikoiman luomiseksi. Noxopharm on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Noxopharm

Yrityksen Noxopharm sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Noxopharm ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Noxopharm ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Noxopharm ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Noxopharm osakkeesta

Yhtiön Noxopharm ROCE (Return on Capital Employed) on 132,88 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Noxopharm muuttui arvosta −1 398,82 % arvoon 132,88 %, mikä edustaa −109,50 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Noxopharm:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Noxopharm alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Noxopharm

Kaikki tunnusluvut — Noxopharm