Novra Technologies

Novra Technologies ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Novra Technologies (NVI.V) 7.11.2026 päivämäärällä on −6,88 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 33,51 % — muutos −120,54 % (matalampi).

ROCE

−6,88 %

YoY

−120,54%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Novra Technologies:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli −6,88 %, mikä on kasvua −120,54% verrattuna 33,51 % edellisen vuoden ROCEen.

Novra Technologies ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
−54,69 CAD
1.1.2019
1 652,31 CAD
1.1.2020
115,45 CAD
1.1.2021
−16,57 CAD
1.1.2022
14,28 CAD
1.1.2023
−12,74 CAD
1.1.2024
33,51 CAD
1.1.2025
−6,88 CAD
Novra Technologies ROCE historia
VUOSIROCEYoY
−6,88 %−120,54%
33,51 %−363,02%
−12,74 %−189,21%
14,28 %−186,21%
−16,57 %−114,35%
115,45 %−93,01%
1 652,31 %−3 120,98%
−54,69 %−223,60%
44,25 %−157,30%
−77,22 %−190,71%
85,13 %−78,86%
402,70 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Novra Technologies Osakeanalyysi

Mitä Novra Technologies tekee? Novra Technologies, Inc. tuottaa tuloja myymällä multimediaisen laajakaistasisällön jakeluun suunniteltuja laite- ja ohjelmistotuotteita. Keskeisiä tuotteita ovat S400 PRO -DVB-satelliittivastaanotin, S300V-vastaanotin sekä Novralink Hosted Digital Signage Service, jotka kohdistuvat pystymarkkinoihin, kuten videoon, radioon, datanjakeluun, digitaaliseen elokuviin ja digitaaliseen mainontaan. Yritys hyödyntää asiantuntijuuttaan salauksessa, seuraavan sukupolven hybridiverkoissa ja kaistanleveyden optimoinnissa parantaakseen tarjontaansa näillä aloilla toimiville yrityksiasiakkaille. Sen tuotevalikoima palvelee asiakkaita, jotka tarvitsevat edistyneitä ratkaisuja sisällön jakeluun satelliitti-, maanpäällisten verkkojen ja pilvipohjaisten verkkojen kautta. Yrityksen laite- ja ohjelmistoratkaisut on räätälöity keskeisille pystymarkkinoille, kuten videoon, radioon ja datanjakeluun, ja niihin sisältyy lisäpainotus digitaalisiin elokuviin ja digitaaliseen mainontaan. MSR300 DVB-S2 Multi-Input Satellite Receiver/Router -tuote ja NSP100-CHD vastaavat erityistarpeisiin verkon infrastruktuurissa ja sisällönhallinnassa. Novra Technologiesin palveluita ja järjestelmiä ostavat organisaatiot, jotka hakevat tehokasta kaistanlehyyn hyödyntämistä ja turvallista sisällönjakelua hybridiverkoympäristöissä. Novra Technologiesin tulovirrat tulevat sen tuotevalikoiman myynnistä, mukaan lukien S75CA-vastaanotin, S300D-vastaanotin, S75+-vastaanotin ja S300N-vastaanotin, jotka täyttävät monimutkaisia sovelluksia multimediajakelussa. Yrityksen painotus salauksessa ja seuraavan sukupolven hybridiverkoissa (satelliitti/maanpäälliset/pilvi) erottaa sen tarjonnan niille pystymarkkinoiden asiakkaille, jotka tarvitsevat vahvoja ja skaalautuvia sisällönjakujärjestelmiä. Videon, radion ja datan sektorilla toimivat yritysklietit ovat näiden integroitujen ratkaisujen ensisijaisia ostajia. Novra Technologies on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Novra Technologies

Yrityksen Novra Technologies sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Novra Technologies ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Novra Technologies ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Novra Technologies ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Novra Technologies osakkeesta

Yhtiön Novra Technologies ROCE (Return on Capital Employed) on −6,88 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Novra Technologies muuttui arvosta 33,51 % arvoon −6,88 %, mikä edustaa −120,54 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Novra Technologies:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Novra Technologies alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Novra Technologies

Kaikki tunnusluvut — Novra Technologies