Nitto Seimo Co

Nitto Seimo Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Nitto Seimo Co (3524.T) 3.11.2026 päivämäärällä on 7,67 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 9,12 % — muutos −15,86 % (matalampi).

ROCE

7,67 %

YoY

−15,86%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Nitto Seimo Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 7,67 %, mikä on kasvua −15,86% verrattuna 9,12 % edellisen vuoden ROCEen.

Nitto Seimo Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
15,57 JPY
1.1.2020
12,35 JPY
1.1.2021
12,19 JPY
1.1.2022
6,03 JPY
1.1.2023
2,84 JPY
1.1.2024
7,15 JPY
1.1.2025
9,12 JPY
1.1.2026
7,67 JPY
Nitto Seimo Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
7,67 %−15,86%
9,12 %+27,50%
7,15 %+152,32%
2,84 %−52,96%
6,03 %−50,55%
12,19 %−1,31%
12,35 %−20,67%
15,57 %−13,09%
17,92 %+7,65%
16,64 %−36,65%
26,27 %+63,96%
16,02 %−37,42%
25,61 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Nitto Seimo Co Osakeanalyysi

Mitä Nitto Seimo Co tekee? Nitto Seimo Co., Ltd. tuottaa tuloja kalastusalan segmentistään, joka valmistaa ja myy kalaverkkoja sekä tarjoaa työvoimaa säästäviä laitteita, kalastusaluksia, köysiä, patjoja ja pohjamaaleja. Maatalousalan segmentti keskittyy eläin- ja hyönteissuojaverkkojen ostamiseen ja myymiseen. Molemmat segmentit toimivat Japanissa palvellen kalastusalan asiakkaita sekä maatalous- ja tuholaistorjuntasektoreita. Yrityksen ensisijaisia asiakkaita ovat kalastusyritykset, jotka tarvitsevat verkkoja ja laitteita, sekä maatalousyksiköt, jotka tarvitsevat suojaverkkoja viljelykasveille ja karjalle. Kalastusalan segmentti kohdistuu kalastusyrityksiin ja yksittäisiin kalastajiin, jotka tarvitsevat verkkoja ja niihin liittyvää varusteita. Maatalousalan segmentti palvelee maatalousyrittäjiä ja tuholaistorjuntapalveluja, jotka hakevat eläin- ja hyönteissuojaverkkoja. Nitto Simonen tuotevalikoimaan kuuluvat kalastusalan segmentin puitteissa kalaverkot, työvoimaa säästävät laitteet, kalastusalukset, köydet, patjat ja pohjamaalit, kun taas maatalousalan segmentti tarjoaa köysiä ja hyönteissuojaverkkoja. Nämä tuotteet myydään suoraan loppukäyttäjille niiden respective markkinoilla ilman välittäjiä. Nitto Simonen tulovirrat johtuvat sekä valmistettujen että ostettujen tuotteiden myynnistä molemmissa segmenteissä. Kalastusalan segmentin tarjonta, kuten kalaverkot ja pohjamaalit, myydään kalastustoiminnalle, kun taas maatalousalan segmentin köydet ja suojaverkot myydään maatalous- ja tuholaistorjuntaasiakkaille. Yrityksen liiketoimintamalli perustuu suoramyyntiin alan spesifeille asiakkaille kolmansien osapuolten välistymättä, mikä takaa vakaan tulon vakiintuneilta markkinaosuuksilta. Nitto Seimo Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Nitto Seimo Co

Yrityksen Nitto Seimo Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Nitto Seimo Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Nitto Seimo Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Nitto Seimo Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Nitto Seimo Co osakkeesta

Yhtiön Nitto Seimo Co ROCE (Return on Capital Employed) on 7,67 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Nitto Seimo Co muuttui arvosta 9,12 % arvoon 7,67 %, mikä edustaa −15,86 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Nitto Seimo Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Nitto Seimo Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Nitto Seimo Co

Kaikki tunnusluvut — Nitto Seimo Co