Niagen Bioscience

Niagen Bioscience ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Niagen Bioscience (NAGE) 5.11.2026 päivämäärällä on 18,68 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 16,76 % — muutos 11,44 % (korkeampi).

ROCE

18,68 %

YoY

11,44%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Niagen Bioscience:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 18,68 %, mikä on kasvua 11,44% verrattuna 16,76 % edellisen vuoden ROCEen.

Niagen Bioscience ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
−122,05 USD
1.1.2019
−153,09 USD
1.1.2020
−120,88 USD
1.1.2021
−85,33 USD
1.1.2022
−64,97 USD
1.1.2023
−19,68 USD
1.1.2024
16,76 USD
1.1.2025
18,68 USD
Niagen Bioscience ROCE historia
VUOSIROCEYoY
18,68 %+11,44%
16,76 %−185,19%
−19,68 %−69,71%
−64,97 %−23,86%
−85,33 %−29,41%
−120,88 %−21,04%
−153,09 %+25,43%
−122,05 %+301,21%
−30,42 %+4,44%
−29,13 %−25,64%
−39,17 %−70,06%
−130,84 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Niagen Bioscience Osakeanalyysi

Mitä Niagen Bioscience tekee? Chromadex Corp perustettiin vuonna 1999, ja sen pääkonttori sijaitsee Irvineissä, Kaliforniassa. Yritys erikoistuu innovatiivisten ravintolisien, lääkkeiden ja kosmetiikkatuotteiden valmistukseen ja myyntiin. Liiketoimintamalli: Chromadex Corp on ensisijaisesti tutkimus- ja kehitysyhtiö, jonka tavoitteena on luoda innovatiivisia tuotteita viimeisimpien tieteellisten löydösten pohjalta. Yritys on hankkinut lukuisia patentteja ja lisenssejä, joita se käyttää tuotteidensa kehittämisessä. Se myy tuotteitaan suoraan kuluttajille sekä kolmansille osapuolille, kuten terveys- ja hyvinvointialan yrityksille. Toimialueet: Yrityksellä on kolme päätoimialuetta: 1. ChromaDex Sciences: Tämä toimialue keskittyy tuotteiden ja lääkkeiden tutkimiseen ja kehittämiseen nykyaikaisen tieteellisen tiedon pohjalta. ChromaDex Sciencesilla on menestyksekkäitä yhteistyökumppaneita arvostettujen instituutioiden kanssa, kuten Mississippin yliopiston ja UC Davisin kanssa. 2. NutraIngredients-USA: Tämä toimialue keskittyy ravintolisien ja ainesosien jakeluun, joiden tavoitteena on parantaa terveyttä ja hyvinvointia. Yritys tarjoaa laajan valikoiman tuotteita, mukaan lukien Tru Niagen, joka on NAD+:ta lisäävä tuote. 3. Analytical Reference Standards: Tämä toimialue erikoistuu tieteellisessä tutkimuksessa ja kehityksessä käytettävien vertailuaineiden valmistukseen. Analytical Reference Standards tuottaa korkealaatuisia vertailuaineita ja muita kemiallisia yhdisteitä. Tuotteet: Chromadex tarjoaa laajan valikoiman tuotteita. Tunnetuimpia tuotteita ovat: 1. Tru Niagen: Tru Niagen on Chromadexin lippulaivatuote. Se on NAD+:ta lisäävä tuote, jonka tarkoituksena on hidastaa ikääntymisprosessia. NAD+ on tärkeä kemiallinen yhdiste, jota elimistö tarvitsee solujen toiminnan ylläpitämiseksi. Kun NAD+:n määrä vähenee, se voi johtaa ikääntymiseen liittyviin sairauksiin. Tru Niagen toimii "molekyylitehostajana" ja nostaa NAD+:n tasoa. 2. BluScience: BluScience kehitettiin Chromadexin toimesta tarjotakseen laajan valikoiman ravintolisiä, jotka on suunnattu terveyden ja hyvinvoinnin parantamiseen. Tuotevalikoima sisältää probiootteja, vitamiineja ja kivennäisaineita, ja sillä on laaja jakelukanava Yhdysvalloissa. 3. PUREnergy: PUREnergy on Chromadexin kehittämä luonnollinen energianjuoma. Se yhdistää kofeiinia, teen uutteita ja erityistä ginseng-lajiketta, joka tarjoaa energiaa pidempään. Yhteenveto: Chromadex Corp on innovatiivinen yritys, joka erikoistuu uusien tuotteiden kehittämiseen terveyden, hyvinvoinnin ja lääketieteen aloilla. Sillä on erinomainen maine tieteellisessä yhteisössä, erityisesti NAD+-tutkimustyön ansiosta. Laaja tuotevalikoima vetoaa kuluttajiin ja jatkuvasti kehittyviin terveys- ja hyvinvointimarkkinoihin. Niagen Bioscience on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Niagen Bioscience

Yrityksen Niagen Bioscience sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Niagen Bioscience ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Niagen Bioscience ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Niagen Bioscience ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Niagen Bioscience osakkeesta

Yhtiön Niagen Bioscience ROCE (Return on Capital Employed) on 18,68 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Niagen Bioscience muuttui arvosta 16,76 % arvoon 18,68 %, mikä edustaa 11,44 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Niagen Bioscience:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Niagen Bioscience alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Niagen Bioscience

Kaikki tunnusluvut — Niagen Bioscience