NexG Bhd

NexG Bhd ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä NexG Bhd (DSONIC.KL) 3.11.2026 päivämäärällä on 10,54 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 34,48 % — muutos −69,44 % (matalampi).

ROCE

10,54 %

YoY

−69,44%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 NexG Bhd:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 10,54 %, mikä on kasvua −69,44% verrattuna 34,48 % edellisen vuoden ROCEen.

NexG Bhd ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
18,50 MYR
1.1.2020
26,56 MYR
1.1.2021
6,25 MYR
1.1.2022
4,14 MYR
1.1.2023
30,48 MYR
1.1.2024
34,22 MYR
1.1.2025
34,48 MYR
1.1.2026
10,54 MYR
NexG Bhd ROCE historia
VUOSIROCEYoY
10,54 %−69,44%
34,48 %+0,74%
34,22 %+12,29%
30,48 %+635,38%
4,14 %−33,72%
6,25 %−76,45%
26,56 %+43,55%
18,50 %−35,14%
28,52 %−5,57%
30,21 %+5,38%
28,67 %−4,59%
30,04 %−45,70%
55,33 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

NexG Bhd Osakeanalyysi

Mitä NexG Bhd tekee? NexG Bhd toimii sijoitusomistusyhtiönä Datasonic Group Bhd:n alaisuudessa ja tarjoaa hallintopalveluja tytäryrityksilleen kolmessa liiketoiminta-alueella: räätälöidyt älykorttiratkaisut (CSCS), valmistus (MA) ja sijoitusomistus (IH). CSCS-alue tarjoaa mukautettuja ohjelmisto- ja laittejärjestelmiä turvalliseen tunnistamiseen, älykorttiratkaisuihin sekä ICT-hankkeiden hallintaan, kun taas MA-alue valmistaa kortteja ja esitteitä. IH-alue hoitaa sijoituksia ja valvoo konserniyhtiöitä. Keskeisiä tuotteita ovat MX 6000, MxD, MxD Mailer, SP25 Plus, SP Plus -tulostimet, CP80, SD260, SP55 Plus, SD360, DC280p, RP90, FP65i ja DC150i, joita myydään asiakkaille, jotka tarvitsevat turvallisia tunnistusjärjestelmiä ja ICT-palveluita. Datasonic Technologies Sdn. Bhd. ja Datasonic Manufacturing Sdn. Bhd. kaltaiset tytäryritykset tukevat näitä toimintoja. Yritys saa pääosin tuloja CSCS- ja MA-alueiden laite- ja ohjelmistotuotteiden myynnistä. Näitä ratkaisuja ostavia asiakkaita ovat organisaatiot, jotka tarvitsevat turvallisia tunnistusjärjestelmiä ja ICT-hankkeiden hallintapalveluita. MA-alueen korttien ja esitteiden valmistus tuo myös lisätuloja, ja esimerkiksi SP Plus -tulostimet ja CP80 ovat keskeisiä tarjouskohteita. IH-alueen tytäryrityksille tarjoamat hallintopalvelut tukevat edelleen konsernin operatiivista tehokkuutta ja kannattavuutta. NexG Bhd:n liiketoimintamalli perustuu tytäryrityksiinsä, kuten Datasonic Manufacturing Sdn. Bhd., jotka tuottavat fyysisiä tuotteita, kuten SP55 Plus -laitteita ja SD360-tuotteita, ja jotka markkinoidaan CSCS-alueen turvallisen tunnistuksen ja ICT-ratkaisujen kautta. Yrityksen tuotevalikoima kohdistuu aloihin, jotka vaativat turvallista datankäsittelyä, mukaan lukien julkisen sektorin ja yritysklietit. Tulovirrat monipuolistuvat tuottomyyntiin ja hallintopalveluihin, mikä varmistaa vakaan tulon sekä valmistus- että teknologia-aloilta. NexG Bhd on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä NexG Bhd

Yrityksen NexG Bhd sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen NexG Bhd ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen NexG Bhd ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen NexG Bhd ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset NexG Bhd osakkeesta

Yhtiön NexG Bhd ROCE (Return on Capital Employed) on 10,54 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä NexG Bhd muuttui arvosta 34,48 % arvoon 10,54 %, mikä edustaa −69,44 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) NexG Bhd:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n NexG Bhd alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — NexG Bhd

Kaikki tunnusluvut — NexG Bhd