Nesco

Nesco ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Nesco (NESCO.NS) 15.10.2026 päivämäärällä on 18,05 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 19,07 % — muutos −5,36 % (matalampi).

ROCE

18,05 %

YoY

−5,36%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Nesco:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 18,05 %, mikä on kasvua −5,36% verrattuna 19,07 % edellisen vuoden ROCEen.

Nesco ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
21,56 INR
1.1.2020
21,96 INR
1.1.2021
11,35 INR
1.1.2022
12,15 INR
1.1.2023
29,72 INR
1.1.2024
20,77 INR
1.1.2025
19,07 INR
1.1.2026
18,05 INR
Nesco ROCE historia
VUOSIROCEYoY
18,05 %−5,36%
19,07 %−8,19%
20,77 %−30,10%
29,72 %+144,66%
12,15 %+7,05%
11,35 %−48,34%
21,96 %+1,87%
21,56 %−10,49%
24,08 %−16,18%
28,73 %+3,70%
27,71 %+8,43%
25,55 %+10,60%
23,10 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Nesco Osakeanalyysi

Mitä Nesco tekee? Nesco on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Nesco

Yrityksen Nesco sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Nesco ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Nesco ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Nesco ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Nesco osakkeesta

Yhtiön Nesco ROCE (Return on Capital Employed) on 18,05 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Nesco muuttui arvosta 19,07 % arvoon 18,05 %, mikä edustaa −5,36 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Nesco:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Nesco alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Nesco

Kaikki tunnusluvut — Nesco