Nafoods Group JSC

Nafoods Group JSC ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Nafoods Group JSC (NAF.VN) 3.11.2026 päivämäärällä on 28,66 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 16,05 % — muutos 78,54 % (korkeampi).

ROCE

28,66 %

YoY

78,54%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Nafoods Group JSC:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 28,66 %, mikä on kasvua 78,54% verrattuna 16,05 % edellisen vuoden ROCEen.

Nafoods Group JSC ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2014
12,21 VND
1.1.2015
20,07 VND
1.1.2016
18,68 VND
1.1.2017
19,23 VND
1.1.2018
12,50 VND
1.1.2023
16,69 VND
1.1.2024
16,05 VND
1.1.2025
28,66 VND
Nafoods Group JSC ROCE historia
VUOSIROCEYoY
28,66 %+78,54%
16,05 %−3,84%
16,69 %+33,59%
12,50 %−35,03%
19,23 %+2,96%
18,68 %−6,92%
20,07 %+64,41%
12,21 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Nafoods Group JSC Osakeanalyysi

Mitä Nafoods Group JSC tekee? Nafoods Group JSC valmistaa ja vie ananasmassaa, ja sen johtavia tuotteita ovat muun muassa gac-hedelmän puuro, jäädytetyt hedelmäjuomat sekä marssiisipalmun, suopapajan ja aloe veran perusteella valmistettu keskittymä, sekä purkitetut hedelmät kuten ananas, litchi ja mango. Yhtiö viljelee hedelmiä suoraan Nghe Anin ja Ha Tinhin provinsseissa tytäryritystensä kautta. Sen ensisijaiset markkinat ovat Eurooppa, Amerikka, Aasia ja Afrikka, joissa se myy näitä tuotteita kansainvälisille ostajille, jotka hakevat trooppisia hedelmäainesosia ruoka- ja juomateollisuuteen. Yhtiön tulovirrat tulevat hedelmäkeskittymien, puurojen ja purkitettujen tuotteiden myynnistä globaaleille jakelijoille ja elintarvikevalmistajille. Näitä tuotteita käyttävät elintarvikkeiden jalostajat ja juomayritykset eri alueilla valmistaakseen lopputuotteita kuten mehuja, jälkiruokia ja välipaloja. Nafoods Group JSC:n vientiin keskittyvä liiketoimintamalli kohdistuu kansainvälisiin asiakkaisiin, jotka tarvitsevat laadukkaita trooppisia hedelmäderivaatteita tasaisen toimitusketjun turvin. Nafoods Group JSC:n tuotevalikoima keskittyy trooppisiin hedelmiin perustuviin ainesosiin, korostaen erityisesti ananasmassaa, gac-hedelmän puuroa ja purkitettuja hedelmiä. Yhtiö hyödyntää viljelytoimintojaan Nghe Anin ja Ha Tinhin provinsseissa varmistaakseen toimittajaketjun hallinnan ja laadun. Sen vientistrategia keskittyy näiden tuotteiden toimittamiseen markkinoille, joissa kysyntä luonnollisia hedelmäainesosia kohtaan kasvaa vakaasti. Nafoods Group JSC on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Nafoods Group JSC

Yrityksen Nafoods Group JSC sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Nafoods Group JSC ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Nafoods Group JSC ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Nafoods Group JSC ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Nafoods Group JSC osakkeesta

Yhtiön Nafoods Group JSC ROCE (Return on Capital Employed) on 28,66 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Nafoods Group JSC muuttui arvosta 16,05 % arvoon 28,66 %, mikä edustaa 78,54 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Nafoods Group JSC:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Nafoods Group JSC alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Nafoods Group JSC

Kaikki tunnusluvut — Nafoods Group JSC