NN Group

NN Group ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä NN Group (NN.AS) 18.10.2026 päivämäärällä on 12,81 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 45,78 % — muutos −72,03 % (matalampi).

ROCE

12,81 %

YoY

−72,03%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 NN Group:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 12,81 %, mikä on kasvua −72,03% verrattuna 45,78 % edellisen vuoden ROCEen.

NN Group ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
73,00 EUR
1.1.2019
8,99 EUR
1.1.2020
6,98 EUR
1.1.2021
12,47 EUR
1.1.2022
7,07 EUR
1.1.2023
12,15 EUR
1.1.2024
45,78 EUR
1.1.2025
12,81 EUR
NN Group ROCE historia
VUOSIROCEYoY
12,81 %−72,03%
45,78 %+276,92%
12,15 %+71,89%
7,07 %−43,32%
12,47 %+78,55%
6,98 %−22,34%
8,99 %−87,68%
73,00 %+533,17%
11,53 %+32,59%
8,69 %−85,36%
59,38 %+9,47%
54,25 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

NN Group Osakeanalyysi

Mitä NN Group tekee? NN Group NV on alankomaalainen yritys, joka perustettiin vuonna 1845. Alun perin nimellä "Nationale Nederlanden" tunnettu yritys on kehittynyt vuosien varrella globaalisti toimivaksi rahoituspalveluiden tarjoajaksi. NN Groupin liiketoimintamalli perustuu eri divisiooniin, jotka mahdollistavat asiakkaille laajan valikoiman tuotteita ja palveluita. Yrityksen yksi tärkeimmistä divisioonista on eläkejärjestelyt, joita tarjotaan muun muassa eläkeannuiteettien, henkivakuutusten ja eläkerahastojen muodossa. Yritys tarjoaa myös rahoitusratkaisuja ja lainoja lisätäakseen asiakkaiden taloudellisia mahdollisuuksia. Viime vuosina NN Group on panostanut vahvasti vakuutusalaan ja noussut yhdeksi Euroopan suurimmista vakuutusyhtiöistä. Yritys kattaa useita alueita, kuten terveys-, vastuu-, auto- ja kotivakuutukset. Toinen NN Groupin tärkeä tukipilari on sen sijoitustoiminta. Tässä yhteydessä yritys tarjoaa asiakkailleen erilaisia sijoitusmuotoja, mukaan lukien osakkeet, joukkovelkakirjat, rahastot ja muut rahoitusinstrumentit. NN Group tekee yhteistyötä eri varainhoitoyhtiöiden kanssa tarjotakseen asiakkailaan laajan valikoiman sijoitusstrategioita. Näiden ydintoimialojen lisäksi NN Group on luonut muita liiketoiminta-alueita, kuten kiinteistötoiminnan, varainhoidon ja pankkitoiminnan. Kansainvälisesti toimivana yrityksenä NN Group on läsnä monissa maissa maailmanlaajuisesti. Alankomaat ovat edelleen yrityksen tärkein markkina, jota seuraavat muut eurooppalaiset maat, kuten Belgia ja Tšekki. Lisäksi NN Group toimii Aasiassa, Pohjois-Amerikassa ja Latinalaisessa Amerikassa. Menestyäkseen markkinoilla NN Group nojaa tiiviiseen yhteistyöhön asiakkaidensa kanssa sekä tehokkaaseen ja nykyaikaiseen organisaatioon. Asiakastyytyväisyys on aina kaiken toiminnan keskiössä. Yhteenvetona NN Group tarjoaa laajan valikoiman rahoitustuotteita ja -palveluita, jotka on räätälöity yksityis- ja yritysasikkaiden tarpeisiin. Pitkäaikaisen kokemuksensa ja laajan asiantuntijuutensa ansiosta yritys pystyy tarjoamaan asiakkailleen luotettavia ja nykyaikaisia ratkaisuja. NN Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä NN Group

Yrityksen NN Group sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen NN Group ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen NN Group ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen NN Group ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset NN Group osakkeesta

Yhtiön NN Group ROCE (Return on Capital Employed) on 12,81 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä NN Group muuttui arvosta 45,78 % arvoon 12,81 %, mikä edustaa −72,03 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) NN Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n NN Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — NN Group

Kaikki tunnusluvut — NN Group