MarkLines Co

MarkLines Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä MarkLines Co (3901.T) 7.11.2026 päivämäärällä on 31,87 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 33,49 % — muutos −4,83 % (matalampi).

ROCE

31,87 %

YoY

−4,83%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 MarkLines Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 31,87 %, mikä on kasvua −4,83% verrattuna 33,49 % edellisen vuoden ROCEen.

MarkLines Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
35,08 JPY
1.1.2019
34,85 JPY
1.1.2020
32,90 JPY
1.1.2021
35,67 JPY
1.1.2022
36,60 JPY
1.1.2023
36,18 JPY
1.1.2024
33,49 JPY
1.1.2025
31,87 JPY
MarkLines Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
31,87 %−4,83%
33,49 %−7,44%
36,18 %−1,13%
36,60 %+2,60%
35,67 %+8,42%
32,90 %−5,58%
34,85 %−0,68%
35,08 %+3,85%
33,78 %−4,25%
35,28 %−0,17%
35,34 %+2,97%
34,32 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

MarkLines Co Osakeanalyysi

Mitä MarkLines Co tekee? MarkLines Co., Ltd. tuottaa tuloja kahdeksasta liiketoimintasegmentistä koostuvan automotivialan portaalin kautta. Tietopalvelusegmentti tarjoaa alan dataa, kun taas konsulttisegmentti toimittaa asiantuntija-analyysejä. Rekrytointisegmentti yhdistää automotivialan ammattilaiset työnantajiin. LMC Automotive Ltd.:n tuotteet, kuten markkinaennusteet, myydään asiakkaille. Mainontasegmentti tarjoaa mainostilaa portaalissa. Tuotteen purkututkimusten (teardown) dataa myydään valmistajille tuotekehitykseen. Auton osien hankintatoimisto palvelee osantoimittajia ja ostajia välittäjänä. Yritys palvelee kokonaisten ajoneuvojen valmistajia sekä osia valmistavia yrityksiä, materiaalien valmistajia, laite- ja konevalmistajia, ohjelmistotoimittajia, kauppakomppaniaita ja kuljetusyrityksiä. Yrityksen tulovirrat koostuvat LMC Automotive Ltd.:n markkinaennusteiden, tuotteen purkututkimusten datan ja auton osien hankintatoimiston palveluiden myynnistä. Mainontatulot tulevat portaalissa tapahtuvasta promotoinnista. Konsultointi- ja rekrytointipalvelut ovat myös keskeisiä tulonlähteitä. Asiakkaina ovat automotivialan sidosryhmät, kuten valmistajat, toimittajat ja palveluntarjoajat koko arvoketjussa. MarkLinesin liiketoimintamalli perustuu erikoistuneen datan ja palveluiden toimittamiseen automotivialan toimijoille. Tietopalvelusegmentti tarjoaa ydindatan, kun taas LMC Automotive Ltd.:n tuotteet antavat markkinatietoja. Tuotteen purkututkimusten data tukee insinööritiimejä, ja auton osien hankinta tehostaa toimitusketjun toimintaa. Yrityksen segmentit kattavat yhdessä automotivialan ammattilaisten tarpeet, jotka liittyvät markkinaintelligenceen ja operatiiviseen tukeen. MarkLines Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä MarkLines Co

Yrityksen MarkLines Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen MarkLines Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen MarkLines Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen MarkLines Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset MarkLines Co osakkeesta

Yhtiön MarkLines Co ROCE (Return on Capital Employed) on 31,87 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä MarkLines Co muuttui arvosta 33,49 % arvoon 31,87 %, mikä edustaa −4,83 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) MarkLines Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n MarkLines Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — MarkLines Co

Kaikki tunnusluvut — MarkLines Co