Makus

Makus ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Makus (093520.KQ) 3.11.2026 päivämäärällä on 9,81 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 4,90 % — muutos 100,24 % (korkeampi).

ROA

9,81 %

YoY

100,24%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Makus:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 9,81 %, mikä on 100,24% kasvu verrattuna 4,90 % ROA:han edellisenä vuonna.

Makus ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2018
10,69 KRW
1.1.2019
4,73 KRW
1.1.2020
8,34 KRW
1.1.2021
17,22 KRW
1.1.2022
7,72 KRW
1.1.2023
6,89 KRW
1.1.2024
4,90 KRW
1.1.2025
9,81 KRW
Makus ROA historia
VUOSIROAYoY
9,81 %+100,24%
4,90 %−28,94%
6,89 %−10,76%
7,72 %−55,15%
17,22 %+106,42%
8,34 %+76,34%
4,73 %−55,75%
10,69 %−0,89%
10,79 %+417,59%
2,08 %−65,46%
6,03 %−26,56%
8,22 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Makus Osakeanalyysi

Mitä Makus tekee? MAKUS, Inc. tuottaa tuloa jakamalla muistittomia puolijohdetuotteita, kuten vahvistimia, auringonvalossa luettavia LCD-näyttöjä, valomoduuleja, lähetyksen yhteysratkaisuja ja automotivin integroituja piirejä, agenttivierustansa kautta. Yritys erikoistuu ohjelmoitavien logiikkalaitteiden (PLD) ja analogisten integroitujen piirien teknisiin operaatioihin ja tukeen palvellen elektroniikka- ja automotivi-industrioiden asiakkaita. Kumppanuudet Xilinxin, Intersilin, Hittiten, Illumitexin, Inreviumin, Pixel Qin ja Samplifyn kanssa mahdollistavat MAKUSille näiden tuotteiden tarjoamisen vakiintuneiden brändien alla. Yrityksen konsernin uudelleenjärjestelytoiminta tytäryhtiön kautta luo lisätuloja. MAKUS keskittyy myymään muistittomia puolijohdetuotteita, kuten vahvistimia, auringonvalossa luettavia LCD-näyttöjä, valomoduuleja ja lähetyksen yhteysratkaisuja, elektroniikka- ja automotivi-sektorin asiakkaille. Yritys hyödyntää teknistä asiantuntemusta PLD- ja analogisen IC-tukeen parantaakseen tuotteiden arvoa asiakkaille. Kumppanuudet Xilinxin, Intersilin, Hittiten, Illumitexin, Inreviumin, Pixel Qin ja Samplifyn kanssa mahdollistavat MAKUSille näiden brändattujen tuotteiden jakelun ilman suoraa valmistusta. Yrityksen tulomalli perustuu puolijohdetuotteiden tuontiin ja myyntiin agenttien kautta, ja keskeiset tuoteluokat sisältävät vahvistimet, auringonvalossa luettavat LCD-näytöt, valomoduulit, lähetyksen yhteys ja automotivin integroidut piirit. PLD- ja analogisten IC:iden tekniset operaatiot ja tuki ovat ydinpalveluita, jotka täydentävät tuotemyyntiä. Konsernin uudelleenjärjestelypalvelut tytäryhtiön kautta edustavat toissijaista tulolähdettä. Makus on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Makus pääoman tuottoa (ROA)

Makus pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Makus ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Makus ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Makus ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Makus osakkeesta

Yhtiön Makus ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 9,81 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Makus muuttui arvosta 4,90 % arvoon 9,81 %, mikä edustaa 100,24 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Makus:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Makus alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Makus

Kaikki tunnusluvut — Makus