M3

M3 ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä M3 (2413.T) 15.10.2026 päivämäärällä on 15,70 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 14,88 % — muutos 5,49 % (korkeampi).

ROCE

15,70 %

YoY

5,49%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 M3:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 15,70 %, mikä on kasvua 5,49% verrattuna 14,88 % edellisen vuoden ROCEen.

M3 ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
27,17 JPY
1.1.2020
19,92 JPY
1.1.2021
28,16 JPY
1.1.2022
25,46 JPY
1.1.2023
22,73 JPY
1.1.2024
17,87 JPY
1.1.2025
14,88 JPY
1.1.2026
15,70 JPY
M3 ROCE historia
VUOSIROCEYoY
15,70 %+5,49%
14,88 %−16,74%
17,87 %−21,38%
22,73 %−10,72%
25,46 %−9,59%
28,16 %+41,34%
19,92 %−26,68%
27,17 %−13,37%
31,36 %−8,64%
34,33 %+0,56%
34,14 %+4,14%
32,78 %−10,62%
36,67 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

M3 Osakeanalyysi

Mitä M3 tekee? M3 Inc on Japanin Tokiossa toimiva yritys, joka on yksi johtavista yrityksistä lääketieteellisen alan verkkopalveluiden alalla. Yritys perustettiin vuonna 2000 ja se on sittemmin kasvanut jättimäiseksi Japanin terveydenhuoltoalalla. M3 on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä M3

Yrityksen M3 sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen M3 ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen M3 ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen M3 ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset M3 osakkeesta

Yhtiön M3 ROCE (Return on Capital Employed) on 15,70 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä M3 muuttui arvosta 14,88 % arvoon 15,70 %, mikä edustaa 5,49 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) M3:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n M3 alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — M3

Kaikki tunnusluvut — M3