Luminar Technologies

Luminar Technologies ROE

Delisted

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Luminar Technologies (LAZR) 6.11.2026 päivämäärällä on 123,71 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli 254,18 % — muutos −51,33 % (matalampi).

ROE

123,71 %

YoY

−51,33%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2024 Luminar Technologies:n oman pääoman tuotto (ROE) oli 123,71 %, mikä on nousua −51,33% verrattuna 254,18 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Luminar Technologies ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2018
63,79 USD
1.1.2019
−303,03 USD
1.1.2020
−248,19 USD
1.1.2021
−120,20 USD
1.1.2022
1 689,17 USD
1.1.2023
254,18 USD
1.1.2024
123,71 USD
Luminar Technologies ROE historia
VUOSIROEYoY
123,71 %−51,33%
254,18 %−84,95%
1 689,17 %−1 505,33%
−120,20 %−51,57%
−248,19 %−18,10%
−303,03 %−575,02%
63,79 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Luminar Technologies Osakeanalyysi

Mitä Luminar Technologies tekee? Luminar Technologies, Inc. tuottaa tuloja Autonomy Solutions -segmentistään, joka suunnittelee, valmistaa ja myy lidar-antureita alkuperäisvarustelijoille (OEM) automaali-, raskasajoneuvo-, robo-taksi- ja niihin liittyvillä aloilla. Yritys toimii myös Advanced Technologies and Services (ATS) -segmentin kautta, joka tarjoaa edistyneitä puolijohdekomponentteja, komponentteja, suunnittelu-, testaus- ja konsultointipalveluja Autonomy Solutions -segmentille sekä kolmansille osapuolille, kuten hallitusvirastoille ja puolustushankkijoille. Nämä palvelut kohdistuvat markkinoihin, jotka eivät liity autonomisiin ajoneuvoihin, mukaan lukien puolustus- ja hallintosektori. Keskeiset ostajat ovat automaalin OEM-valmistajat, robo-taksitoimijat, raskasajoneuvovalmistajat ja hallitusvirastot, jotka hakevat edistyneitä anturi- ja puolijohderatkaisuja ajoneuvojen ja niihin liittyvien markkinoiden turvallisuus- ja autonomisuuskapasiteetteja varten. Yrityksen tuotevalikoimaan kuuluvat autonominen ajo sovelluksiin tarkoitetut lidar-anturit, puolijohteet ja niihin liittyvät komponentit. Näitä tuotteita myydään yrityksen brändin alla OEM-yhtiöille, teknologiafirmoille ja hallitusvirastoille. ATS-segmentin tarjonta ulottuu puolustushankkijoihin ja muihin kolmansiin osapuoliin, mikä luo monipuolisen tulovirran automaali-, puolustus- ja teknologiaaloille. Tulot syntyvät sekä suorista myynneistä OEM-yhtiöille että palvelusopimuksista hallituksen ja puolustuksen toimijoiden kanssa. Luminarin liiketoimintamalli keskittyy korkean arvon anturitekniikkaan autonomisille ajoneuvoille ja niihin liittyville markkinoille kaksisegmenttisen lähestymistavan kautta, joka tasapainottaa automaali- ja ei-automaalisovelluksia. Yrityksen keskeisiä asiakkaita ovat automaalin valmistajat, robo-taksitoimijat ja hallituksen puolustushankkijat, jotka ostavat lidar-järjestelmiä ja puolijohdekomponentteja integroidakseen ne omiin alustoihinsa. ATS-segmentin ansiosta yritys pystyy hyödyntämään teknologiaansa automaali sektorin ulkopuolella hyödyntämällä asiantuntijuuttaan puolijohteissa ja suunnittelupalveluissa laajempia markkinasovelluksia varten. Luminar Technologies on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Luminar Technologies

Yrityksen Luminar Technologies oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Luminar Technologies:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Luminar Technologies ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Luminar Technologies ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Luminar Technologies osakkeesta

Yhtiön Luminar Technologies ROE (Return on Equity) on 123,71 % vuonna 2024.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Luminar Technologies muuttui arvosta 254,18 % arvoon 123,71 %, mikä edustaa −51,33 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Luminar Technologies:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Luminar Technologies alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Luminar Technologies

Kaikki tunnusluvut — Luminar Technologies