LumenRadio

LumenRadio P/B

P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) yhtiöstä LumenRadio (LUMEN.ST) 5.11.2026 päivämäärällä on 2,65. Edellisenä vuonna P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) oli 2,84 — muutos −6,80 % (matalampi).

P/B

2,65

YoY

−6,80%

Viimeksi päivitetty:

P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) yhtiöstä LumenRadio on 2025 2,65 . P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) yhtiöstä LumenRadio oli 2024 2,84 . Se laskee −6,80% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

LumenRadio P/B historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

P/B
Päivämäärä
P/B
1.1.2019
21,34 SEK
1.1.2020
19,88 SEK
1.1.2021
11,28 SEK
1.1.2022
4,95 SEK
1.1.2023
3,24 SEK
1.1.2024
2,84 SEK
1.1.2025
2,65 SEK
LumenRadio P/B historia
VUOSIP/BYoY
2,65−6,80%
2,84−12,29%
3,24−34,67%
4,95−56,06%
11,28−43,27%
19,88−6,84%
21,34—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

LumenRadio Osakeanalyysi

Mitä LumenRadio tekee? LumenRadio AB tuottaa tuloja myymällä kognitiivisen radion monikanavointilaite (CRMX) Nova-, Outdoor- ja OEM-tuotteitaan, joihin kuuluvat lähetin- ja vastaanotinlaitteet sekä hallintaohjelmistoratkaisu RDM-yhteensopivien CRMX-laitteiden valvontaan ja konfigurointiin. Yritys kohdistaa toimintansa päämarkkinoiden valaistuksessa toimivien ohjausjärjestelmien, syöttölaitteiden sekä lamppujen ja valaisimien valmistajiin tarjoten heidän tarpeisiinsa räätälöityjä langattomia valaistusohjauksia. Tuotteita käytetään viihdevalaistuskohteissa kuten teattereissa, oopperataloissa ja konserttisaleissa sekä arkkitehtonisessa valaistuksessa siltojen, puistojen ja rakennusten ulkoseinien valaistuksessa. LumenRadion liiketoimintamalli perustuu valaistusalan erikoislangattomiin teknologiaratkaisuihin, joissa CRMX-tuoteperhe on keskeinen osa. Yrityksen hallintaohjelmisto lisää arvoa mahdollistamalla valaistusjärjestelmien etävalvonnan ja -konfiguroinnin, mikä kiinnostaa laajamittaisia asennushankkeita. Räätälöidyt ratkaisut kehitetään yhteistyössä valaistuksen valmistajien kanssa saavuttaakseen saumattoman integroituvuuden heidän nykyisiin tuotevalikoimiinsa. LumenRadion tuotteiden ensisijaisia ostajia ovat valaistusohjausjärjestelmien, syöttölaitteiden ja valaisimien valmistajat, jotka sisällyttävät CRMX-teknologian omiin tarjontoihinsa. Nämä valmistajat myyvät sitten integroidut järjestelmät loppukäyttäjille viihde- ja arkkitehtonisen valaistuksen aloilla, joissa luotettava langaton ohjaus monimutkaisiin valaistusasetelmiin on kriittisen tärkeää. Yrityksen fokus RDM-yhteensopiviin laitteisiin varmistaa yhteensopivuuden alan vakiintuneiden protokollien kanssa, mikä laajentaa sen markkina-aluetta. LumenRadio on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset LumenRadio osakkeesta

Yhtiön LumenRadio P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) on 2,65 vuonna 2025.

P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) yhtiöstä LumenRadio muuttui arvosta 2,84 arvoon 2,65, mikä edustaa −6,80 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) LumenRadio:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Hinta-kirjanpitoarvo-suhde vertaa yhtiön markkina-arvoa sen kirjanpitoarvoon. Matala P/B voi viitata aliarvostettuun osakkeeseen, kun taas korkea P/B voi osoittaa yliarvostusta tai vahvoja kasvuodotuksia.

P/B = Osakekurssi / Kirjanpitoarvo per osake

Arvioidakseen P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde):n LumenRadio alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — LumenRadio

Kaikki tunnusluvut — LumenRadio