Lightspeed Commerce

Lightspeed Commerce ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Lightspeed Commerce (LSPD.TO) 3.11.2026 päivämäärällä on −9,64 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli −40,10 % — muutos −75,95 % (korkeampi).

ROE

−9,64 %

YoY

−75,95%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Lightspeed Commerce:n oman pääoman tuotto (ROE) oli −9,64 %, mikä on nousua −75,95% verrattuna −40,10 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Lightspeed Commerce ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2019
−93,32 USD
1.1.2020
−15,56 USD
1.1.2021
−6,43 USD
1.1.2022
−8,49 USD
1.1.2023
−42,84 USD
1.1.2024
−6,80 USD
1.1.2025
−40,10 USD
1.1.2026
−9,64 USD
Lightspeed Commerce ROE historia
VUOSIROEYoY
−9,64 %−75,95%
−40,10 %+489,94%
−6,80 %−84,14%
−42,84 %+404,93%
−8,49 %+32,06%
−6,43 %−58,70%
−15,56 %−83,33%
−93,32 %−357,66%
36,22 %+6,57%
33,99 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Lightspeed Commerce Osakeanalyysi

Mitä Lightspeed Commerce tekee? Lightspeed Commerce Inc. tuottaa tuloja vähittäiskauppoille ja ravintoloille räätälöidyistä kassajärjestelmistään. Yritys tarjoaa Lightspeed Payments -palvelua maksutapahtumien käsittelyyn sekä Lightspeed Capitalia rahoitusratkaisuina, jotka mahdollistavat kauppiaille käyvän rahavirran hallinnan, varaston hankkimisen ja markkinointiin sijoittamisen. Sen ydintuotteisiin kuuluvat monikanavaiset ominaisuudet, kassajärjestelmät, varastohallinta, analytiikka ja uskollisuustyökalut, joilla palvellaan pk-yrityksiä vähittäiskaupan, majoitusalan ja golfin aloilla. Asiakkaina ovat pienet ja keskisuuret yritykset, jotka tarvitsevat integroituja digitaalisia työkaluja fyysisiä ja verkkotoimintoja varten. Yrityksen tulovirta koostuu ohjelmistojensa tilausmaksuista, Lightspeed Paymentsin maksukuluista sekä Lightspeed Capitalin rahoitustoiminnasta saatavista koroista. Vähittäiskaupat, ravintolat ja golf-alan yritykset ovat ensisijaisia segmenttejä, jotka ostavat näitä ratkaisuja. Lightspeed Capital kohdistaa toimintansa erityisesti operaatioinvestointeihen tarvittavaa pääomaa tarvitseville kauppiaille, kun taas Lightspeed Payments hoitaa maksujen käsittelyn kaikissa asiakastapahtumissa. Yrityksen fokus pk-yrityksissä takaa jatkuvan kysynnän sen kattavalle työkalutarjonnalle. Lightspeed Commerce Inc. korostaa saumatonta integraatiota verkko-, mobiili-, sosiaalisen median ja fyysisten kanavien välillä, mikä mahdollistaa yritysten tehokkaan vuorovaikutuksen kuluttajien kanssa. Sen alustat hallitsevat tuote- ja valikohallintaa, usean toimipisteen yhteyttä sekä rahoituspalveluita luoden yhdenmukaisen käyttökokemuksen. Yrityksen tarjonta on suunniteltu yksinkertaistamaan pk-yritysten toimintaa vahvan analytiikan ja raportoinnin avulla tukemaan dataperusteisia päätöksiä. Tämä lähestymistapa vahvistaa sen asemaa vähittäiskaupan ja majoitusalan teknologia-alalla. Lightspeed Commerce on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Lightspeed Commerce

Yrityksen Lightspeed Commerce oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Lightspeed Commerce:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Lightspeed Commerce ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Lightspeed Commerce ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Lightspeed Commerce osakkeesta

Yhtiön Lightspeed Commerce ROE (Return on Equity) on −9,64 % vuonna 2026.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Lightspeed Commerce muuttui arvosta −40,10 % arvoon −9,64 %, mikä edustaa −75,95 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Lightspeed Commerce:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Lightspeed Commerce alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Lightspeed Commerce

Kaikki tunnusluvut — Lightspeed Commerce