Lenzing

Lenzing ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Lenzing (LNZ.VI) 16.10.2026 päivämäärällä on −17,63 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli −9,76 % — muutos 80,61 % (matalampi).

ROE

−17,63 %

YoY

80,61%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Lenzing:n oman pääoman tuotto (ROE) oli −17,63 %, mikä on nousua 80,61% verrattuna −9,76 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Lenzing ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2018
9,92 EUR
1.1.2019
8,12 EUR
1.1.2020
0,36 EUR
1.1.2021
7,40 EUR
1.1.2022
−2,55 EUR
1.1.2023
−43,09 EUR
1.1.2024
−9,76 EUR
1.1.2025
−17,63 EUR
Lenzing ROE historia
VUOSIROEYoY
−17,63 %+80,61%
−9,76 %−77,35%
−43,09 %+1 591,13%
−2,55 %−134,43%
7,40 %+1 943,10%
0,36 %−95,54%
8,12 %−18,19%
9,92 %−47,31%
18,83 %+11,81%
16,84 %+55,39%
10,84 %−921,59%
−1,32 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Lenzing Osakeanalyysi

Mitä Lenzing tekee? Lenzing AG on erikoiskuitujen ja selluloosakuitujen johtava valmistaja, jonka tuotteet valmistetaan kestävällä ja ympäristöystävällisellä tavalla. Yrityksen pääkonttori sijaitsee Lenzingissä Itävallassa, ja se on toiminut kuituteollisuudessa yli 80 vuoden ajan. Yrityksen historia alkaa vuodesta 1892, jolloin Lenzingin tehtaassa alettiin tuottaa ensimmäisiä bambukankaita. Sen jälkeen yritys on jatkuvasti kehittynyt ja laajentanut tuotevalikoimaansa raaka-aineista kuten puusta, puuvillasta ja muista luonnonmateriaaleista innovatiivisiin huipputeknologiatuotteisiin. Lenzingin liiketoimintamalli perustuu kestävien kuitujen kehittämiseen ja tuottamiseen eri aloille. Yritys keskittyy selluloosakuitujen, erityisesti viskoosi- ja modal-kuitujen, tuotantoon. Nämä kuidut valmistetaan luonnonraaka-aineista ja ovat biohajoavia. Niitä käytetään pääasiassa tekstiiliteollisuudessa korkealaatuisten muoti- ja kodintekstiilien sekä teknisten tekstiilien, kuten suodattimien, eristemateriaalien ja lääketieteellisten tuotteiden, valmistukseen. Selluloosakuitujen lisäksi Lenzing AG tuottaa myös erikoiskuituja, jotka täyttävät tietyt vaatimukset. TENCEL®-brändi on esimerkiksi eukalyptuspuusta johdettu kuitu, joka erottuu erityisillä ominaisuuksillaan kuten korkealla kosteuden imeytymiskyvyllä ja pehmeydellä. Tätä kuitua käytetään pääasiassa muotialalla, mutta sitä hyödynnetään myös muilla alueilla kuten automobiiliteollisuudessa. Toinen tärkeä liiketoiminta-alue Lenzingille on kuitujen tuotanto hygieniateollisuudelle, kuten sidossiteille ja vauvanvaipoille. Tässä yhteydessä yritys tarjoaa kuituja, joilla on erityisiä ominaisuuksia, kuten antibakteerisia ja hajua hylkiviä vaikutuksia. Lenzing AG pyrkii minimoimaan kuitutuotannon ympäristövaikutukset. Yritys keskittyy siksi kestävään ja ympäristöystävälliseen kuitutuotantoon, kehittäen luonnon ja teknologian kiertoa entisestään. Lenzing on myös muodostanut yhteistyökumppanuuksia muiden yritysten kanssa kestävien tuotteiden kehittämiseksi yhdessä. Kaikkiaan Lenzing AG työllistää maailmanlaajuisesti yli 6 000 ihmistä ja toimii yli 80 maassa. Vuosiliikevaihto on noin 2,1 miljardia euroa, mikä tekee yrityksestä yhden johtavista erikoiskuitujen valmistajista maailmassa. Yhteenvetona voidaan todeta, että Lenzing AG on merkittävä kestävien kuitujen tuottaja. Laaja tuotevalikoima, joka ulottuu viskoosi- ja modal-kuiduista innovatiivisiin erikoiskuituihin, tarjoaa ratkaisuja eri aloille ja edistää kuitutuotannon ympäristövaikutusten vähentämistä. Lenzing panostaa kestävään ja ympäristöystävälliseen tuotantoon sekä tiheään yhteistyöhön muiden yritysten ja organisaatioiden kanssa kestävien tuotteiden kehittämiseksi. Lenzing on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Lenzing

Yrityksen Lenzing oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Lenzing:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Lenzing ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Lenzing ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Lenzing osakkeesta

Yhtiön Lenzing ROE (Return on Equity) on −17,63 % vuonna 2025.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Lenzing muuttui arvosta −9,76 % arvoon −17,63 %, mikä edustaa 80,61 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Lenzing:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Lenzing alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Lenzing

Kaikki tunnusluvut — Lenzing