LCY Technology

LCY Technology ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä LCY Technology (4989.TW) 15.10.2026 päivämäärällä on −31,31 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −21,05 % — muutos 48,78 % (matalampi).

ROCE

−31,31 %

YoY

48,78%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 LCY Technology:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli −31,31 %, mikä on kasvua 48,78% verrattuna −21,05 % edellisen vuoden ROCEen.

LCY Technology ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
13,59 TWD
1.1.2019
2,51 TWD
1.1.2020
3,35 TWD
1.1.2021
29,52 TWD
1.1.2022
5,62 TWD
1.1.2023
−8,24 TWD
1.1.2024
−21,05 TWD
1.1.2025
−31,31 TWD
LCY Technology ROCE historia
VUOSIROCEYoY
−31,31 %+48,78%
−21,05 %+155,55%
−8,24 %−246,53%
5,62 %−80,96%
29,52 %+781,35%
3,35 %+33,22%
2,51 %−81,50%
13,59 %−61,28%
35,09 %+45,10%
24,18 %−355,18%
−9,48 %−73,77%
−36,13 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

LCY Technology Osakeanalyysi

Mitä LCY Technology tekee? LCY Technology Corp on taiwanilainen vuonna 1935 perustettu yritys, joka erikoistuu petrokemikaalien ja raskaiden kemikaalien tuotantoon. Viime vuosina LCY on myös alkanut keskittyä uusiutuvan energian ja korkean teknologian muovien tuotantoon. Yritys toimii useiden osastojen kautta, mukaan lukien LCY Chemical Corp, LCY Building Materials Corp ja Global Energy Network Corp. Painopiste on kemikaalituotteiden kehittämisessä ja tuotannassa raakaöljystä, kaasusta ja muista raaka-aineista. LCY:n liiketoimintamalli koostuu pystysuorasti integroidusta arvoketjusta, joka kattaa kaikki kemikaalituotannon osa-alueet, kuten tutkimus- ja kehitystyön, tuotannon, markkinoinnin ja jakelun. Yrityksen yksi suurimmista osastoista on LCY Chemical Corp, joka edustaa LCY:n ydintoimintaa. Tässä osastossa yritys keskittyy petrokemikaalituotteiden, kuten polyolefiinien (muovia, jota käytetään auton osien, pakkausten ja muiden tuotteiden valmistuksessa), olefiinien (hiilivetyjen ryhmä, jota käytetään muoveissa ja liuottimissa) ja vinyylikloridimonomeerin (PVC-muovien tuotannon raaka-aine) tuotantoon. LCY Building Materials Corp on toinen yrityksen tärkeä osasto. Siellä keskitytään rakennusmateriaalien, kuten lasikuitukankaan, liimojen tai polyesterihartsien, tuotantoon, joita käytetään erityisesti komposiittien valmistuksessa. LCY Building Materials Corp toimittaa tuotteensa tuulivoimaloiden, lentokoneiden, veneiden ja muiden sovellusten valmistajille. Näiden tuotteiden lisäksi LCY ilmoitti hiljattain bio-pohjaisen PET-muovin tutkimuksesta ja tuotannosta. Bio-pohjainen PET valmistetaan kasveista, kuten sokeriruo'osta, ja se on täysin biohajoava. Tämä innovatiivinen tuote voi muuttaa muovimarkkinoita perinteisten vaihtoehtojen ulkopuolelle, ja sen odotetaan olevan käytössä laajasti eri sovelluksissa, kuten pakkauksissa ja tekstiileissä. Viime aikoina LCY on kiinnittänyt huomiota myös uusiutuvan energian kehittämiseen, johon yritys haluaa keskittyä tulevaisuudessa entistä enemmän. Vuonna 2011 LCY perusti Global Energy Network Corp -yhtiön, joka osallistuu uusiutuvan energian kehittämiseen ja energiatehokkuushankkeiden edistämiseen. Global Energy Network Corp:n hankkeisiin kuuluvat aurinkovoimalat ja tuuliturbiinit. Yhteenvetona LCY Technology Corp on johtava yritys petrokemikaalien ja uusiutuvan energian alalla. Yritys tarjoaa laajan valikoiman kemikaalituotteita, joita käytetään monilla eri aloilla, kuten autoteollisuudessa, ilmailuteollisuudessa ja rakennussektorilla. Innovaatioihin ja kestävän liiketoiminnan harjoittamiseen sitoutumisen tukemana yritys on laajentanut läsnäoloaan uusiutuvan energian sektori viime vuosina. Ympäristötekijöiden kasvavan merkityksen myötä nykysäässä on todennäköistä, että LCY jatkaa kemianalan merkittävänä toimijana. LCY Technology on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä LCY Technology

Yrityksen LCY Technology sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen LCY Technology ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen LCY Technology ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen LCY Technology ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset LCY Technology osakkeesta

Yhtiön LCY Technology ROCE (Return on Capital Employed) on −31,31 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä LCY Technology muuttui arvosta −21,05 % arvoon −31,31 %, mikä edustaa 48,78 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) LCY Technology:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n LCY Technology alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — LCY Technology

Kaikki tunnusluvut — LCY Technology