Kanematsu Engineering Co

Kanematsu Engineering Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Kanematsu Engineering Co (6402.T) 3.11.2026 päivämäärällä on 16,85 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 13,37 % — muutos 26,10 % (korkeampi).

ROCE

16,85 %

YoY

26,10%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Kanematsu Engineering Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 16,85 %, mikä on kasvua 26,10% verrattuna 13,37 % edellisen vuoden ROCEen.

Kanematsu Engineering Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
16,47 JPY
1.1.2020
17,64 JPY
1.1.2021
17,38 JPY
1.1.2022
17,96 JPY
1.1.2023
11,28 JPY
1.1.2024
12,18 JPY
1.1.2025
13,37 JPY
1.1.2026
16,85 JPY
Kanematsu Engineering Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
16,85 %+26,10%
13,37 %+9,78%
12,18 %+7,94%
11,28 %−37,20%
17,96 %+3,37%
17,38 %−1,49%
17,64 %+7,12%
16,47 %−6,28%
17,57 %−7,06%
18,91 %−5,63%
20,03 %+1,73%
19,69 %+16,22%
16,95 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kanematsu Engineering Co Osakeanalyysi

Mitä Kanematsu Engineering Co tekee? Kanematsu Engineering Co., Ltd. saa tuloja ympäristön huoltovarusteiden valmistuksesta ja myynnistä, mukaan lukien tehokkaat imutyöajoneuvot viemärien puhdistukseen ja lietteen imeytystoimintoihin, korkeapesisuuttimet viemäriputkien ja säiliöiden puhdistusta varten sekä lietteen kuivatus- ja tilavuuden vähennyskoneita. Yritys ulkoistaa korkeapaineisten pesuautojen kokoonpanon ja tuotemaalauksen, kun taas jälkimyyntipalvelut tarjotaan teknisen henkilöstön kautta koko maassa ja nimettyjen huoltopisteiden kautta. Vientimyyntiä edistetään virallisen kehitysavun (ODA) ja tiettyjen valmistajien ja yritysten avulla. Yrityksen ensisijaisia tuotteita ovat ympäristön huoltovarusteet kuten imutyöajoneuvot, korkeapaineiset pesuautot ja lietteen kuivauskoneet, jotka kohdistuvat kunnallisille ja teollisille asiakkaille, jotka tarvitsevat huoltopalveluita. Myynti tapahtuu suorilla kanavilla, ja vientimyynnissä hyödynnetään ODA:ta sekä yhteistyötä tiettyjen valmistajien ja yritysten kanssa. Yrityksen 239 täysipäiväisen työntekijän tiimi tukee tuotekehitystä, suunnittelua, kokoonpanoa, tarkastusta ja myyntitoimintoja. Kanematsu Engineeringin tulovirrat sisältävät kotimaan- ja vientimyynnin ympäristön huoltovarusteista, keskittyen kunnallisiin ja teollisiin segmentteihin. Yrityksen tuotevalikoima korostaa erikoistuneita koneita puhdistus- ja kuivaussovelluksiin palvellen asiakkaita, jotka tarvitsevat tehokkaita ympäristön huoltoratkaisuja. Jälkimyyntipalvelut ja tekninen tuki ovat olennainen osa asiakassuhdetta ja -tyytyväisyyttä. Kanematsu Engineering Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Kanematsu Engineering Co

Yrityksen Kanematsu Engineering Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Kanematsu Engineering Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Kanematsu Engineering Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Kanematsu Engineering Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Kanematsu Engineering Co osakkeesta

Yhtiön Kanematsu Engineering Co ROCE (Return on Capital Employed) on 16,85 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Kanematsu Engineering Co muuttui arvosta 13,37 % arvoon 16,85 %, mikä edustaa 26,10 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Kanematsu Engineering Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Kanematsu Engineering Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Kanematsu Engineering Co

Kaikki tunnusluvut — Kanematsu Engineering Co