Inversiones Union Espanola

Inversiones Union Espanola ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Inversiones Union Espanola (INVIESPA.SN) 4.11.2026 päivämäärällä on 8,66 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 8,73 % — muutos −0,76 % (matalampi).

ROA

8,66 %

YoY

−0,76%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2024 Inversiones Union Espanola:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 8,66 %, mikä on −0,76% kasvu verrattuna 8,73 % ROA:han edellisenä vuonna.

Inversiones Union Espanola ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2017
4,27 CLP
1.1.2018
4,24 CLP
1.1.2019
6,51 CLP
1.1.2020
4,10 CLP
1.1.2021
17,64 CLP
1.1.2022
12,71 CLP
1.1.2023
8,73 CLP
1.1.2024
8,66 CLP
Inversiones Union Espanola ROA historia
VUOSIROAYoY
8,66 %−0,76%
8,73 %−31,34%
12,71 %−27,96%
17,64 %+330,37%
4,10 %−37,07%
6,51 %+53,50%
4,24 %−0,55%
4,27 %−17,56%
5,17 %−12,39%
5,91 %−13,51%
6,83 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Inversiones Union Espanola Osakeanalyysi

Mitä Inversiones Union Espanola tekee? Inversiones Union Espanola SA on Santiagoissa, Chilessä toimiva rahoituspalveluyritys. Yritys harjoittaa sijoitustoimintaa irtaimistoon, kiinteistöihin ja aineettomiin oikeuksiin liittyen. Sen osake noteerataan Santiagon pörssissä tunnuksella INVIESPA.SN. Yhtiön ISIN-koodi on CLP5864E1065. Inversiones Union Espanola SA on ollut julkisesti noteerattu sen pörssiin listautumisen jälkeen 20. huhtikuuta 1987 lähtien. Yhtiöllä on tällä hetkellä viisi kokoaikaista työntekijää. Se toimii rahoituspalvelusektorilla keskittyen salkunhoitoon ja kiinteistöomaisuuteen. Yhtiön pääkonttori sijaitsee Santiagoissa, Chilessä. Toimitilojen kuvauksen perusteella yhtiö tekee sijoituksia eri omaisuusluokkiin, sekä aineellisiin että aineettomiin hyödykkeisiin. Yhtiön toiminnan laajuus vaikuttaa rajalliselta, mikä näkyy pienessä henkilöstömäärässä. Yhtiön taloudellinen data ja markkina-asema seuraavat sen Santiagon pörssilistauksen kautta. Inversiones Union Espanola SA ei julkista tarkkoja tietoja erityisistä sijoitusstrategioistaan tai salkun koostumuksesta. Yhtiön historiallinen data osoittaa vakiintuneen presenceen chileläisellä rahoitusmarkkinalla, sillä se on ollut listattuna vuodesta 1987 lähtien. Nykyinen toiminnallinen rakenne on luonteeltaan pieni, jossa tiimi hoitaa sijoitustoimintaa. Inversiones Union Espanola on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Inversiones Union Espanola pääoman tuottoa (ROA)

Inversiones Union Espanola pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Inversiones Union Espanola ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Inversiones Union Espanola ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Inversiones Union Espanola ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Inversiones Union Espanola osakkeesta

Yhtiön Inversiones Union Espanola ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 8,66 % vuonna 2024.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Inversiones Union Espanola muuttui arvosta 8,73 % arvoon 8,66 %, mikä edustaa −0,76 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Inversiones Union Espanola:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Inversiones Union Espanola alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Inversiones Union Espanola

Kaikki tunnusluvut — Inversiones Union Espanola