Inversiones Unespa

Inversiones Unespa ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Inversiones Unespa (UNESPA.SN) 2.11.2026 päivämäärällä on 7,92 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 8,54 % — muutos −7,24 % (matalampi).

ROCE

7,92 %

YoY

−7,24%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2024 Inversiones Unespa:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 7,92 %, mikä on kasvua −7,24% verrattuna 8,54 % edellisen vuoden ROCEen.

Inversiones Unespa ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2017
4,89 CLP
1.1.2018
4,78 CLP
1.1.2019
7,04 CLP
1.1.2020
5,29 CLP
1.1.2021
13,80 CLP
1.1.2022
10,99 CLP
1.1.2023
8,54 CLP
1.1.2024
7,92 CLP
Inversiones Unespa ROCE historia
VUOSIROCEYoY
7,92 %−7,24%
8,54 %−22,30%
10,99 %−20,36%
13,80 %+160,87%
5,29 %−24,87%
7,04 %+47,20%
4,78 %−2,15%
4,89 %−11,38%
5,52 %−19,47%
6,85 %−34,27%
10,42 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Inversiones Unespa Osakeanalyysi

Mitä Inversiones Unespa tekee? Inversiones Unespa SA on Santiagoissa, Chilessä toimiva kiinteistöyritys. Yrityksen toimintaan kuuluu sijoittaminen sekä irtaimistoon että kiinteistöihin sekä aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin keskittyen osakkeisiin, yritysoikeuksiin ja erilaisiin arvopapereihin. Yhtiö perustettiin 9. heinäkuuta 1982, kuten sen pörssilistautumisajankohta osoittaa, ja se toimii kiinteistöalan yrityksessä. Sen pääkonttori sijaitsee Santiagossa, Chilen pääkaupungissa. Yhtiö on listattu Santiagon pörssiin tunnuksella UNESPA.SN ja sillä on ISIN-koodi CLP3063R1015. Inversiones Unespa SA keskittyy ensisijaisesti sijoitustoimintaan hallinnoiden salkkuja, jotka kattavat valikoiman rahoitusinstrumentteja ja varoja. Yrityksen liiketoiminta keskittyy hyödyntämään sijoitusmahdollisuuksia chileläisellä markkinalla erityisesti kiinteistöihin liittyvissä hankkeissa. Vaikka tarkempia tietoja salkun koostumuksesta tai taloudellisesta tuloksesta ei ole saatavilla, yhtiö on ollut läsnä chileläisellä rahointimarkkinalla perustamisestaan lähtien. Yrityksen rakenne ja fokus heijastavat perinteistä sijoituslähestymistapaa kiinteistöalalla korostaen monipuolista varojenhallintaa. Yrityksen markkina-asema määrittyy pitkäaikaisen toimintansa kautta Santiagossa, toimiessaan keskeisenä toimijana chileläisessä kiinteistosijoittamisen alalla. Inversiones Unespa on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Inversiones Unespa

Yrityksen Inversiones Unespa sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Inversiones Unespa ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Inversiones Unespa ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Inversiones Unespa ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Inversiones Unespa osakkeesta

Yhtiön Inversiones Unespa ROCE (Return on Capital Employed) on 7,92 % vuonna 2024.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Inversiones Unespa muuttui arvosta 8,54 % arvoon 7,92 %, mikä edustaa −7,24 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Inversiones Unespa:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Inversiones Unespa alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Inversiones Unespa

Kaikki tunnusluvut — Inversiones Unespa