Inhwa Precision Co

Inhwa Precision Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Inhwa Precision Co (101930.KQ) 5.11.2026 päivämäärällä on 4,60 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 2,90 % — muutos 58,83 % (korkeampi).

ROCE

4,60 %

YoY

58,83%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Inhwa Precision Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 4,60 %, mikä on kasvua 58,83% verrattuna 2,90 % edellisen vuoden ROCEen.

Inhwa Precision Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2017
−0,07 KRW
1.1.2018
−1,43 KRW
1.1.2019
2,18 KRW
1.1.2020
−0,68 KRW
1.1.2021
3,52 KRW
1.1.2022
5,80 KRW
1.1.2023
2,90 KRW
1.1.2025
4,60 KRW
Inhwa Precision Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
4,60 %+58,83%
2,90 %−50,09%
5,80 %+64,88%
3,52 %−617,82%
−0,68 %−131,16%
2,18 %−253,01%
−1,43 %+1 972,29%
−0,07 %−87,73%
−0,56 %−109,71%
5,77 %−12,40%
6,59 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Inhwa Precision Co Osakeanalyysi

Mitä Inhwa Precision Co tekee? Inhwa Precision Co., Ltd. saa tulonsa valmistamalla ja myymällä keskikokoisia ja suuria laivakoneiden osia, kuten sylinterikansia, sylinterirunkoja, pohjalevyjä, runkolaatikoita ja muita hitaan dieselmoottorin komponentteja. Yhtiö tuottaa myös voimalaitoskomponentteja, kuten pakotukirunkoja, päätykansiä, laakeripeitteitä, pääjohtolaatikoita ja diffuusoreita. Lisäksi tytäryhtiöidensä kautta se toimittaa autoteollisuuden osia, kuten nivelsauvoja ja differenciaalivaihteita, sekä metallityökoneita, pehmeän linjan koneita ja rullauskoneita. Yritys palvelee ensisijaisesti kotimaista markkinaa näillä tuotteilla. Yhtiön tärkeimmät asiakkaat ovat kotimaiset laivanrakennus- ja voimalaitosvalmistajat, jotka tarvitsevat erikoistuneita moottoriosia. Sen tytäryhtiöt tukevat autoteollisuutta osilla, kuten nivelsauvoilla ja differenciaalivaihteilla, kun taas metallityökoneet vastaavat teollisten koneiden tarpeista. Laivamoottorien osat ja voimalaitoskomponentit muodostavat ydinliikevaihdon, kun taas autotuotteet ja työkalut edustavat täydentäviä tarjontavaihtoehtoja. Inhwa Precision keskittyy korkean tarkkuuden komponenttien toimittamiseen meri- ja sähköntuotantosovelluksiin hyödyntämällä osaamistaan monimutkaisten moottoriosien valmistuksessa. Kotimaan markkina on sen ensisijainen myyntikanava, eikä liiketoimintakuvaus mainitse kansainvälistä jakelua. Yrityksen tuotevalikoima on räätälöity vastaamaan laivanrakennus- ja voimalaitosteollisuuden erityistarpeita sen ydintoiminnan ja tytäryhtiöiden kautta. Inhwa Precision Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Inhwa Precision Co

Yrityksen Inhwa Precision Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Inhwa Precision Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Inhwa Precision Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Inhwa Precision Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Inhwa Precision Co osakkeesta

Yhtiön Inhwa Precision Co ROCE (Return on Capital Employed) on 4,60 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Inhwa Precision Co muuttui arvosta 2,90 % arvoon 4,60 %, mikä edustaa 58,83 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Inhwa Precision Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Inhwa Precision Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Inhwa Precision Co

Kaikki tunnusluvut — Inhwa Precision Co