Inghams Group

Inghams Group Bruttokate

Bruttokate yhtiöstä Inghams Group (ING.AX) 5.11.2026 päivämäärällä on 16,77 %. Edellisenä vuonna Bruttokate oli 18,45 % — muutos −9,12 % (matalampi).

Bruttokate

16,77 %

YoY

−9,12%

Viimeksi päivitetty:

Bruttokate yhtiöstä Inghams Group on 2026 16,77 % . Bruttokate yhtiöstä Inghams Group oli 2025 18,45 % . Se laskee −9,12% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Inghams Groupn myyntikate on nyt 16,8 %, noussut 14,9 %:sta muutama vuosi sitten.

Inghams Group Bruttokate historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
Päivämäärä
Bruttokate
1.1.2019
17,77 AUD
1.1.2020
16,96 AUD
1.1.2021
18,24 AUD
1.1.2022
14,95 AUD
1.1.2023
16,80 AUD
1.1.2024
19,03 AUD
1.1.2025
18,45 AUD
1.1.2026
16,77 AUD
Inghams Group Bruttokate historia
VUOSIBruttokateYoY
16,77 %−9,12%
18,45 %−3,06%
19,03 %+13,32%
16,80 %+12,38%
14,95 %−18,06%
18,24 %+7,54%
16,96 %−4,55%
17,77 %−3,48%
18,41 %+4,38%
17,64 %+4,51%
16,88 %+14,97%
14,68 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Inghams Group Osakeanalyysi

Mitä Inghams Group tekee? Inghams Group Ltd. on vuonna 1918 Walter Inghamin perustama australialainen yritys. Aluksi yhtiö tuotti pakastekanoita, jotka myytiin Sydneyn alueella. Vuosien kuluessa Inghams Groupista on tullut yksi Australian suurimmista elintarvikeyrityksistä, ja se toimii nyt myös Uudessa-Seelannissa ja Aasiassa. Inghams Groupin liiketoimintamalli perustuu siipikarjan ja valmiiden aterioiden tuotantoon, jalostukseen ja markkinointiin. Yritys tarjoaa laajan valikoiman tuotteita perinteisestä kananlihasta täydellisiin aterioihin. Erityistä huomiota kiinnitetään innovatiivisiin tuotteisiin, joiden avulla asiakkaat voivat valmistaa aterioita nopeasti ja vaivattomasti. Inghams Group jakautuu kolmeen divisioonaan: ensimmäinen divisioona käsittää siipikarjatuotteiden tuotannon ja jalostuksen vähittäiskauppa- ja ravintolakäyttöön. Tähän kuuluvat tuoreet ja pakastetut kanatuotteet kuten kananrinta, kananjalka ja kokonaiset kanat. Lisäksi tähän kuuluu muita siipikarjalajeja kuten kalkkuna, ankan- ja hanhenliha. Tässä divisioonassa yritys tuottaa myös valmiita aterioita, kuten kana-nuggetsia, kana-alasiribbää ja kana-schnitzeliä sekä monia muita tuotteita. Toinen divisioona vastaa munien ja munatuotteiden tuotannosta vähittäiskauppa- ja ravintolakäyttöön. Tämä sisältää vapaana pidetyt, häkissä pidetyt ja navetassa pidetyt munat sekä munatuotteet kuten nestemäisen munan, munsalaatit ja munankuoret. Kolmas divisioona vastaa siipikarjan rehun tuotannosta. Viime vuosina Inghams Group on laajentanut tuotevalikoimaansa hankkimalla muita yrityksiä. Esimerkiksi australialainen Sunny Queen Farms, joka erikoistui munantuotantoon ja munatuotteisiin, hankittiin. Lisäksi uusiseelantilainen Tegel Foods, joka on Uuden-Seelannin johtava tuoreen siipikarjan lihan tuottaja, hankittiin. Inghams Group noudattaa kestävää liiketoimintastrategiaa ja sitoutuu eläinten hyvinvointiin ja ympäristönsuojaan. Eläinten hyvinvoinnin osalta yritys keskittyy asianmukaiseen eläinten majoitukseen ja ruokintaan sekä välttää antibioottien ja hormonien käyttöä. Innovatiiviset teknologiat eläinten olosuhteiden parantamiseksi ovat osa yrityksen filosofiaa. Ympäristönsuojelun osalta yritys käyttää uusiutuvia energianlähteitä ja pyrkii vähentämään jätettä ja CO2-päästöjä. Yhteenvetona Inghams Group Ltd. on johtava australialainen yritys, joka erikoistuu siipikarja- ja munatuotteiden tuotantoon. Laajan tuotevalikoiman, innovaatioihin ja kestävyyteen keskittyvän strategian sekä vahvan sitoutumisen eläinten hyvinvointiin ja ympäristönsuojaan ansiosta Inghams Group menestyy markkinoilla ja nauttii asiakkaiden ja kumppaneiden luottamusta. Inghams Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Inghams Group osakkeesta

Yhtiön Inghams Group Bruttokate on 16,77 % vuonna 2026.

Bruttokate yhtiöstä Inghams Group muuttui arvosta 18,45 % arvoon 16,77 %, mikä edustaa −9,12 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Bruttokate Inghams Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Bruttokate mittaa prosenttiosuuden liikevaihdosta, joka jää jäljelle valmistuskustannusten jälkeen. Korkeammat bruttokatteet viittaavat tehokkaampaan tuotantoon ja vahvempaan hinnoitteluvoimaan.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Bruttokate:n Inghams Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen Bruttokate:n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja Bruttokate:lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Katteprosentit — Inghams Group

Kaikki tunnusluvut — Inghams Group