Hipermarc

Hipermarc EBIT-marginaali

EBIT-kate (operatiivinen kate) yhtiöstä Hipermarc (HIPERMARC.SN) 2.11.2026 päivämäärällä on 6,93 %. Edellisenä vuonna EBIT-kate (operatiivinen kate) oli 5,85 % — muutos 18,40 % (korkeampi).

EBIT-marginaali

6,93 %

YoY

18,40%

Viimeksi päivitetty:

EBIT-kate (operatiivinen kate) yhtiöstä Hipermarc on 2024 6,93 % . EBIT-kate (operatiivinen kate) yhtiöstä Hipermarc oli 2023 5,85 % . Se laskee 18,40% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Hipermarcn liikevoittomarginaali (EBIT) 6,9 % on laskenut verrattuna 11,8 %:iin muutama vuosi sitten.

Hipermarc EBIT-marginaali historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBIT-marginaali
Päivämäärä
EBIT-marginaali
1.1.2017
13,18 CLP
1.1.2018
10,01 CLP
1.1.2019
8,69 CLP
1.1.2020
11,81 CLP
1.1.2021
5,79 CLP
1.1.2022
5,87 CLP
1.1.2023
5,85 CLP
1.1.2024
6,93 CLP
Hipermarc EBIT-marginaali historia
VUOSIEBIT-marginaaliYoY
6,93 %+18,40%
5,85 %−0,28%
5,87 %+1,36%
5,79 %−50,98%
11,81 %+35,85%
8,69 %−13,12%
10,01 %−24,08%
13,18 %−37,31%
21,02 %+44,52%
14,55 %+105,61%
7,08 %+11 755,07%
0,06 %+61,55%
0,04 %−963,46%
−0,00 %−92,16%
−0,05 %−109,13%
0,60 %+14 454,25%
0,00−116,01%
−0,03 %−33,41%
−0,04 %−20,06%
−0,05 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Hipermarc Osakeanalyysi

Mitä Hipermarc tekee? Hipermarc SA jakelaa ja markkinoi moottoripyöriä, kevyitä ja keskikokoisia ajoneuvoja sekä operoi supermarkettiverkostoa Unimarc-brändin alla. Yhtiöllä on enemmistöosuus tytäryhtiöissä, kuten Transportes Santa Maria SA:ssa liikennepalveluja varten, Interagro Comercio y Ganado SA:ssa ja Interagro SA:ssa maataloustuotteita varten, Publicidad y Promociones SA:ssa mainontaa varten sekä Inmobiliaria de Supermercados SA:ssa kiinteistöjä varten. Salmones de Chile SA on enemmistöomistaja omistaen 44,88 prosenttia osakkeista 31. joulukuuta 2011 mennessä. Pääasialliset tulonlähteet tulevat Unimarc-supermarkettiverkostosta, joka palvelee vähittäiskuluttajia etsimässä arkipäiväisiä tuotteita. Tytäryhtiöt kuten Transportes Santa Maria SA tarjoavat liikennepalveluita kaupallisille asiakkaille, kun taas Interagro-tytäryhtiöt myyvät maataloustuotteita elintarvike- ja maatalousalan yrityksille. Publicidad y Promociones SA tuottaa tuloja mainontapalveluillaan yritysklienteille, ja Inmobiliaria de Supermercados SA kehittää kaupallisia kiinteistöjä vuokrausta tai myyntiä varten kiinteistöinvestoijille. Hipermarc SA:n liiketoimintamalli perustuu sen supermarkettiverkkoon ja monipuolisiin tytäryhtiöihin kohdistuessaan vähittäiskuluttajiin, kaupallisiin yrityksiin ja kiinteistökehittäjiin. Yhtiö rahastaa toimintansa kautta Unimarcissa tapahtuvien tuotemyyntien, liikenne- ja mainontapalveluiden palvelumaksujen sekä kiinteistökehitystoiminnan tulosten kautta. Hipermarc on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Hipermarc osakkeesta

Yhtiön Hipermarc EBIT-kate (operatiivinen kate) on 6,93 % vuonna 2024.

EBIT-kate (operatiivinen kate) yhtiöstä Hipermarc muuttui arvosta 5,85 % arvoon 6,93 %, mikä edustaa 18,40 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EBIT-kate (operatiivinen kate) Hipermarc:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EBIT-kate mittaa operatiivisen kannattavuuden prosenttiosuutena liikevaihdosta. Se osoittaa, kuinka paljon voittoa yritys saa liiketoiminnastaan ennen korkoja ja veroja.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EBIT-kate (operatiivinen kate):n Hipermarc alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen EBIT-kate (operatiivinen kate):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EBIT-kate (operatiivinen kate):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Katteprosentit — Hipermarc

Kaikki tunnusluvut — Hipermarc