Hanwa Co

Hanwa Co ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Hanwa Co (8078.T) 5.11.2026 päivämäärällä on 8,95 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli 11,87 % — muutos −24,61 % (matalampi).

ROE

8,95 %

YoY

−24,61%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Hanwa Co:n oman pääoman tuotto (ROE) oli 8,95 %, mikä on nousua −24,61% verrattuna 11,87 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Hanwa Co ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2019
7,39 JPY
1.1.2020
−8,36 JPY
1.1.2021
10,37 JPY
1.1.2022
18,40 JPY
1.1.2023
16,99 JPY
1.1.2024
10,94 JPY
1.1.2025
11,87 JPY
1.1.2026
8,95 JPY
Hanwa Co ROE historia
VUOSIROEYoY
8,95 %−24,61%
11,87 %+8,55%
10,94 %−35,62%
16,99 %−7,63%
18,40 %+77,42%
10,37 %−224,08%
−8,36 %−213,05%
7,39 %−20,00%
9,24 %−3,78%
9,60 %−41,62%
16,45 %+155,96%
6,43 %−0,23%
6,44 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Hanwa Co Osakeanalyysi

Mitä Hanwa Co tekee? Hanwa Co., Ltd. on Osaka, Japanissa kotipaikanansa pitävä globaali yritys, joka perustettiin vuonna 1952. Se on maansa suurimpia kauppakonserneja ja sillä on laaja liiketoimintaportafo eri teollisuusaloilla ja maanosissa. Varhaisina toimintavuosinaan yritys keskittyi pääasiassa rauta- ja terästuotteiden kauppaan. Vuosien kuluessa se on kuitenkin monipuolistanut toimintaansa ja laajentunut teollisuudenaloihin kuten alusrakennus, elektroniikka, energia, kemikaalit, elintarvikkeet ja koneet. Nykyään Hanwa pystyy tarjoamaan laajan valikoiman tuotteita, mukaan lukien raaka-aineita kuten rautamalmia, hiiltä, metalleja ja mineraaleja, puolivalmisteita kuten teräs- ja alumiinituotteita sekä valmiita tuotteita kuten aluksia, elektronisia laitteita, koneita, elintarvikkeita ja kemikaaleja. Yrityksellä on kattava jakeluverkosto, joka toimii maailmanlaajuisesti palvellen asiakkaita Aasiassa, Euroopassa, Amerikassa, Afrikassa ja Lähi-idässä. Sillä on kauppatoimistoja ja tytäryhtiöitä yli 30 maassa, ja se tekee tiivistä yhteistyötä sopimusmyyjien ja asiakkaiden kanssa tarjoten räätälöityjä ratkaisuja. Lisäksi Hanwa operoi yhteisyrityksiä ja tytäryhtiöitä useilla liiketoiminta-alueilla. Näihin sisältyvät sitoutumiset uusiutuvaan energiaan, kuten aurinko- ja tuuliprojekteihin, kumppanuudet automotivitoimitusketjun alalla sekä sijoitukset logistiikka- ja jalostusyhtiöihin. Tärkeä menestystekijä Hanwalle on kykynsä reagoida nopeasti muuttuviin markkinaolosuhteisiin varmistaakseen kilpailukykynsä. Yritys toteuttaa myös kattavaa strategiaa innovaatioiden ja tutkimus- ja kehitystoiminnan edistämiseksi luodakseen kestäviä tuotteita ja palveluita. Viime vuosina Hanwa on käynnistänyt useita aloitteita kestävyyden parantamiseksi. Yritys osallistuu aktiivisesti ympäristö- ja ilmastonsuojeluprojekteihin ja kannattaa kiertotalouden edistämistä. Kaiken kaikkiaan Hanwa on rakentanut vahvan aseman globaalina kauppajättiläisenä laajan kokemustensa ansiosta eri teollisuusaloilla ja kyvyllään reagoida nopeasti ja tehokkaasti muutoksiin. Innovointikyvykkyytensä ja kestävyyteen keskittymisensä ansiosta se on hyvin asemoinut jatkamaan menestystään tulevaisuudessa. Hanwa Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Hanwa Co

Yrityksen Hanwa Co oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Hanwa Co:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Hanwa Co ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Hanwa Co ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Hanwa Co osakkeesta

Yhtiön Hanwa Co ROE (Return on Equity) on 8,95 % vuonna 2026.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Hanwa Co muuttui arvosta 11,87 % arvoon 8,95 %, mikä edustaa −24,61 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Hanwa Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Hanwa Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Hanwa Co

Kaikki tunnusluvut — Hanwa Co