GenusPlus Group

GenusPlus Group ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä GenusPlus Group (GNP.AX) 7.11.2026 päivämäärällä on 32,07 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 24,39 % — muutos 31,48 % (korkeampi).

ROCE

32,07 %

YoY

31,48%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 GenusPlus Group:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 32,07 %, mikä on kasvua 31,48% verrattuna 24,39 % edellisen vuoden ROCEen.

GenusPlus Group ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
4,78 AUD
1.1.2019
37,46 AUD
1.1.2020
32,34 AUD
1.1.2021
36,00 AUD
1.1.2022
22,28 AUD
1.1.2023
16,30 AUD
1.1.2024
24,39 AUD
1.1.2025
32,07 AUD
GenusPlus Group ROCE historia
VUOSIROCEYoY
32,07 %+31,48%
24,39 %+49,67%
16,30 %−26,83%
22,28 %−38,13%
36,00 %+11,30%
32,34 %−13,66%
37,46 %+683,74%
4,78 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

GenusPlus Group Osakeanalyysi

Mitä GenusPlus Group tekee? GenusPlus Group Ltd. tuottaa tuloja Infrastruktuuri-, Viestintä- ja Teollisuuspalvelu-segmenteistään. Infrastruktuuri-segmentti tarjoaa sähköverkon kiinteistöjen koko elinkaaren palveluita, mukaan lukien suunnittelu, rakentaminen, toiminta, testaus, ylläpito ja purkaminen. Viestintä-segmentti keskittyy viestintäverkkojen rakentamiseen ja ylläpitoon, olemassa olevan infrastruktuurin päivittämiseen sekä niihin liittyvien palveluiden tarjoamiseen. Teollisuuspalvelut-segmentti tarjoaa integroituja sähkö- ja instrumentointipalveluita (E&I) sekä mekaanisia palveluja E&I- ja uusiutuvaan energiaan liittyviin hankkeisiin kaikissa vaiheissa. Näitä palveluita ostavia asiakkaita ovat tahot, jotka tarvitsevat sähkön ja telekommunikaatioinfrastruktuurin kehittämistä, ylläpitoa ja päivitystä. Infrastruktuuri-segmentti palvelee asiakkaita, jotka tarvitsevat kattavia sähköverkkoratkaisuja, kun taas Viestintä-segmentti kohdistaa palvelunsa verkkorakentamiseen ja -ylläpitoon kiinnostuneille asiakkaille. Teollisuuspalvelut-palvelut vastaavat asiakkaiden tarpeista, jotka osallistuvat uusiutuvaan energiaan liittyviin hankkeisiin ja tarvitsevat E&I- ja mekaanista tukea. Yrityksen tulovirrat perustuvat segmenteittäin hankkeisiin sidottuihin sopimuksiin, joista Infrastruktuuri-segmentti muodostaa suurimman osan palveluista. Viestintä-segmentin sopimukset koskevat verkkorakentamista ja infrastruktuurin päivityksiä, kun taas Teollisuuspalvelut-tuki mahdollistaa uusiutuvaan energiaan liittyvien hankkeiden toteuttamisen erikoistuneiden E&I- ja mekaanisten palveluiden kautta. GenusPlus Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä GenusPlus Group

Yrityksen GenusPlus Group sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen GenusPlus Group ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen GenusPlus Group ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen GenusPlus Group ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset GenusPlus Group osakkeesta

Yhtiön GenusPlus Group ROCE (Return on Capital Employed) on 32,07 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä GenusPlus Group muuttui arvosta 24,39 % arvoon 32,07 %, mikä edustaa 31,48 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) GenusPlus Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n GenusPlus Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — GenusPlus Group

Kaikki tunnusluvut — GenusPlus Group