Genesco

Genesco CROIC

Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) yhtiöstä Genesco (GCO) 6.11.2026 päivämäärällä on 12,14 %. Edellisenä vuonna Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) oli 6,97 % — muutos 74,19 % (korkeampi).

CROIC

12,14 %

YoY

74,19%

Viimeksi päivitetty:

Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) yhtiöstä Genesco on 2026 12,14 % . Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) yhtiöstä Genesco oli 2025 6,97 % . Se laskee 74,19% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Genesco CROIC historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

CROIC
Päivämäärä
CROIC
1.1.2019
22,40 USD
1.1.2020
11,26 USD
1.1.2021
17,28 USD
1.1.2022
24,37 USD
1.1.2023
−28,59 USD
1.1.2024
4,69 USD
1.1.2025
6,97 USD
1.1.2026
12,14 USD
Genesco CROIC historia
VUOSICROICYoY
12,14 %+74,19%
6,97 %+48,49%
4,69 %−116,41%
−28,59 %−217,35%
24,37 %+41,01%
17,28 %+53,50%
11,26 %−49,74%
22,40 %+460,31%
4,00 %−40,49%
6,72 %+61,67%
4,15 %−50,79%
8,44 %+93,43%
4,36 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Genesco Osakeanalyysi

Mitä Genesco tekee? Genesco Inc. perustettiin vuonna 1924 Nashvillen kaupungissa Tennesseeissä, ja se on johtava kenkien, vaatteiden ja asusteiden vähittäiskauppias. Yritys tunnetaan erikoistuneista myymälöistään sekä brändeistään ja liiketoiminnoistaan, jotka keskittyvät tiettyihin tuotteisiin tai markkinoihin. Genescon liiketoimintamalli perustuu monibrändilähestymistapaan, jonka avulla yritys voi kohdentaa laajan asiakaskunnan eri mieltymyksille, ikäryhmille ja tulotasoille. Yritys toimittaa kolmea pääliiketoiminta-aluetta: Kenkä- ja vaatetus, Kenkä- ja asusteet sekä Lisenssimyymälät. Jotkut Genescon tunnetuimmista brändeistä ovat Journeys, Shoe Station, Johnston & Murphy, Lids, Hat World ja Little Burgundy. Journeys on Genescon suurin kenkäketju, jolla on yli 1 120 myymälää Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Puerto Ricossa. Ketju tunnetaan laajasta valikoimastaan nuorille aikuisille ja teini-ikäisille suunnattuja kenkiä, kuten lenkkareita, saappaita, sandaaleja ja tossuja. Vuonna 1850 perustettu Johnston & Murphy -brändi tunnetaan korkealaatuisista nahkakengistään ja miesten vaatteistaan. Brändillä on tällä hetkellä yli 170 myymälää Yhdysvalloissa ja Kanadassa. Lids ja Hat World ovat erikoismyymälöitä, jotka myyvät päähineitä ja urheilujoukkueiden fanituotteita. Ne tarjoavat laajan valikoiman baseball-lippiksiä, hettejä ja fanivaatteita ammattilais- ja yliopistosarjojen joukkueille. Toinen tärkeä liiketoiminta-alue Genescolle on lisenssiliiketoiminta. Genescolla on lisenssioikeudet useisiin tunnettuihin brändeihin, mukaan lukien Dockers, Levi's, Sperry Top-Sider ja UGG Australia. Näitä brändejä myydään Genescon vähittäismyymälöiden kautta sekä muiden vähittäiskauppiaiden välityksellä. Toinen keskeinen osa Genescon liiketoimintamallia on sen läsnäolo verkossa. Yritys operoi useita verkkokauppoja, kuten Journeys.com, littleburgundyshoes.com ja Lids.com. Nämä verkkosivustot tarjoavat laajan tuotevalikoiman ja ovat tärkeä jakelukanava yritykselle. Yleisesti ottaen Genesco on monipuolinen yritys, jolla on menestyksekäs monibrändilähestymistapa. Yritys tarjoaa laajan valikoiman tuotteita eri asiakkaille ja markkinoille, ja se on läsnä sekä fyysisissä vähittäismyymälöissä että verkossa. Genesco on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Genesco osakkeesta

Yhtiön Genesco Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) on 12,14 % vuonna 2026.

Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) yhtiöstä Genesco muuttui arvosta 6,97 % arvoon 12,14 %, mikä edustaa 74,19 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) Genesco:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

CROIC mittaa käteistuottoa, jonka sijoitettu pääoma tuottaa. Toisin kuin ROIC, se käyttää vapaan kassavirran sijaan kirjanpidollisia tuloksia ja tarjoaa puhtaamman kannattavuusmittarin.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC):n Genesco alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Genesco

Kaikki tunnusluvut — Genesco