Gemac Engineering Machinery Co

Gemac Engineering Machinery Co ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Gemac Engineering Machinery Co (301048.SZ) 4.11.2026 päivämäärällä on 7,17 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli 7,20 % — muutos −0,47 % (matalampi).

ROE

7,17 %

YoY

−0,47%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Gemac Engineering Machinery Co:n oman pääoman tuotto (ROE) oli 7,17 %, mikä on nousua −0,47% verrattuna 7,20 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Gemac Engineering Machinery Co ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2018
9,28 CNY
1.1.2019
14,59 CNY
1.1.2020
14,37 CNY
1.1.2021
12,26 CNY
1.1.2022
13,68 CNY
1.1.2023
11,92 CNY
1.1.2024
7,20 CNY
1.1.2025
7,17 CNY
Gemac Engineering Machinery Co ROE historia
VUOSIROEYoY
7,17 %−0,47%
7,20 %−39,59%
11,92 %−12,87%
13,68 %+11,58%
12,26 %−14,69%
14,37 %−1,52%
14,59 %+57,29%
9,28 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Gemac Engineering Machinery Co Osakeanalyysi

Mitä Gemac Engineering Machinery Co tekee? Gemac Engineering Machinery Co. Ltd. tuottaa tuloa rautatiekaluston valmistuksesta, sähköistettyjen rautateiden rakentamisesta sekä ylläpito-, korjaus- ja tarkastusajoneuvoista. Yritys valmistaa raskaita rautatien linjaston huoltokoneita rautatielaitteiden linjastohuoltoon, peruskorjaukseen ja insinööritoimintaan liittyvään rakentamiseen. Sen päätuotteita ovat raskaat rautatievaunut, joita käytetään kuljetuksiin rautatierakennushankkeissa, laitteiden korjauksessa, hätäpelastustoiminnassa ja tarkastuksissa. Yritys tarjoaa myös sähköistettyjen rautateiden katetoverkon päivittäiseen huoltoon, tarkastukseen, peruskorjaukseen ja hätäkorjauksiin tarkoitettuja katetoverkon huoltoajoneuvoja. Lisäksi Gemac tarjoaa rahtikalustopalveluita ensisijaisesti konttiliiketoiminnan ja tuotteiden peruskorjausta koskevien huoltopalveluiden kautta. Gemacin raskaiden rautatien huoltokoneiden kohderyhmänä ovat rautatieinfrastruktuurin operaattorit, jotka tarvitsevat suurta mekaanista kalustoa linjastotoimintaan. Rautatien rakennus- ja huoltoyhtiöt hankkivat yrityksen rautatieajoneuvoja kuljetustarpeisiinsa rakennushankkeiden aikana. Sähköistetyt rautatieoperaattorit luottavat katetoverkon huoltoajoneuvoihin katetoverkon ylläpidossa. Rahtikonttipalvelut palvelevat logistiikkayrityksiä, jotka tarvitsevat konttiratkaisuja. Peruskorjauspalvelut sopivat asiakkaille, jotka etsivät tuotteen huolto- ja korjauspalveluita. Gemac Engineering Machinery Co. Ltd. keskittyy rautatieinfrastruktuuriin ja huolto-osastoisiin. Raskaiden rautatien huoltokoneiden liiketoiminta-alue palvelee rautatien linjastolaitteiden huoltoa. Rautatieajoneuvojen segmentti tukee rautatien rakentamista ja hätätoimintaa. Katetoverkon huoltoajoneuvojen segmentti kohdistuu sähköistettyjen rautateiden huoltoon. Rahtikaluston segmentti toimii konttilogistiikan parissa. Huollon liiketoiminta-alue tarjoaa peruskorjauspalveluita rautatiekalustolle. Gemac Engineering Machinery Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Gemac Engineering Machinery Co

Yrityksen Gemac Engineering Machinery Co oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Gemac Engineering Machinery Co:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Gemac Engineering Machinery Co ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Gemac Engineering Machinery Co ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Gemac Engineering Machinery Co osakkeesta

Yhtiön Gemac Engineering Machinery Co ROE (Return on Equity) on 7,17 % vuonna 2025.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Gemac Engineering Machinery Co muuttui arvosta 7,20 % arvoon 7,17 %, mikä edustaa −0,47 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Gemac Engineering Machinery Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Gemac Engineering Machinery Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Gemac Engineering Machinery Co

Kaikki tunnusluvut — Gemac Engineering Machinery Co