Ganga Forging

Ganga Forging ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Ganga Forging (GANGAFORGE.NS) 5.11.2026 päivämäärällä on −9,65 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 6,67 % — muutos −244,76 % (matalampi).

ROCE

−9,65 %

YoY

−244,76%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Ganga Forging:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli −9,65 %, mikä on kasvua −244,76% verrattuna 6,67 % edellisen vuoden ROCEen.

Ganga Forging ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
12,55 INR
1.1.2020
−12,95 INR
1.1.2021
6,83 INR
1.1.2022
25,07 INR
1.1.2023
14,44 INR
1.1.2024
5,11 INR
1.1.2025
6,67 INR
1.1.2026
−9,65 INR
Ganga Forging ROCE historia
VUOSIROCEYoY
−9,65 %−244,76%
6,67 %+30,53%
5,11 %−64,62%
14,44 %−42,40%
25,07 %+267,16%
6,83 %−152,72%
−12,95 %−203,20%
12,55 %−29,68%
17,85 %−39,70%
29,60 %+9,67%
26,99 %−23,05%
35,07 %−19,31%
43,47 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Ganga Forging Osakeanalyysi

Mitä Ganga Forging tekee? Ganga Forging Ltd valmistaa takottuja tuotteita automotiv- ja ei-automotiv-sektoreille. Automo-tiv-segmenttiin kuuluvat tuotteet kaupallisille ajoneuvoille, henkilöautoille, kolmipyörille, kaksipyörille ja traktoreille. Ei-automo-tiv-segmentti kattaa sähköisen tehonsiirron, maitolaitteet, maataluskoneet, hammaspyörät, vaihdelaatikot, nokka-akselit, männänvarat, raskasrakenteiset koneet, navat ja laipat. Yritys tarjoaa erityisiä tuotteita kuten Anchor Shackle, Big Yoke, Blind Flanges, Connecting Rod-Incline, Forged Connecting rods - Straight, Forged Crankshaft, Forged Flanges, Forged Trunion Shafts, Forged Yoke, Socket Clevise, Spider/Cross ja Trunion Pin, palvellen rakennus-, rautatie-, konepaja-, öljynjalostus- ja kaivosaloja. Ganga Forging Ltd:n asiakkaita ovat automotiv-valmistajat ja ei-automo-tiv-teollisuuden toimijat. Automotiv-asiakat ostavat tuotteita kaupallisiin ajoneuvoihin, henkilöautoihin, kolmipyöriin, kaksipyöriin ja traktoreihin. Ei-automo-tiv-asiakat hankkivat tuotteita sähköiseen tehonsiirtoon, maitolaitteisiin, maataluskoneisiin, hammaspyöriin, vaihdelaatikoihin, nokka-akseleihin, männänvaroihin, raskasrakenteisiin koneisiin, navoihin ja laippoihin. Yritys saa tuloja myymällä näitä takottuja komponentteja suoraan näille teollisuussegmenteille. Yrityksen tuotevalikoima kohdistuu sekä automotiv- että ei-automo-tiv-markkinoille. Automotiv-asiakkaat tarvitsevat takottuja osia ajoneuvon valmistukseen, kun taas ei-automo-tiv-asiakkaat tarvitsevat erikoiskomponentteja tehonsiirtoon, maatalouteen ja raskaisiin koneisiin. Ganga Forging Ltd:n tulot tulevat näiden tiettyjen takottujen tuotteiden myynnistä tunnistetuille teollisuusaloille. Ganga Forging on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Ganga Forging

Yrityksen Ganga Forging sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Ganga Forging ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Ganga Forging ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Ganga Forging ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Ganga Forging osakkeesta

Yhtiön Ganga Forging ROCE (Return on Capital Employed) on −9,65 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Ganga Forging muuttui arvosta 6,67 % arvoon −9,65 %, mikä edustaa −244,76 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Ganga Forging:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Ganga Forging alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Ganga Forging

Kaikki tunnusluvut — Ganga Forging