Foods and Inns

Foods and Inns ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Foods and Inns (FOODSIN.NS) 6.11.2026 päivämäärällä on 2,13 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 3,25 % — muutos −34,51 % (matalampi).

ROA

2,13 %

YoY

−34,51%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Foods and Inns:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 2,13 %, mikä on −34,51% kasvu verrattuna 3,25 % ROA:han edellisenä vuonna.

Foods and Inns ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2019
30,27 INR
1.1.2020
2,64 INR
1.1.2021
0,92 INR
1.1.2022
2,66 INR
1.1.2023
5,84 INR
1.1.2024
3,57 INR
1.1.2025
3,25 INR
1.1.2026
2,13 INR
Foods and Inns ROA historia
VUOSIROAYoY
2,13 %−34,51%
3,25 %−9,10%
3,57 %−38,83%
5,84 %+119,34%
2,66 %+189,75%
0,92 %−65,20%
2,64 %−91,27%
30,27 %+3 092,52%
0,95 %−57,03%
2,21 %+1 113,54%
0,18 %−95,93%
4,47 %+151,83%
1,77 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Foods and Inns Osakeanalyysi

Mitä Foods and Inns tekee? Foods & Inns Ltd. tuottaa tuloja jalostettujen trooppisten hedelmien soseiden ja mangokonsentraatin valmistuksen ja viennin kautta. Yritys myy tuotteitaan Greentop-, Kusum- ja Madhu-brändeillä kohdentaen kuluttajiin ja yrityksiin, jotka etsivät lisäarvoisia ruokaratkaisuja. Greentop keskittyy pakastetuihin välipaloihin ja kasviksiin, kun taas Kusum tarjoaa yksittäisiä ja sekoitettuja maustejauheita. Madhun valikoimaan kuuluvat purkitetut ja tetra recart -pakatut tuotteet, kuten alphonso-, kesar- ja viipaleoidut hedelmät sekä kasvikset, sekä hedelmä- ja kasvissoseet. Yrityksen tuotevalikoima käsittää mango-, guava-, banaan-, tomaatti- ja muiden puurojen, pakastettujen elintarvikkeiden kuten punajuurten ja kesäkurpitsan sekä suihkukuivattujen jauheiden. Yritys palvelee segmenttejä, jotka tarvitsevat jalostettuja trooppisia ainesosia, mukaan lukien elintarvikevalmistajat, vähittäiskauppiaat ja vientimarkkinat. Sen brändituotteet vetoavat kuluttajiin, jotka etsivät mukavuutta mausteissa, purkitetuissa tuotteissa ja pakastetuissa elintarvikkeissa. Yrityksen vientiin keskittyvä malli korostaa trooppisten hedelmien konsentraatteja ja puuroja, ja sillä on vahva läsnäolo kansainvälisillä markkinoilla lisäarvoisten ruokatuotteiden osalta. Tuotteet kuten Madhun tetra recart -pakkaus ja Greentopin pakastekategoriat vastaavat kysyntään säilyvistä ja valmiiksi käytettäviksi tarkoitetuista ruokaratkaisuista. Foods and Inns on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Foods and Inns pääoman tuottoa (ROA)

Foods and Inns pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Foods and Inns ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Foods and Inns ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Foods and Inns ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Foods and Inns osakkeesta

Yhtiön Foods and Inns ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 2,13 % vuonna 2026.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Foods and Inns muuttui arvosta 3,25 % arvoon 2,13 %, mikä edustaa −34,51 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Foods and Inns:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Foods and Inns alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Foods and Inns

Kaikki tunnusluvut — Foods and Inns