Fluence Energy

Fluence Energy ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Fluence Energy (FLNC) 3.11.2026 päivämäärällä on −2,05 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 1,19 % — muutos −271,65 % (matalampi).

ROA

−2,05 %

YoY

−271,65%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Fluence Energy:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli −2,05 %, mikä on −271,65% kasvu verrattuna 1,19 % ROA:han edellisenä vuonna.

Fluence Energy ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2019
−24,88 USD
1.1.2020
−12,83 USD
1.1.2021
−22,57 USD
1.1.2022
−16,57 USD
1.1.2023
−5,15 USD
1.1.2024
1,19 USD
1.1.2025
−2,05 USD
Fluence Energy ROA historia
VUOSIROAYoY
−2,05 %−271,65%
1,19 %−123,19%
−5,15 %−68,92%
−16,57 %−26,61%
−22,57 %+75,92%
−12,83 %−48,43%
−24,88 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Fluence Energy Osakeanalyysi

Mitä Fluence Energy tekee? Fluence Energy Inc. on johtava puhtaan energian edistyneiden varastointi- ja digitaaliteknologioiden tarjoaja. Yritys perustettiin vuonna 2018, kun Siemens ja AES muodostivat kumppanuuden yhdistääkseen vastaavat energianvarastointitoimintansa. Fluence on näiden kahden globaalin yrityksen yhteisyritys, ja se toimii nyt itsenäisenä energianvarastointipalveluiden tarjoajana. Yrityksen pääkonttori sijaitsee Arlingtonissa, Virginiassa, Yhdysvalloissa, ja se toimii maailmanlaajuisesti. Fluence on toteuttanut yli 2,4 gigawatin energianvarastointijärjestelmiä ja yli 823 energiahanketta yli 25 maassa ympäri maailmaa. Fluence on kehittänyt energiatehokkaita ratkaisuja yrityksille, hallituksille, kaupungeille ja maaseutualueille. Fluence Energy Inc.:n liiketoimintamalli keskittyy energianvarastoinnin integroimiseen sähköntuotantoon. Fluence tarjoaa asiakkailleen räätälöityjä energianhallintaratkaisuja varmistaakseen luotettavan ja kustannustehokkaan sähkönsyötön teollisuusaloilla tai alueilla, joissa sähkönsyöttö on epävakaata. Fluence tarjoaa laajan valikoiman palveluita optimoidakseen energiansyötön suurille hotelliketjuilta suurimpiin julkisiin hyödykelaitoksiin. Fluence erikoistuu eri aloihin. Sen ydintoiminta on energianvarastointijärjestelmien kehittäminen, valmistaminen ja toimittaminen litiumioniakkujen pohjalta. Fluence on yksi harvoista markkinalla olevista erikoistuneista yrityksistä, jotka toimittavat avaimet käteen -energianvarastointijärjestelmiä. Fluencen tuotevalikoima sisältää järjestelmiä erilaisiin sovelluksiin, verkkovirran vakauttamisesta teollisuusasiakkaille tarkoitettuihin syklivakaisiin järjestelmiin. Yrityksenä Fluence toteuttaa omaa digitaalista strategiaansa. Se luottaa tekoälyllä optimoituun digitaaliteknologiaan, johon kuuluvat erittäin tarkan ennusteen järjestelmät, energianhallinnan ohjelmisto ja älykäs ruuhkanhallinta. Fluence on ensimmäinen yritys, joka on ottanut käyttöön energianhallintalaitteiston, joka voi ohjata sekä hybridi-, lämpö- että sähkönvarastointijärjestelmiä reaaliajassa. Pilvipohjainen alusta on käyttäjäystävällinen ja tarjoaa asiakkaille katsauksen energiantuotannon ja käytön nykytilanteeseen. Digitaalisten teknologioidensa avulla Fluence pystyy täyttämään energian tarpeen ja varmistamaan, että energiantuotanto tapahtuu aina reaaliajassa. Fluence tarjoaa myös energianeuvontapalveluita asiakkailleen pyrkien parantamaan teollisuuden ja yritysten energiatehokkuutta. Fluence työskentelee asiakkaidensa kanssa analysoidakseen energiantarpeen ja luodakseen räätälöidyn suunnittelu- ja toteutusmallin energiankulutuksen ja kustannusten vähentämiseksi. Fluence on jo toteuttanut energiatehokkuushankkeita suurille asiakkaille, kuten Ikea ja Coca Colalle. Fluence tarjoaa monia tuotteita, mutta lippulaivateos on modulaarinen akkuratkaisu nimeltä Advancion. Advancion on skaalattava, modulaarinen energiatehokkaiden litiumioniakkujen järjestelmä, jota voidaan käyttää vaativissa suorituskykyvaatimuksissa. Fluence on esitellyt useita Advancion-tuotteita, kuten Advancion 4, Advancion 5, Advancion 6, Advancion XR ja Advancion Apex. Nämä tuotteet on suunniteltu tasapainottamaan virtaa käyttäjän määrittämissä kaavoissa tai huipuissa. Fluence on myös lanseerannut uuden tuotteen nimeltä SunFlex-energiansäilytysjärjestelmä vastatakseen uusiutuvan energian kasvavaan kysyntään. SunFlex-energiansäilytysjärjestelmä yhdistää energianvarastoinnin ja aurinkovoiman, mikä mahdollistaa auringonenergian tehokkaan käytön ja parantaa epävakaata energiansyöttöä. Fluence Energy Inc. on loistava esimerkki siitä, miten yritykset voivat osaltaan vaikuttaa siihen, kuinka me tuotamme, käytämme ja hallitsemme energiaa yhteistyön ja innovatiivisen teknologian kautta. Fluence on johtava yritys uusiutuvan energian alalla ja tarjoaa innovatiivisia ratkaisuja tukemaan energiamurrosta. Integroimalla akkuvaraus ja digitaaliteknologian Fluence auttaa asiakkaitaan lisäämään energiatehokkuutta ja kestävyyttä. Fluence Energy on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Fluence Energy pääoman tuottoa (ROA)

Fluence Energy pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Fluence Energy ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Fluence Energy ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Fluence Energy ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Fluence Energy osakkeesta

Yhtiön Fluence Energy ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on −2,05 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Fluence Energy muuttui arvosta 1,19 % arvoon −2,05 %, mikä edustaa −271,65 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Fluence Energy:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Fluence Energy alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Fluence Energy

Kaikki tunnusluvut — Fluence Energy