EnterSoft

EnterSoft ROCE

Delisted

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä EnterSoft (ENTER.AT) 3.11.2026 päivämäärällä on 34,63 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 30,73 % — muutos 12,71 % (korkeampi).

ROCE

34,63 %

YoY

12,71%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2023 EnterSoft:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 34,63 %, mikä on kasvua 12,71% verrattuna 30,73 % edellisen vuoden ROCEen.

EnterSoft ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2016
12,51 EUR
1.1.2017
17,42 EUR
1.1.2018
21,68 EUR
1.1.2019
28,57 EUR
1.1.2020
26,96 EUR
1.1.2021
33,44 EUR
1.1.2022
30,73 EUR
1.1.2023
34,63 EUR
EnterSoft ROCE historia
VUOSIROCEYoY
34,63 %+12,71%
30,73 %−8,10%
33,44 %+24,02%
26,96 %−5,61%
28,57 %+31,80%
21,68 %+24,41%
17,42 %+39,27%
12,51 %−3,87%
13,01 %−46,87%
24,49 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

EnterSoft Osakeanalyysi

Mitä EnterSoft tekee? EnterSoft SA on vuonna 1984 Kreikan Thessalonikissa perustettu yritys. Viimeisen neljän vuosikymmenen aikana siitä on kehittynyt johtava yritysratkaisujen tarjoaja, jolla on vahva asema markkinoilla Enterprise Resource Planning -järjestelmissä (ERP) ja muussa liiketoimintaohjelmistossa. EnterSoft SA keskittyy auttamaan kaikkikokoisia yrityksiä tehostamaan sisäisiä prosessejaan ja tekemään parempia liiketoimintapäätöksiä. Yritys tarjoaa laajan valikoiman integroituja yritysratkaisuja, jotka on räätälöity asiakkaiden erityistarpeisiin. EnterSoft SA toimii useilla eri liiketoiminta-alueilla, kuten ERP-, asiakassuhdehallinnan (CRM), taloushallinnon ja verkkokaupparatkaisut. Sen lippulaivatuote on Enterpise Suite ERP, joka on kattava ratkaisu, joka kattaa kaikki liiketoimintaprosessit, mukaan lukien rahoitus- ja kirjanpidon hallinta, varastonhallinta, tuotannon suunnittelu ja ohjaus, myynti, hankinta ja logistiikka. Yritys tarjoaa myös CRM-ratkaisuja, kuten EnterSales CRM:n, joka on suunniteltu nimenomaan myynti- ja markkinointitiimeille. Lisäksi EnterSoft SA tarjoaa taloushallinnon moduuleita, jotka on räätälöity kirjanpitoa, toimittaja- ja asiakaslaskutusta sekä verohallintoa varten. Se tarjoaa myös verkkokaupp alustan, jonka avulla yritykset voivat myydä tuotteita ja palveluita verkossa ja vähentää toimintakustannuksiaan. EnterSoft SA:n asiakkaat tulevat monista eri aloista, ja sillä on vahva läsnäolo valmistavassa teollisuudessa ja tukkukaupassa. Yritys priorisoi asiakaspalvelun ja sillä on koulutettujen ammattilaisten ja asiantuntijoiden tiimi, joka auttaa asiakkaita integroimaan ratkaisut saumattomasti heidän liiketoimintaprosesseihinsa. EnterSoft SA:lla on ollut viime vuosina vaikuttava menneisyys, ja se tulee jatkossakin pelaamaan merkittävää roolia yritysohjelmistomarkkinoilla. EnterSoft on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä EnterSoft

Yrityksen EnterSoft sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen EnterSoft ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen EnterSoft ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen EnterSoft ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset EnterSoft osakkeesta

Yhtiön EnterSoft ROCE (Return on Capital Employed) on 34,63 % vuonna 2023.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä EnterSoft muuttui arvosta 30,73 % arvoon 34,63 %, mikä edustaa 12,71 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) EnterSoft:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n EnterSoft alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — EnterSoft

Kaikki tunnusluvut — EnterSoft