ESE Entertainment

ESE Entertainment ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä ESE Entertainment (ESE.V) 5.11.2026 päivämäärällä on 28 966,73 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −325,72 % — muutos −8 993,17 % (korkeampi).

ROCE

28 966,73 %

YoY

−8 993,17%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2024 ESE Entertainment:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 28 966,73 %, mikä on kasvua −8 993,17% verrattuna −325,72 % edellisen vuoden ROCEen.

ESE Entertainment ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
−3,61 CAD
1.1.2019
−60,38 CAD
1.1.2020
−475,93 CAD
1.1.2021
−91,13 CAD
1.1.2022
−715,02 CAD
1.1.2023
−325,72 CAD
1.1.2024
28 966,73 CAD
ESE Entertainment ROCE historia
VUOSIROCEYoY
28 966,73 %−8 993,17%
−325,72 %−54,45%
−715,02 %+684,61%
−91,13 %−80,85%
−475,93 %+688,21%
−60,38 %+1 571,54%
−3,61 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

ESE Entertainment Osakeanalyysi

Mitä ESE Entertainment tekee? ESE Entertainment, Inc. tunnistaa ja arvioi hankintamahdollisuuksia omaisuuseriin tai yrityksiin. Yritys tarjoaa teknologiaa, infrastruktuuria ja fanien sitouttamispalveluja videopelikehittäjille, julkaisijoille ja brändeille kansainvälisesti. Se toimii kolmen segmentin kautta: digitaalinen media ja viihde, telekommunikaatio- ja call center -palvelut sekä edistyneen simulaattorikilpailuinfrastruktuurin, teknologian ja tuen alalla. ESE omistaa ja operoi useita omaisuusarvoja, kuten K1CK:n, WPG:n, Digital Motorsportsin, Frenzyn ja GameAddikin, joista GameAddik keskittyy videopelikehittäjille ja -julkaisijoille teknologian ja datan kehittämiseen. Yritys saa tuloja verkkokauppakanaviensa, e-urheilujoukkueidensa ja peliliigojensa kautta. Sen portfolioon kuuluu kilpailusimulaattoriratkaisuihin, komponentteihin ja pilvipohjaisiin kilpailupalveluihin liittyvää immateriaalioikeuksia, jotka ovat kehitysvaiheessa. GameAddik kohdistaa asiakkaakseen erityisesti videopelikehittäjiä ja -julkaisijoita tarjoten teknologia- ja ratkaisuja uusien pelaajien houkuttelemiseksi. ESE:n segmenttejä ovat digitaalinen media ja viihde, joka kattaa sen verkkokauppakanavat, e-urheilujoukkueet ja peliliigat. Telekommunikaatio- ja call center -palvelut -segmentti tukee todennäköisesti sen toimintaa, kun taas edistynyt simulaattorikilpailuinfrastruktuuri on keskeinen painopistealue immateriaalioikeuksien ja pilvipalveluiden kehityksen osalta. Yrityksen omaisuusarvot, kuten K1CK, WPG ja Digital Motorsports, tuottavat tuloja näiden segmenttien kautta. ESE Entertainment on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä ESE Entertainment

Yrityksen ESE Entertainment sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen ESE Entertainment ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen ESE Entertainment ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen ESE Entertainment ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset ESE Entertainment osakkeesta

Yhtiön ESE Entertainment ROCE (Return on Capital Employed) on 28 966,73 % vuonna 2024.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä ESE Entertainment muuttui arvosta −325,72 % arvoon 28 966,73 %, mikä edustaa −8 993,17 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) ESE Entertainment:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n ESE Entertainment alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — ESE Entertainment

Kaikki tunnusluvut — ESE Entertainment