ENPlus Co

ENPlus Co ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä ENPlus Co (074610.KS) 4.11.2026 päivämäärällä on 1,90 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli −72,24 % — muutos −102,64 % (korkeampi).

ROA

1,90 %

YoY

−102,64%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 ENPlus Co:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 1,90 %, mikä on −102,64% kasvu verrattuna −72,24 % ROA:han edellisenä vuonna.

ENPlus Co ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2018
−7,39 KRW
1.1.2019
−29,29 KRW
1.1.2020
−15,56 KRW
1.1.2021
−19,02 KRW
1.1.2022
−30,16 KRW
1.1.2023
−33,74 KRW
1.1.2024
−72,24 KRW
1.1.2025
1,90 KRW
ENPlus Co ROA historia
VUOSIROAYoY
1,90 %−102,64%
−72,24 %+114,11%
−33,74 %+11,85%
−30,16 %+58,63%
−19,02 %+22,23%
−15,56 %−46,88%
−29,29 %+296,37%
−7,39 %−67,45%
−22,70 %−339,64%
9,47 %+89,63%
4,99 %−19,05%
6,17 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

ENPlus Co Osakeanalyysi

Mitä ENPlus Co tekee? ENPlus Co Ltd valmistaa palontorjuntaajoneuvoja EN3-tuotemerkillä, mukaan lukien vesitankkiautot, raskaat pumppuautot, hiilidioksidipaloautot, monitoimipaloautot, generaattoriautot, ambulanssit ja korkeaporrastelineet. Yritys tuottaa myös palontorjuntaan liittyviä komponentteja, kuten venttiilejä, letkuja ja suuttimia. Nämä tuotteet myydään asiakkaille, jotka tarvitsevat palosuojauslaitteita, pääasiassa julkiselle ja kaupalliselle sektorille. ENPlus Co Ltd:n tulot tulevat näiden ajoneuvojen ja komponenttien myynnistä, ja EN3-merkki edustaa sen ydintuotevalikoimaa. Yrityksen keskeinen painopiste on paloautojen ja niihin liittyvien komponenttien valmistuksessa, ja EN3-merkki on keskeinen sen tuotevalikoimassa. Venttiilit, letkut ja suuttimet ovat avainkomponentteja, joita myydään pääasiallisten ajonelinjojen yhteydessä. Paloautojen ostajiin kuuluvat kunnalliset pelastuslaitokset, teollisuuslaitokset ja hätäpalvelujärjestöt. Yrityksen tuotevalikoima täyttää sekä pelastuslaitosten toiminnalliset tarpeet että teollisen paloturvallisuusjärjestelmien erityistarpeet. ENPlus Co Ltd saa tuloja brändättyjen palontorjuntaajoneuvojen ja komponenttien suorasta myynnistä. EN3-merkki kattaa kaikki ajonetyypit, kun taas venttiilejä, letkuja ja suuttimia myydään lisätuotteina. Yrityksen asiakkaat ovat pääasiassa julkisen sektorin toimijoita, jotka vastaavat paloturvallisuudesta, sekä kaupallisia toimijoita, jotka tarvitsevat erikoistuneita palonsammutuslaitteita. Liiketoimintamalli perustuu jatkuvaan kysyntään sekä ensisijaisten ajonetuotteiden että tukikomponenttien osalta. ENPlus Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen ENPlus Co pääoman tuottoa (ROA)

ENPlus Co pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

ENPlus Co ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät ENPlus Co ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

ENPlus Co ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset ENPlus Co osakkeesta

Yhtiön ENPlus Co ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 1,90 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä ENPlus Co muuttui arvosta −72,24 % arvoon 1,90 %, mikä edustaa −102,64 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) ENPlus Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n ENPlus Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — ENPlus Co

Kaikki tunnusluvut — ENPlus Co