Dynic

Dynic EV/EBIT

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Dynic (3551.T) 6.11.2026 päivämäärällä on 4,45. Edellisenä vuonna EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) oli 4,80 — muutos −7,29 % (matalampi).

EV/EBIT

4,45

YoY

−7,29%

Viimeksi päivitetty:

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Dynic on 2026 4,45 . EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Dynic oli 2025 4,80 . Se laskee −7,29% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Dynic EV/EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EV/EBIT
Päivämäärä
EV/EBIT
1.1.2019
8,83 JPY
1.1.2020
9,38 JPY
1.1.2021
12,09 JPY
1.1.2022
6,60 JPY
1.1.2023
11,34 JPY
1.1.2024
6,91 JPY
1.1.2025
4,80 JPY
1.1.2026
4,45 JPY
Dynic EV/EBIT historia
VUOSIEV/EBITYoY
4,45−7,29%
4,80−30,46%
6,91−39,09%
11,34+71,88%
6,60−45,44%
12,09+28,97%
9,38+6,14%
8,83+16,24%
7,60−1,09%
7,68−40,35%
12,88−17,65%
15,64+83,60%
8,52+43,21%
5,95+5,31%
5,65+36,14%
4,15−28,94%
5,84+18,70%
4,92+78,26%
2,76−35,66%
4,29—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Dynic Arvostus

Tiedot

Historiallisia arvostusmultiplikaattoreita

ⓘ

Hinta-tulosuhde (P/E)

P/E-suhde jakaa Dynic:n osakekurssin sen osakekohtaisella tuloksella. Se kertoo, kuinka monta vuotta nykyistä tulosta maksat osakkeen ostamisella. P/E 20 tarkoittaa, että maksat 20 dollaria jokaista ansaitun dollarin osalta vuodessa. S&P 500 on historiallisesti vaihtunut keskimäärin noin 15–17:n P/E:llä. Merkittävästi sitä korkeampi P/E voi viitata korkeisiin kasvuodotuksiin; alhaisempi voi viitata aliarvostukseen — tai heikkenevään liiketoiminnan laatuun.

Hinta-liikevaihto-suhde (P/S)

P/S-suhde jakaa markkina-arvon kokonaisliikevaihdolla. Toisin kuin P/E-suhde, se toimii myös yrityksille, joita ei ole vielä kannattava, mikä tekee siitä välttämättömän nopeasti kasvavien yritysten arvioimiseksi. P/S alle 1,0 voi viitata aliarvostukseen, kun taas suhteet yli 10 on tyypillisesti varattu nopeasti kasvavissa teknologia- tai SaaS-yrityksissä, joilla on korkeat odotetut tulevat marginaalit.

Hinta-EBIT-suhde

Tämä suhde liittää Dynic:n markkinahinnan sen liikevoittoihin, poissulkien velkarakenteen ja verotusjurisdiktion vaikutukset. Se on erityisen hyödyllinen eri maissa tai eri velkaottoasteilla olevien yritysten vertailussa, koska se keskittyy puhtaasti operatiiviseen kannattavuuteen. Alhaisemmat arvot viittaavat halvempiin operatiivisiin tuloihin.

Kuinka käyttää tätä kaaviota

Tämä kaavio kuvaa Dynic:n arvostuksen kerrannaisia ajan kuluessa. Vertaa nykyistä P/E-, P/S- ja P/EBIT-suhdetta niiden omiin historiallisiin keskiarvoihin — jos nykyinen suhde on selvästi alle monivuotisen keskiarvon, osake saattaa olla suhteellisen halpa verrattuna omaan track recordiin. Yhdistä tämä toimialaa koskeviin vertailuihin: P/E, joka näyttää korkealta absoluuttisesti, voi olla perusteltu, jos Dynic kasvattaa tuloja nopeammin kuin sen kilpailijat.

Dynic Osakeanalyysi

Mitä Dynic tekee? Dynic Corp tuottaa tuloja kolmen keskeisen liiketoimintasegmentin kautta. Tulostus- ja tietosegmentti myy tulostuskankaita, käyntikorttitulostimia, toimistotarvikkeita sekä erikoismateriaaleja, kuten kalvopäällysteitä ja komposiittikalvoja. Elinympäristösegmentti tarjoaa mattoja, seinäpäällysteitä, kattoelementtejä ja teollisuuskäyttöön tarkoitettuja kuitukangasvalmisteita kotiin ja kaupallisiin tiloihin. Pakkausmateriaalisegmentti toimittaa alumiinifolioita, paperituubia ja elintarvikkeiden raikkautta säilyttäviä aineita pakkausratkaisuihin. Kaikki tuotteet myydään suoraan yrityksille tulostus-, rakennus- ja pakkausaloilla. Yrityksen tuotevalikoimaan kuuluvat magneettialaan liittyvät tuotteet, orgaanisten elektroliuminesenssi-laitteiden (EL) kosteudenpoistokalvot sekä liimapohjaiset vuodekankaat, joita markkinoidaan valmistajille, jotka tarvitsevat erikoismateriaaleja. Hienotuotteiden kääntämis- ja uudelleenjärjestelypalvelut auttavat asiakkaita räätälöimään ja mukauttamaan tuotteet markkinoille soveltuviksi. Näitä palveluita ostavat pääasiassa yritykset tulostus-, rakennus- ja pakkausalalla. Dynic Corp:n tulovirrat perustuvat fyysisten materiaalien ja erikoispalveluiden myyntiin. Tulostus- ja tietosegmentti keskittyy toimistotarvikkeisiin ja käyntikorttitulostimiin, kun taas elinympäristösegmentti kohdistaa tarjontansa kodin ja toimiston sisustusratkaisuihin. Pakkausmateriaalit täyttävät elintarvike- ja teollisuuspakkausten tarpeet, ja alumiinifoliot sekä paperituubit ovat keskeisiä tuotteita. Kaikki segmentit palvelevat yrityskenttää eivätkä lopullisia kuluttajia. Dynic on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Dynic osakkeesta

Yhtiön Dynic EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) on 4,45 vuonna 2026.

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Dynic muuttui arvosta 4,80 arvoon 4,45, mikä edustaa −7,29 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) Dynic:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EV/EBIT-suhde mittaa yrityksen arvoa suhteessa sen liikevoittoon. Se huomioi velan, mikä tekee siitä käyttökelpoisen yritysten vertailuun, joilla on erilainen pääomarakenne.

EV/EBIT = Yrityksen arvo / Liikevoitto ennen korkoja ja veroja

Arvioidakseen EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):n Dynic alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — Dynic

Kaikki tunnusluvut — Dynic