Curacle Co

Curacle Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Curacle Co (365270.KQ) 3.11.2026 päivämäärällä on −46,72 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −45,34 % — muutos 3,04 % (matalampi).

ROCE

−46,72 %

YoY

3,04%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Curacle Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli −46,72 %, mikä on kasvua 3,04% verrattuna −45,34 % edellisen vuoden ROCEen.

Curacle Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
106,42 KRW
1.1.2019
95,72 KRW
1.1.2020
−426,46 KRW
1.1.2021
−12,44 KRW
1.1.2022
−25,95 KRW
1.1.2023
−26,63 KRW
1.1.2024
−45,34 KRW
1.1.2025
−46,72 KRW
Curacle Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
−46,72 %+3,04%
−45,34 %+70,30%
−26,63 %+2,59%
−25,95 %+108,60%
−12,44 %−97,08%
−426,46 %−545,52%
95,72 %−10,05%
106,42 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Curacle Co Osakeanalyysi

Mitä Curacle Co tekee? Curacle Co., Ltd. tuottaa tuloja synteettisten lääkeaineiden CU06-RE ja CU01 sekä luonnollisen lääkeaineen CU03 tutkimisesta ja kehittämisestä, joilla pyritään hoitamaan vaikeahoitoisia verisuonitauteja. Nämä lääkkeet kohdistuvat diabeettiseen makulaödeemiin (DME), diabeettiseen nefropatiaan (DN) ja kosteaan ikäliittyvään makuladegeneraatioon (wet AMD). Yritys hyödyntää SOLVADYS-alustateknologiaansa, joka on erikoistunut alusta verisuonten endoteelifunktion häiriöitä estävien aineiden kehittämiseen, edistääkseen lääkekehitysohjelmaansa. Curaclen tuotteiden ensisijaisia ostajia ovat farmaseuttiset yritykset ja terveydenhuollon laitokset, jotka hakevat innovatiivisia hoitokeinoja verisuoniin liittyviin sairauksiin. Yritys keskittyy vaikeahoitoisiin verisuonitauteihin, niche-segmenttiin, jossa nykyiset hoitovaihtoehdot ovat rajalliset, ja sijoittaa lääkkeensä uusina ratkaisuihin. SOLVADYS-alustateknologiaa käytetään yrityksessä sisäisesti tutkimuskapasiteetin tehostamiseen ja lääkekehitysprosessien tehokkuuden parantamiseksi. Curacelen liiketoimintamalli perustuu omien lääkeehdokkaiden ja alustateknologian kehittämiseen, ja tulot muodostuvat mahdollisista tulevista lisenssisopimuksista, kumppanuussopimuksista tai lääkeehdokkaiden suoramyynnistä. Yrityksen fokus harvinaisissa ja monimutkaisissa verisuonisairauksissa takaa kohdennetun markkinasegmentin, jossa on suuret tyydyttämättömät lääketieteelliset tarpeet, mikä kiinnostaa erikoistuneita terveydenhuollon toimijoita ja farmaseuttisia kehittäjiä. Curacle Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Curacle Co

Yrityksen Curacle Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Curacle Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Curacle Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Curacle Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Curacle Co osakkeesta

Yhtiön Curacle Co ROCE (Return on Capital Employed) on −46,72 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Curacle Co muuttui arvosta −45,34 % arvoon −46,72 %, mikä edustaa 3,04 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Curacle Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Curacle Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Curacle Co

Kaikki tunnusluvut — Curacle Co