Covalon Technologies

Covalon Technologies ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Covalon Technologies (COV.V) 6.11.2026 päivämäärällä on 6,70 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli 9,71 % — muutos −31,00 % (matalampi).

ROE

6,70 %

YoY

−31,00%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Covalon Technologies:n oman pääoman tuotto (ROE) oli 6,70 %, mikä on nousua −31,00% verrattuna 9,71 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Covalon Technologies ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2018
12,33 CAD
1.1.2019
−61,20 CAD
1.1.2020
−76,34 CAD
1.1.2021
70,34 CAD
1.1.2022
−39,88 CAD
1.1.2023
−23,74 CAD
1.1.2024
9,71 CAD
1.1.2025
6,70 CAD
Covalon Technologies ROE historia
VUOSIROEYoY
6,70 %−31,00%
9,71 %−140,89%
−23,74 %−40,48%
−39,88 %−156,70%
70,34 %−192,14%
−76,34 %+24,73%
−61,20 %−596,58%
12,33 %−38,90%
20,17 %−124,82%
−81,28 %+312,96%
−19,68 %−145,30%
43,45 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Covalon Technologies Osakeanalyysi

Mitä Covalon Technologies tekee? Covalon Technologies Ltd. kehittää ja markkinoi patentoiden suojattuja lääketieteellisiä tuotteita, kuten edistyneitä haavanhoitoratkaisuja, infektionestoteknologiaa ja lääkinnällisten laitteiden pinnoitteita. Yritys myy tuotteitaan omalla brändinimellä sekä luo muita lääketieteyrityksiä varten lääkinnällisiä tuotteita kehitys- ja lisenssisopimusten kautta. Sen ratkaisut on suunniteltu potilaille, jotka tarvitsevat hellävaraista paranemista vähentäen infektioita ja kipua, ja ne palvelevat myös hoitajia erikoisilla lääkinnällisillä laitteilla, sideaineilla ja perioperatiivisilla hoitojärjestelmillä. Yrityksen tuotevalikoimaan kuuluvat antimikrobiaalinen ihonsuojaus, leikkausjälkihoito postoperatiivisessa vaiheessa ja arpien ehkäisyyn tähtäävät ratkaisut, jotka on suunniteltu kattamaan potilaan hoidon koko perioperatiivisen prosessin. Covalonin tulovirta koostuu sen brändättyjen tuotteiden suoramyynnistä sekä muiden lääketieteyritysten kanssa tehtävistä tuotekehitystä koskevista lisenssisopimuksista. Tärkeimmät asiakkaat ovat terveydenhuollon toimijat ja sairaalat, jotka etsivät edistyneitä haavanhoito- ja infektionestoratkaisuja. Yritys keskittyy lääketieteellisten laitteiden pinnoitteisiin, haavanhoitotuotteisiin ja perioperatiivisiin hoitojärjestelmiin keskeisinä segmentteinään lääketieteellisen teknologian markkinoilla. Sen patentoidut teknologiat mahdollistavat sekä suoraa tuotemyyntiä että yhteistyökehityskumppanuuksia muiden lääketieteyritysten kanssa. Yrityksen liiketoimintamalli perustuu kahteen pääasialliseen tulolähteeseen: Covalon-brändin lääkinnällisten tuotteiden suoramyyntiin terveydenhuollon toimijoille sekä tulojen generointiin muiden lääketieteyritysten kanssa tehdyistä kehitys- ja lisenssisopimuksista. Sen ratkaisut on suunniteltu potilaita varten ja valmistettu hoitajien käyttöön, korostaen hellävaraista paranemista vähentäen infektioita ja kipua. Yrityksen tuotevalikoima sisältää antimikrobiaalista suojausta preoperatiiviselle iholle, postoperatiivista leikkausjälkihoitoa ja arpien ehkäisyä osana sen perioperatiivisia hoitotarjontaa. Covalon Technologies on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Covalon Technologies

Yrityksen Covalon Technologies oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Covalon Technologies:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Covalon Technologies ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Covalon Technologies ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Covalon Technologies osakkeesta

Yhtiön Covalon Technologies ROE (Return on Equity) on 6,70 % vuonna 2025.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Covalon Technologies muuttui arvosta 9,71 % arvoon 6,70 %, mikä edustaa −31,00 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Covalon Technologies:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Covalon Technologies alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Covalon Technologies

Kaikki tunnusluvut — Covalon Technologies